• پرستو ها آمدند... (فیلم)

  26 مرداد سالروز ورود آزادگان به کشورمان است. به همین مناسبت فیلمی از بازگشت این پرستوهای دربند رژیم بعث عراق در ایام جنگ تحمیلی را مشاهده کنید.

 • ورود آزادگان به کشور (اینفوگرافیک)

  عطر جهاد و شهادت در این فضا پراکنده است. آزادگان کسانی هستند که افتخار سال های پربرکت و پر اجر دوران جوانی خودشان را همراه دارند و یاد روزها و ساعت ها و لحظه های دشوار و پرمخاطره ای را برای ما زنده می کنند.

 • فیلم‌هایی که اسارت را به پرده‌های نقره‌ای سینما آوردند

  پرواز از اردوگاه تا هنر هفتم

  سینما و تلویزیون، هنر-صنعت‌هایی هستند که به شدت علاقه‌مند به برخورد و اکشن و موقعیت‌های تضادآفرین و نحوه غلبه بر این موقعیت‌ها و بازگشت به شرایط تعادل هستند. در حقیقت داستان‌های واقعی اسارت، جان می‌دهند برای ساخت سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی و ... . اصلاً خود این داستان‌ها اگر به درستی روایت شوند، بدون هیچ تکنیک روایی و ...، می‌توانند جذب کننده مخاطبان باشند. سینمای ایران نیز نسبت به این موضوعات بکر و سینمایی، البته بی‌تفاوت نبوده و نسبت به آن‌ها ادای دینی داشته است. نگاهی به چند مورد از این ادای دین‌ها می‌اندازیم.

 • گفت‌و گویی با فرشته عبدالهی همسر آزاده سید حسن زوریه زهرایی؛

  همسرم که از اسارت بازگشت او را نشناختم

  بیست و ششمین روز از مرداد ماه یادآور بازگشت سرافرازانه آزادگان به میهن در سال 1369 و فرصتی برای مرور رشادت‌های غیور مردان و روزی است که خاطرات شیرینی را برای تمام آزادگان و خانواده‌های آنان به همراه دارد.

 • گفت‌وگو با آزاده دکتر بیژن کیانی، مدیر مسئول انتشارات پیام آزادگان؛

  انتقاد از روند طولانی رسیدگی به مشکلات آزادگان

  مدیر مسئول انتشارات پیام آزادگان گفت: روند رسیدگی به مشکلات آزادگان طولانی است، چراکه قانع‌کردن کارشناسان و در برخی موارد نیز توجیه شدن آنها دشوار است.

 • روایتی از دوران اسارت

  اخوی واقعاً داریم آزاد می‌شویم؟

  اسدالله گرامی سال 1359 در نفت‌شهر به اسارت نیروهای عراقی درآمد و به مدت ده سال از بهترین سال های جوانی خود را در اردوگاه‌های عراق سپری کرد. اکنون این آزاده صبور و شجاع علاوه بر این‌که جانباز اعصاب و روان است به دلیل تبعات ناشی از دوران اسارت از بیماری های گوناگون از جمله بیماری گوارشی رنج می برد.

 • معرفی کتاب‌هایی از خاطرات آزادگان؛

  کتاب هایی خواندنی و جذاب از آزادگان

  26 مرداد همیشه با خاطراتی فراموش نشدنی برای ایرانیان، به‌ویژه خانواده رزمندگان دفاع مقدس همراه بوده است. 26 مرداد روز بازگشت آزادگان ایرانی است که پس از سال‌ها تحمل اسارت به آغوش میهن بازگشتند.

 • «خداحافظ آقای رئیس» خاطرات علی علیدوست (قزوینی)؛

  خاطرات اسارت یک روحانی آزاده

  علی علیدوست که میان هم‌بندانش به قزوینی مشهور بود، کودکی را در غم از دست دادن مادر، خواهر و برادرش در زلزله بوئین‌زهرا سپری کرد. وی ضمن تحصیلات حوزوی، با نظام شاهنشاهی مبارزه کرد و با شروع جنگ تحمیلی به جبهه رفت و به اسارت نیرو‌های عراقی درآمد.

 • تشر اسیر13ساله ایرانی به عراقی ها :

  نیومدم با شما کشتی بگیرم که از هیکل‌های درشت‌تون بترسم

  آزاده سرافراز مهدی طحانیان، نوجوان ۱۳ ساله‌ای بود که در اردستان استان اصفهان به دنیا آمد . حاضر جوابی‌ها و خنده‌هایش، عدنان خیرالله، وزیر دفاع صدام را در دوران جنگ تحمیلی به تحیر وا داشت؛ همچنین مصاحبه او با خبرنگار خارجی در زمانی که اسیر رژیم بعث شده بود وی را به یک اسطوره تبدیل کرد.

 • ثابت قدم مثل آزادگان...

  عبدالله تاج‌فر یکی از همان کسانی است که بی تردید دفتر خاطراتش نمی تواند آیینه همه‌ ناگفته هایش باشد. نمی توان بی تفاوت از کوچه پرپیچ خاطراتش عبور کرد و مبهوت لحظه های عشق، ایمان، دوراندیشی، شجاعت و درایت این آزاده مرزنشین نشد.