• 0 1
  • 0

نوبخت خبر داد

تغییر در دولت متناسب با شرایط شاید در آینده

سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 ساعت 13:09
سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت اکنون هیچ برنامه‌ای برای تغییر وزیران و استانداران ندارد، گفت: ممکن است در آینده تغییری متناسب با شرایط انجام شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمد باقر نوبخت در نشست خبری در پاسخ به سئوالی درباره تغییرات دولت در کابینه افزود: اینکه فرمانداری تغییر کند و یا استانداری تشخیص بدهد فرمانداری را تغییر دهد و یا ممکن است بنده معاون خود را به علتی تغییر دهم و فرد جدیدی را منصوب کنم این‌ها را نباید به این مسئله ارتباط داد چرا که این‌ها در برنامه دولت قرار ندارد و نباید این‌گونه تصور شود که دولت گفته بود من قصد تغییر ندارم اما تغییرات انجام دادند.

نوبخت افزود: ما از عملکرد همکاران در هیئت وزیران بسیار قدردان هستیم چون با کمبود منابع و مشکلات فراوان در عرصه های مختلف از جمله دو هزار و 900 طرح ناتمام مسکن و بدهی های زیاد که از دولت های قبل به ما رسیده است، شبانه روزی تلاش می کنند.

نوبخت خطاب به رسانه ها گفت: اخلاق حرفه ای را بیشتر رعایت کنیم چرا که هفته گذشته خبری منتشر شد که بنده به شهرکرد سفر داشتم و طرح های رئیس جمهور را پیگیری می کردم در آنجا در مصاحبه با خبرنگاران بحث تغییر مطرح شد و به رغم اینکه بنده اعلام کردم این مطالب منتشره درباره تغییر در دولت صحت ندارد اما برخی رسانه ها اعلام کردند که نوبخت این تغییر را نفی نکرد در حالی که اینگونه نبود و اکنون هم بنده آن را تکذیب و نفی می کنم.

وی افزود: اینکه در دستور کار دولت تغییر وزرا و استانداران باشد صحت ندارد و فعالیت همکاران در هیئت وزیران مورد تایید است.

چیزی به نام ستادهای انتخاباتی رئیس جمهور مطرح نیست

سخنگوی دولت گفت: بعد از اتمام انتخابات ریاست جمهوری، چیزی به نام ستاد انتخاباتی رئیس جمهور مطرح نیست.

نوبخت درباره اینکه ستاد انتخاباتی آقای روحانی در مجلس فعال است، افزود: این نکته درست نیست ؛ چرا که این ستادها ، مردمی بودند و در مقطعی شکل گرفتند و بعد از اتمام انتخابات چیزی به نام ستاد رئیس جمهور مطرح نیست .

وی گفت: به هر حال افراد علاقه مند اظهار نظر می کنند و ما هم نظرات مشورتی آنان را می شنویم و اینکه آنها برای انتخابات وارد شوند نمی دانم اما حداقل از طرف رئیس جمهور به هیچ کس و به هیچ ستادی برای ورود به انتخابات ماموریتی داده نشده است .

نوبخت افزود: افراد آزاد هستند برای خود هر کاری انجام دهند و ارتباطی به رئیس جمهور ندارد.

وی درباره بورس و رابطه آن با نرخ سود بانکی گفت: دو تا بازار همیشه در اقتصاد مطرح است یکی بازار پول و دیگری بازار سرمایه، ضمن اینکه این دو با هم در اقتصاد می توانند مرتبط باشند اما اینکه نرخ سود بانکی و یا میزان عرضه پول چه طور تعیین شود یکی از راهها بازدهی پول در دیگر بازارهاست.

نوبخت افزود: با توجه به این موارد، در شورای پول و اعتبار نرخ های جدید برای تسهیلات و سپرده ها انتخاب شد که از نظر دولت هیچ تاثیر منفی در بازار بورس نخواهد داشت.

سخنگوی دولت گفت: بازار بورس تحت تاثیر عوامل سیاسی، روانی و مسائل مختلف قرار می گیرد و اینکه انتظار داشته باشیم بانک ها بازار بورس را متعادل کنند شاید توقع نامناسبی باشد.

نوبخت افزود: بانک ها وظایف خود را دارند ضمن اینکه باید از بنگاه داری نیز فاصله گرفت.

وی گفت: مسائل بورس به شکل دیگر ، غیر از ورود با بانک و انتظار از معاملات بانکی متعادل می شود و در این خصوص وزارت اقتصاد با مسئولان بورس تلاش خواهند کرد.

ابلاغ صرفه جویی ۶ هزار میلیاردی دولت

سخنگوی دولت گفت: رئیس جمهور درباره صرفه جویی شش هزار میلیارد تومان اعتبارات جاری و افزودن به اعتبارات عمرانی ابلاغیه صادر کرد.

نوبخت افزود: به این ترتیب برنامه ریزی شد که امسال پرداخت اعتبارات عمرانی در کشور برای طرح های نیمه تمام که بیش از 40 هزار میلیارد تومان است، افزایش یابد .

وی با بیان اینکه اعتبارات طرح های عمرانی در سال 93 ، 32 هزار میلیارد تومان و در سال 92 ،21 هزار میلیارد تومان بود گفت: امسال رقم پیش بینی شده برای طرح های عمرانی نشان از عزم دولت برای سرمایه گذاری در این طرح ها دارد.

نوبخت افزود: اگر بتوانیم بخشی از طرح های نیمه تمام را به بخش غیردولتی واگذار کنیم می توانیم سرعت بیشتری برای بهره برداری طرح های عمرانی داشته باشیم.

وی گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی دستورالعمل 12 ماده ای درباره تخفیف و زمینه اجرای این ابلاغ رئیس جمهور را فراهم خواهد کرد و من در پایان سال چگونگی اجرای این سیاست را اطلاع رسانی خواهم کرد.

13 دستاورد وزارت جهاد کشاورزی در عرصه اقتصاد مقاومتی

سخنگوی دولت عملکرد و 13 دستاورد وزارت جهاد کشاورزی در حوزه اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را اعلام کرد و گفت : کاهش تراز منفی تجاری غذایی و افزایش ذخایر محصولات راهبردی از این اقدامات است.

نوبخت با بیان اینکه بعد از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ، در هیات وزیران آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مسئولیت نظارت عالیه این کار را بر عهده گرفت ، افزود : سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شورای اقتصاد نیز مامور پیگیری اجرای این سیاست ها شدند.

وی افزود : در جلسات متعدد شورای اقتصاد برنامه هر یک از دستگاه های اجرایی برای اجرای این سیاست ها مطرح و با اصلاحاتی تصویب می شد.

نوبخت گفت : اینک یک سال گذشته و انتظار است که از عملکرد دستگاه های اجرایی فراتر از برنامه تهیه شده در این باره باخبر باشیم و به همین خاطر از جلسه دیروز شورای اقتصاد مقرر شد هر دستگاهی گزارش عملکرد دستاوردهای خود در اجرای اقتصاد مقاومتی تشریح کنند.

وی افزود: اولین دستگاهی که گزارش خود را ارائه داد ، وزارت جهاد کشاورزی است.

نوبخت گفت: دستاوردهای یکساله وزارت جهاد کشاورزی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی به این شرح است :

1- کاهش تراز منفی تجاری غذایی کشور از 8 میلیارد دلار به 5.4 میلیارد دلار

2- افزایش ارزش صادرات مواد غذایی به میزان27 درصد

3- افزایش ذخایر محصولات راهبردی مانند گندم که هم اینک بیش از 6 ماه ذخایر گندم در کشور وجود دارد

4- افزایش خرید گندم از 4.8 میلیون تن به 6.7 میلیون تن

5- رشد تولید محصولات زراعی ، شیلات ، دام و طیور به میزان 6/6 درصد

6- رشد بخش زراعت به میزان 8.2 درصد

7- رشد بخش باغبانی به میزان 3.1 درصد

8- رشد تولید گل و گیاهان زینتی به میزان 5 درصد

9- رشد تولید دام و طیور به میزان 4.9 درصد

10- عملیات ابخیزداری در 500 هزار هکتار

11- بهسازی جنگل های غرب کشور با مشارکت مردم در 26هزار هکتار با تامین 700 هزار نهال

12 - تولید 34 میلیون نهال با مشارکت مردم

13- ممیزی و اصلاح مراتع در 700 هزار هکتار.

اعزام کشتی ایرانی به یمن با هماهنگی سازمان های بین المللی است

سخنگوی دولت گفت: اعزام کشتی کمک های بشردوستانه و غذایی ایران با هماهنگی سازمان ها و مجامع بین المللی بوده است.

نوبخت افزود: اعزام این کشتی در چهارچوب حقوق بین الملل و کمک به مردم ستم دیده و رنج کشیده یمن و حامل کمک های بشردوستانه و غذایی است .

وی گفت: از نظر ما هیچ مشکلی از نظر رسیدن این کشتی نیست و اگر اتفاق خاصی بیافتد طبعاً نظام متناسب با آن تصمیم گیری می کند.

وی درباره مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم افزود: دولت با شدت و قوت با هرنوع قاچاق کالا و ارز متناسب با امکانات خود در حال مقابله است.

نوبخت درباره امنیت سرمایه گذاری در کشور هم گفت: دولت با تمرکز بر روی سرمایه گذاری در طرح های عمرانی 58 هزار میلیارد تومان و همچنین شرکت های دولتی 103 هزار میلیارد تومان و در مجموع 161 هزار میلیارد تومان امسال در این باره سرمایه گذاری می کند.

وی گفت: البته آثار این سرمایه گذاری را در جلوگیری از ادامه رشد منفی اقتصادی شاهد بودیم و سال گذشته بعد از دو سال رشد منفی شاهد رشد مثبت بودیم و امسال مصممیم رشد اقتصادی مثبت و معقول داشته باشیم.

نوبخت گفت: البته این رشد برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز و رشد متوسط سالانه 8 درصدی فاصله دارد و باید تلاش کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید بخش های غیردولتی هم وارد سرمایه گذاری شوند گفت: در هفدهم شهریور سال 92 یک دستور العمل 35 ماده ای برای بهبود فضای کسب و کار و امنیت بیشتر سرمایه گذاری تهیه و برای این امر تکالیفی به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

وی در پاسخ به این سئوال که ایا همه بدنه دولت با دولت در این باره هماهنگ و هم سو هستند یا خیر؟ گفت: متاسفانه هنوز نسبت به اصلاح و اینکه این فرهنگ نسبت به سرمایه گذاری تغییر یابد و تلاش مثبتی داشته باشند فاصله داریم.

نوبخت در پاسخ به سئوالی درباره دبّه کردن و تهدید آمریکائیها گفت: آنچه درباره مذاکرات باید بگویم این است که آخرین مذاکرات در حال انجام است و هر یک از طرفین تلاش می کنند بیشترین منافع را برای ملت خود داشته باشند به ویژه تیم هسته ای جمهوری اسلامی ایران با اتکا به مبانی قانونی و حقوقی تلاش می کند حق مسلم ملت ایران را تصویب کند.

وی افزود: طبیعی است که آنها ممکن است حرفی بزنند و برخی از مسئولان آنها وقتی در جمع های بخصوص مثلا ً ‌اسرائیلی ها قرار می گیرند جو زده شوند.

وی گفت: زیرا اسرائیلی ها با هر نوع توافق و مذاکره مخالفند و ممکن است برخی از مسئولان آمریکایی در این جمع ها تهدیدی هم بکنند.

وی افزود: این تهدیدها حرف بی ربطی است و 35 سال است که این حرف های بی ربط را می زنند اما نظام ما روز به روز قوی تر و مقتدرتر در عرصه های جهانی حضور پیدا می کند و این گونه حرف ها تاثیری در حرکت جمهوری اسلامی ایران ندارد.

نوبخت گفت: در مذاکرات هیچ یک از حقوق ملت بزرگ ایران ضایع نمی شود بلکه حقوق تضییع شده و موانع در تحریم های ظالمانه برداشته می شود و حقوق در حصر را می توانیم آزاد کنیم.

سخنگوی دولت افزود: دولت و شخص رئیس جمهور دستورالعمل های مقام معظم رهبری را که برای دولت بسیار محترم و معتبر و عقلانی است، مبنای عمل قرار می دهد و در این باره نگرانی وجود ندارد.

علت تعطیلی برخی موسسات مالی غیرمجاز

سخنگوی دولت درباره خبر تعطیلی موسسات مالی غیرمجاز توضیحاتی ارائه داد.

نوبخت گفت: گزارش بانک مرکزی اخیراً در باره موسسات مالی غیرمجاز در شورای عالی امنیت ملی ارائه شد و بر این اساس قرار شد به همه دستگاههای نظامی و انتظامی ابلاغ شود که باید حتماً با بانک مرکزی همکاری داشته باشند و بانک مرکزی بر همه موسسات مالی و اعتباری نظارت داشته باشد.

وی گفت: البته این حرف که گفته می شود تعداد زیادی از این موسسات ورشکسته هستند نیز نادرست است.

نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگاری که گفت: اخیرا شنیده شده مجمع روحانیون نامه ای به رئیس جمهور داده تا پیگیر رفع ممنوع التصویری آقای خاتمی شود پاسخ داد طبعاً مجامع و اتحادیه های مختلف همواره نظراتی دارند که به رئیس جمهور منعکس می کنند و رئیس جمهور با اختیارات قانونی خود آنچه را لازم است، انجام می دهد.

سخنگوی دولت درباره آزاد شدن قیمت نان هم گفت: براساس مصوبه سال گذشته قرار شد حداکثر 20 درصد نانوایی ها آزادپز شوند که البته همین 20 درصد هم اجرا نشد.

نوبخت با بیان اینکه مشکل مردم مشکل دولت است و تمام فعالیت ما در این جهت است که مردم مشکلی نداشته باشند گفت: اجازه آزادپز شدن 20 درصدی نانوایی ها نیز برای رفاه بخشی از جامعه بود که حاضرند پول بیشتری بدهند و نان با کیفیت تری مصرف کنند.

وی با تاکید بر اینکه دولت همچنان پرداخت یارانه به آرد را ادامه می دهد گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید نظارت بیشتری بر نانوایی ها داشته باشند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که از گلایه های زیاد مردم درباره گران شدن نان پرسید گفت: اگر مصداقی دارید به من بگویید تا پیگیری و برخورد کنم.

نوبخت گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی در ساختار جدید خود مسئولیت مهم رصد برنامه ها و نظارت بر همه دستگاهها را بر عهده گرفته است و این سازمان باید مرتب گزارش نظارتی خود از دستگاهها را به هیئت وزیران ارائه دهد.

خبرنگاری با اشاره به حوادث فوتبال در تبریز پرسید آیا سفر رئیس جمهور به تبریز در اواخر این هفته برگزار می شود که نوبخت پاسخ داد: این یک سفر مانند بقیه سفرها به استان های دیگر است و رئیس جمهور طبق برنامه به استان آذربایجان شرقی سفر می کند.

وی افزود: ره آورد ارزشمند این سفر حداقل 960 میلیارد تومان اعتبار برای طرح های عمرانی استان است که آقای رئیس جمهور به سازمان مدیریت دستور داده است صددرصد این بودجه تخصیص داده شود.

سخنگوی دولت افزود: رئیس جمهور مثل همه سفرها با مردم خوب و خونگرم تبریز نیز ملاقات خواهد کرد.

وی با بیان اینکه مردم باغیرت و متدین تبریز زبانزد هستند گفت: من الان انگار می بینم که این مردم مانند استان ها دیگر استقبال پرشوری از رئیس جمهور خواهند داشت.

نوبخت افزود: استقبال های مردمی در استان های مختلف آنقدر پرشور است که گاهی اشک به چشمان همکاران دولت می آورد.

وی با بیان اینکه مساله ای که در این مسابقه رخ داده مساله ای فوتبالی بوده است و ارتباطی به دولت ندارد گفت: البته رئیس جمهور دستور پیگیری داده است. و این امر در حال رسیدگی است و قطعا اگر حقی ضایع شده باشد رئیس جمهور آن را فروگذار نخواهد کرد.

خبرنگاری گفت: آیا تایید می کنید که اینترنت و تلفن همراه تماشاچیان در ورزشگاه قطع شده بود گفت: من تایید نمی کنم که موبایل ها و اینترنت قطع شده است.

سخنگوی دولت افزود: اینکه دو تا تیم آن وسط فوتبال بازی می کنند چه ربطی به اینترنت و موبایل دارد و من خواهش می کنم به این مسائل ورود نکنید.

نوبخت گفت: اگر مساله ای مرتبط با دولت باشد حتماً رسیدگی می شود.

خبرنگاری گفت آیا درست است که در این باره رئیس جمهور به قوه قضائیه نامه نوشته است که نوبخت افزود: اگر به قوه قضائیه نامه داده شده من بی اطلاع هستم.

معاون رئیس جمهور درباره موضوع تحقیق و تفحص از حادثه زندان اوین هم گفت: این موضوع در هیئت وزیران ازجانب دو وزیر پیگیری شد و گزارشی به رئیس جمهور داده شد که متناسب با آن اقدامات لازم انجام شد.

خبرنگاری گفت نمی خواهید نتیجه این گزارش را به مردم بدهید که نوبخت پاسخ داد: اگر لازم شد گزارش نهایی را به مردم می دهیم.

سال گذشته چهار مرحله حمایت غذایی از اقشار خاص انجام شد

سخنگوی دولت گفت: دولت سال گذشته چهار مرحله برنامه حمایت غذایی خود را برای اقشار خاص و گروه های هدف انجام داده است.

نوبخت درباره حذف برخی از افراد و گروه ها از دریافت یارانه افزود: برنامه ای که برای اجرای این قانون در مرحله سوم مطرح است ، بعد از تصویب آیین نامه اجرایی تبصره ماده 20 انجام خواهد شد.

وی گفت: یک بحث در این باره در مرحله دوم و مربوط به سال گذشته بود که افزایش قیمتی صورت گرفت که دولت به ازای این افزایش قیمت در کنار پرداخت های نقدی سبد کالا را در نظر گرفت و سبد کالا به حمایت های غذایی تبدیل شد که طی آن چهار مرحله برنامه حمایت غذایی به اقشار خاص انجام گرفت.

نوبخت ادامه داد: در کنار آن 4 هزار 800 میلیارد تومان نیز برای اجرای طرح تحول سلامت و کاهش هزینه درمان نیز از همین محل هدفمندی صرف کرد.

وی گفت: سال گذشته علاوه بر پرداخت ها به افراد کم درآمد در کنار پرداخت نقدی کمک غیرنقدی صورت گرفت و چهار هزار و 800 میلیارد تومان نیز صرفه جویی کرد تا مردم از هزینه ارزان در مراکز بهداشتی- درمانی استفاده کنند.

سخنگوی دولت گفت: امسال این قانون در مرحله سوم در تبصره ماده 20 منعکس شده که هنوز آیین نامه اجرایی این تبصره تصویب نشده است و به محض تصویب اطلاع رسانی می شود.

نوبخت افزود: بنابراین دولت در مرحله دوم ، سال گذشته با همان سازوکاری که قانونگذار تصویب کرده بود عمل کرد و تعداد اندکی با همان سازوکار وزارت تعاون حذف شدند ، چون فکر می کردیم کسانی که خارج زندگی می کنند نیازی به این یارانه ندارند.

نوبخت در ادامه درتذکر به برخی از رسانه گفت: دیروز خبری مبنی بر "نوبخت حذف 4 میلیون یارانه بگیر را تایید کرد" که درست نبود.

وی افزود: روز گذشته از جهاد دانشگاهی و دستاوردهای آن بازدید داشتم که تعدادی از خبرنگاران درباره این دستاوردها سوال کردند اما خبرنگاری درباره اجرای بودجه تبصره 20 سوالی پرسید که کلیت موارد توزیع داده شد و اعلام کردم اگر آیین نامه این تبصره اجرایی شود باید 4 میلیون حذف شوند که اکنون این کار را نکردیم و باید پایگاههای اطلاعاتی ما دقیق و تکمیل شود.

نوبخت گفت: برنامه ای که برای اجرای این قانون است بعد از تصویب تبصره 20 وزارت تعاون این کار را انجام خواهد داد و خود وزارت رفاه در این باره و چگونگی اجرای آن اطلاع رسانی خواهد کرد و اگر هم لازم باشد بنده به عنوان سخنگو اطلاع رسانی کنم این کار انجام می شود.

وی افزود: البته به استناد آنها رسانه ملی نیز در شبکه دو در اخبار 10 و 30 دقیقه به این موضع پرداخت.

نوبخت گفت: رسانه ها اخلاق حرفه ای را بیشتر رعایت کنند.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1948375245478773449
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: