مناظره‌؛ شفاف‌سازی مرزبندی‌های نامزدهای انتخاباتی

برگزاری مناظره‌های تلویزیونی به خوبی توانست به لحاظ شفاف‌سازی توجه مخاطب را جلب کند. اگر به ادبیات روزنامه‌نگاری برگردیم که تضادها در موضوع چالش‌برانگیز سیاست و در بحبوبه کمپین‌های انتخاباتی جزو ارزش‌های خبری محسوب می‌شود، بنابراین مناظره‌ها در تهییج افکار عمومی و افزایش میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری نقشی موثر ایفا می‌کند.

بازنمایی زندگی در فضای مجازی

زندگی نمایشی و نمایش زندگی!

با توسعه وسایل ارتباط جمعی بویژه شبکه‌های اجتماعی که امکان ابراز و اظهار نظر شخصی گسترش یافت و هویت تازه‌ای به نام «شهروند ـ رسانه» پدید آمد، افراد فرصت یافتند در کنار اندیشه و افکار یا محصولات و کالاها در صورت شاغل بودن، خود را نیز مطرح کنند.

نقد و نظر

نوروز، بدون روزنامه نباشد

منتشر نشدن روزنامه‌ها و مطبوعات در کشور ما در تعطیلات نوروز پدیده ویژه و مخصوص ایران است. در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان در ایام تعطیلات رسمی مثل ژانویه و کریسمس هم روزنامه منتشر می‌شود و فقط یک روز تعطیل هستند اما در کشور ما مطبوعات 15 روز منتشر نمی‌شوند که این مساله، آسیب زیادی به آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی که جزو وظایف رسانه‌ها تعریف شده به مردم می‌زند.

نگاه متفاوت به ناهنجاری‌های اجتماعی

سریال «آرام می‌گیریم» اگرچه در اجرا و کارگردانی مشکلاتی دارد، در مواردی بازیگران درست انتخاب نشده‌اند و در مجموع یک سریال بی‌نقص و تمام عیار نیست، اما از یک بابت سریال بسیار مهمی در تاریخ تلویزیون محسوب می‌شود. تقریبا برای اولین بار است که یک سریال تلویزیونی در بررسی مسائل و ناهنجاری‌هایی که نسل جوان با آن درگیر هستند، به قصور والدین اشاره می‌کند و سختگیری‌ها، شیوه‌های نادرست تربیتی و اشتباهات ناخواسته آنها را به نمایش می‌گذارد.

آموزش روزنامه‌نگاری پالایش می‌خواهد

تفاوتی فاحش به لحاظ کمیت و کیفیت میان مطبوعات ایران و مطبوعات فرانسه وجود دارد. اولین تفاوت، میزان تیراژ است که اکثر مطبوعات فرانسه بالای صد هزار است، اما این رقم در بیشتر مطبوعات ایران کمتر از ده هزار است.

از جشنواره تا جشنواره

این روزها جشنواره موسیقی فجر در حال برگزاری است. با نگاهی به جدول برنامه‌های این جشنواره دریافتم سهم قابل توجهی از اجراهای موسیقی مربوط به هنرمندان تهرانی است؛ بویژه چهره‌هایی که در کنسرت‌ها و آلبوم‌های بازار موسیقی حضور دارند .

یادداشت اختصاصی جام جم آنلاین؛

میم های موفقیت مدیا

چند میم معروف برای موفقیت و جذابیت برنامه های رادیو و تلویزیونی وجود دارد که سه میم اول آن نقش حیاتی و اصلی را برای یک رسانه ایفا می کنند. آن میم ها عبارتند از مجری، مهمان و موضوع.

کمپین‌سازی در خدمت مسئولیت ‌اجتماعی

خندیدن «ویترین» خندوانه است و ما تلاش داریم در پس این ویترین، اتفاقات مهم‌تری را رقم بزنیم. این برنامه برای ما بخش‌های بسیار مهمی دارد و ما برای ایجاد این بخش‌ها ، تداوم و حیاتشان اصرار داریم.

به بهانه نخستین سالمرگ محمدعلی اینانلو، طبیعت گرد

مردی از جنس بلور

نمی‌دانم شما هم دقت کردید یا نه؟ بعضی وقت‌ها که غرق در جزئیات می‌شویم و کلافه دنبال راهی برای فرار می‌گردیم، راه‌چاره را در همین نزدیک می‌یابیم. باید کادر را بازتر کنیم و دوباره نگاه کنیم.

یادداشت؛

شبکه های اجتماعی، یک فرصت

امروزه گستره رسانه های نوین به حدی رسیده است که می توان در تمام ابعاد آن را مشاهد کرد. وسایل ارتباطی نوین برای بسیاری از انسان ها، وسایل کمکی آموزشی هستند تا دنیای اطراف خود را بهتر درک و با آنها به تعامل برسند در این بین یادگیری و یاد دادن هم مستثنا نشده است.

جشنواره‌ای برای ارائه تولیداتی بهتر

نوزدهمین دوره جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها که در شهر اهواز به کار خود پایان داد، در سطحی وسیع برگزار شد و فقط محدود به‌پایتخت یا خود استان خوزستان نبود، بلکه تمام استان‌های مختلف کشور را در بر می‌گرفت.

از ویرانگر تا یتیم‌خانه ایران

فرصتی دست داد تا همراه با خانواده عزیزم، در پردیس سینمایی ملت به تماشای فیلم سینمایی یتیم‌‌خانه ایران بنشینیم. ابوالقاسم طالبی همواره دشمن‌شناسی و بیگانه‌ستیزی در کارهایش وجود داشته و این کار را با اعتقاد و باور انجام می‌دهد.

از تو جدا نشوم تا با تو جان سپارم...

ما در ره عشق نقض پیمان نکنیم گر جان طلبد دریغ از جان نکنیم دنیا اگر از یزید لبریز شود ما پشت به سالار شهیدان نکنیم

جهاد از مرز تا مرز

در سفری که به بیرجند داشتم طبق برنامه ثابت سفرهای استانی، با خانواده شهدا دیدار کردم. این بار، مهمان شهید محمدحسن جاویدی پور شدم که چند سال قبل در مبارزه با اشرار و قاچاقچیان به شهادت رسید.

رسانه‌های جمعی، معمار ارتباطات انسانی

در جهان امروز، رسانه‌های جمعی اعم از تلویزیون، رادیو، اینترنت و مطبوعات نه‌تنها امینِ انتقالِ واقعیات جامعه هستند، بلکه معمار ارتباطات انسانی هم قلمداد می‌شوند. این معماری می‌تواند مروج و تولیدکننده صلح و دوستی یا سبب افزایش و همه‌گیر شدن خشونت شود.

بومی‌سازی سواد رسانه‌ای

موضوع سواد رسانه برای کشور ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ هم یک ضرورت معرفتی و علمی است و هم ضرورت اجتماعی. برای این که مخاطبان رسانه‌ها بتوانند از هر رسانه بهره بگیرند و فقط متحمل هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی و روانشناختی نشوند یا اقلا در کنار هزینه‌ها، منفعتی هم برده باشند، ما نیازمند سواد رسانه‌ای هستیم، اما این سواد رسانه‌ای لزوما همان چیزی نیست که در جوامع‌ دیگر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

نقد و نظر

تولید یا پرکردن برنامه؟!

انسان روزگار ما با سال 1337 خورشیدی، یعنی وقتی مردم تهران و شهرری در پای تلویزیون به این جعبه جادو خیره می‌شدند، خیلی تفاوت کرده است. روان‌شناسی تاثیر و مبانی زیباشناختی در تولید برنامه‌های تلویزیونی باید به‌صورت مستمر مورد داوری استادان بیرون از دایره حوزه‌های تولید قرار گیرد. قبل و بعد از تولید و پس از پخش آثار تلویزیونی (بازتاب آثار)، اگر آنها را زیر ذره‌بین بگذاریم، بدون شک برنامه‌ها روزبه‌روز بهتر خواهند شد.

می‌نویسم پدر می‌خوانم بابا

یه پستی در شبکه‌های اجتماعی زیاد به چشم همه‌مون خورده که باباها به ترفند‌ها و بهانه‌های مختلف، هِی کولرِ خونه رو خاموش می‌کنند.

نقد و نظر

رسانه‌ها و تئوری جذب و نسیان

رسانه‌های جمعی، ابزاری با رسالت‌های زیاد هستند. از یک طرف بایستی بتوانند میراث فرهنگی جامعه را حفظ و به نسل‌های بعد منتقل کنند و از یک طرف باید آموزگار ارزش‌های اجتماعی باشند و نسل جدید را با هویت ملی تربیت کنند.

شهر ارواح وبلاگ‌ها

چندسالی بود که تب وبلاگ‌نویسی در بین کاربران فضای مجازی در کشور ما بالا گرفته بود و افراد فعال در فضای مجازی هرکدام در این فضا برای خود وبلاگی داشتند و مطالب روزانه‌شان را در آن قرار می‌دادند و به‌روز شدن وبلاگ‌ها خیلی بسرعت انجام می‌شد و اشخاص علاقه‌مندی بودند که روزانه به وبلاگ‌های خود سر می‌زدند تا ببینند بعد از پست جدیدی که گذاشته بودند، چه پیام و کامنتی دریافت کرده‌اند.

قبلی۲بعدی