یک ازدواج مستند!

سند ازدواج چیست و باید نزد چه کسی نگهداری شود؟

یک ازدواج مستند!

۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۸

بله گفتن تازه آغاز راه است! بعد از بله گفتن و عقد رسمی، ازدواج شما در سندی ثبت و این سند به دست شما داده می‌شود. در صورتی‌که عقد ازدواج دائم یا موقت در محضر انجام شود، ‌سند ازدواجی صادر می‌شود که نشانگر رابطه زوجیت میان زن و مرد بوده و به‌نوعی اثبات‌کننده وقوع عقد نکاح و استقرار تکالیف زناشویی است. پس در صورتی‌که صرفا صیغه عقد دائم یا موقت میان زوجین جاری شده و سند ازدواج در بین نباشد،  ممکن است طرفین در آینده برای اثبات عقد نکاح با دشواری‌هایی مواجه شده و برای اثبات نکاح،  نیازمند مراجعه به دادگاه باشند.

خودت را نجات بده

مشاوران خانواده معتقدند که بهانه‌های کوچک، اصلی‌ترین دلیل برای امیدوار ماندن به زندگی است

خودت را نجات بده

۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۷

تا بوده همین بوده است؛ این‌که دنیا همیشه پر از خشم و رنج و گاهی جنگ بوده است؛ دنیایی که البته به اندازه این ناملایمات‌هایش، طرف زیبایی هم داشته و خب ترکیب و کنار هم قرار گرفتن این دو جنبه، دنیا را ساخته است. اما ما کدام را انتخاب می‌کنیم؟ به جنگ و مریضی‌ و خشم و غمش دامن می‌زنیم یا سعی می‌کنیم خودمان را از این چاله عمیق سختی‌ها نجات بدهیم و کمی آرامش را تجربه کنیم؟ این سؤالی است که شاید پاسخ درستش بتواند کمی قلب و ذهن‌مان را در روزگار سخت امروز تسکین بدهد؛ کافی است کمی در سبک زندگی‌ و نگاه‌مان به زندگی تجدید‌نظر کنیم. کاری که رئیس فیفا هم انجام می‌دهد.

تسهیلاتی ویژه برای ازدواج جوانان دهه‌شصتی‌

گفت‌وگو با مدرس دانشگاه و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس

تسهیلاتی ویژه برای ازدواج جوانان دهه‌شصتی‌

۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۶

«باید کاری کنیم که دختران و پسران دهه شصتی باهم ازدواج کنن» این اظهارنظر امیر‌حسین بانکی‌پور، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان چند روزی می‌شود که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بازتاب‌های متعددی پیدا کرده و صفی از موافق و مخالف را در برابر خود قطار کرده‌است. اما واقعیت این است که بخش مهمی از جوانان دهه شصتی اعم از دختر و پسر هنوز موفق نشده‌اند نیمه‌گمشده خود را پیدا کنند و به خانه و زندگی خودشان بروند و به اصطلاح سر و سامان بگیرند. جمعیتی که به گفته وی چیزی بالغ بر چهار میلیون و 200 هزار نفرند. این جمعیت از یک‌سو می‌رود تا به سن تجرد قطعی برسد و این تجرد می‌تواند هم از منظر فردی و هم از منظر اجتماعی چالش‌برانگیز باشد‌. یکی از چالش‌های اجتماعی رشد تجرد قطعی در جامعه بحث‌های جمعیتی است. به‌خصوص این‌که جمعیت ابر بحران این روزهای جامعه ماست و در این زمینه ما با مشکل جدی مواجه‌ایم. تجرد قطعی این گروه از افراد هم به این معناست که آنها از دایره فرزندآوری خارج می‌شود و در عمل جامعه ظرفیتی بالقوه برای رشد جمعیت را از دست می‌دهد. از سوی دیگر جامعه در برابر یکایک افراد مسئول است و افرادی که ناگزیر به تجرد قطعی می‌شوند و تنها می‌مانند، می‌توانند هزینه‌ها و دغدغه‌های اجتماعی بیشتری را برای مدیران جامعه داشته‌باشند. پس از این منظر هم اگر به ماجرا نگاه کنیم،‌ طرح بحث ازدواج دهه شصتی‌ها موضوعی حائز اهمیت است اما سر‌و‌سامان دادن و فرستادن این جوانان به خانه بخت با چه ساز‌و‌کارهایی می‌تواند اتفاق بیفتد؟ این سؤالی است که برای پاسخ به آن سراغ امیرحسین بانکی‌پور می‌رویم و با وی درباره چند و چون این ماجرا به گفت‌وگو می‌نشینیم.

چگونه انباری ایمن داشته باشیم؟

چگونه انباری ایمن داشته باشیم؟

۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۶

انباری معمولا محلی برای نگهداری وسایل مازاد خانه به‌شمار می‌رود و شاید ماه به ماه به آن سر نزنیم. اما همین مکان که خیلی وقت‌ها از مکان‌های متروکه منزل به‌شمار می‌رود، می‌تواند به محلی خطرناک تبدیل شود‌. پس یکی از مکان‌هایی که باید نکات ایمنی را در آن رعایت کرد، انباری خانه است.

تمیز کاری خانه با سرکه

تمیز کاری خانه با سرکه

۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۳

به جای استفاده از مواد شیمیایی برای برق انداختن شیرهای حمام و دستشویی از سرکه استفاده کنید. با این روش هم شیرها برق می ‎افتند و هم پوست شما سالم می‌ماند.

فاطمه، فاطمه است

کتاب «فاطمه، فاطمه است» برای زنانی که می‌خواهند خود را بسازند

فاطمه، فاطمه است

۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۹

«خواستم از «بوسوئه» تقلید کنم؛ خطیب نامور فرانسه که روزی در مجلسی با حضور لویی، از مریم سخن می‌گفت. گفت ۱۷۰۰سال است که همه سخنوران عالم درباره مریم داد سخن داده‌اند. ۱۷۰۰ سال است که همه فیلسوفان و متفکران ملت‌ها در شرق و غرب، ارزش‌های مریم را بیان کرده‌اند. ۱۷۰۰ سال است که همه هنرمندان، چهره‌نگاران، پیکره‌سازان بشر در نشان دادن سیما و حالات مریم، هنرمندی‌های اعجازگر کرده‌اند. اما مجموعه گفته‌ها، اندیشه‌ها، کوشش‌ها و هنرمندی‌های همه در طول این قرن‌های بسیار، به اندازه این یک کلمه نتوانسته‌اند عظمت‌های مریم را بازگویند؛ که «مریم مادر عیسی است».

به آیین وفاداران!

به آیین وفاداران!

۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۳

فارغ از علم و دانش، دوران دانشجویی دوران تحرک، دغدغه، آگاهی، پویایی و اثرگذاری است. دانشجو در بعد زندگی اجتماعی خود، تماما با جامعه پیوند می‌خورد.

شرط و شروطی برای بله گفتن سر عقد

شرط و شروطی برای بله گفتن سر عقد

۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۵

برای عقد ازدواج بین زن و شوهر می‌توان شرط و شروطی را در همان زمان عقد تعیین کرد و به قول معروف گربه را دم حجله کشت تا بعد‌ها اگر خانم خواست ادامه تحصیل بدهد و شاغل باشد، آقا مخالف نکند. در واقع موافقت آقا را در همان دوران قبل از عقد می‌گیرد و در لحظه عقد این موارد را به‌عنوان شرط و شروط ضمن عقد در عقدنامه قید می‌کند.

عاشقانه‌ای از دوران‌جنگ

عاشقانه‌ای از دوران‌جنگ

۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵

«دختر شینا» عاشقانه‌ای از دوران جنگ است که بهناز ضرابی‌زاده آن‌ را در قالب یک رمان از زبان قهرمان اصلی داستان یعنی همسر شهید روایت می‌کند. منبع این کتاب «خاطرات قدم‌خیر محمدی‌کنعان، همسر سردار شهید حاج ستار ابراهیمی هژیر» که نویسنده آن را گردآوری و به صورت رمان به نگارش درآورده است.

یلدا بهانه‌ای یک‌دقیقه‌ای برای دوستی

دورهمی و صله‌‌رحم به بهانه برگزاری جشن‌هایی همچون مراسم شب‌یلدا

یلدا بهانه‌ای یک‌دقیقه‌ای برای دوستی

۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۸

شب یلدا یا همان شب‌چله، حسن‌ختام پاییزی برای استقبال از زمستان است. در آخرین روز فصل پاییز و اولین شب فصل زمستان، فاصله بین غروب تا طلوع خورشید در صبح اول دی بیشترین طول شب را دارد؛ فاصله‌ای که البته خیلی هم زیاد نیست و فقط یک دقیقه است! بله یلدا فرقش با شب‌های قبلی و بعدی خود فقط یک دقیقه است اما همین تفاوت یک دقیقه‌ای هم باعث شده تا ما به بهانه این یک دقیقه تاریکی، بیشتر حواس‌مان به یکدیگر باشد و قدر همدیگر را بدانیم.

قبلی۶بعدی