• 113 13
  • 37

گفت‌وگو با کم‌سن‌وسال‌ترین شهردار کشور

سامیه بلوچ زهی: شاید اولین رئیس جمهور زن ایران شوم!

یکشنبه 19 بهمن 1393 ساعت 13:13
جام جم سرا:‌ شهردار شدن یک دختر ۲۶ ساله، آن هم در استان محرومی مثل سیستان و بلوچستان قطعا دلیل مطمئنی برای موفق بودن اوست. دختری که در یکی از بهترین دانشگاه‌های تهران درس خوانده و حالا کار‌شناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی است.

«سامیه بلوچ زهی»، شهردار کلات (مرکز شهر سرباز) در استان سیستان و بلوچستان است و با اکثریت آرای اعضای شورای شهر این منطقه به عنوان شهردار سرباز انتخاب شده است. او که حالا تجربه یکسال شهردار بودن را دارد، از علمکرد یک ساله‌اش رضایت دارد و معتقد است تا پایان دوره چهارساله‌اش برای خدمت به شهرش قدم‌های بزرگی خواهدبرداشت.


درخواست کردند شهردار شوم

سامیه بلوچ زهی که حالا در سیستان و بلوچستان شهرت زیادی دارد در توصیف روند شهردار شدنش می‌گوید: «وقتی درسم تمام شد و از تهران به شهر خودم برگشتم از طرف شورای شهر با من تماس گرفتند و گفتند ما درباره تو تحقیق کرده‌ایم و احساس می‌کنیم تو گزینه خوبی برای شهردارشدن هستی، من هم کمی تحقیق کردم و بعد برای انتخابات شهرداری کاندیدا شدم. جالب اینکه در روز رای گیری با اکثر آرا که پنج رای بود به عنوان شهردار انتخاب شدم.»

تنها شهردار خانم استان سیستان و بلوچستان معتقد است برای آشنا شدن با کار شهرداری به تهران آمده و با چند شهردار مناطق مختلف تهران صحبت کرده است: «در فاصله رای آوردن تا شروع کارم در شهرداری سرباز، به تهران آمدم و با چند نفر از شهرداران صحبت کردم و سعی کردم با کار جدیدم آشنا شوم.»


جوان‌ترین شهردار ایرانم

سامیه بلوچ زهی متولد سال ۶۶ و اکنون ۲۷ ساله است. با این حساب او جوان‌ترین شهردار ایران است: «زمانی که کارم را در شهرداری آغاز کردم ۲۶ ساله بودم اما حالا یک سال از کارم گذشته و در حال حاضر کم سن و سال بودنم با واکنش‌های متفاوتی از سوی همکارانم روبرو هستم. شهرداران مناطق بزرگ وقتی در جلسات با من روبرو می‌شوند از من حمایت می‌کنند و ضمن اینکه مسئولان استان هم به من لطف زیادی دارند. استاندار سیستان و بلوچستان، نماینده استان در مجلس شورای اسلامی و همه مسئولان به من کمک زیادی می‌کنند و تا جایی که بتوانند از کمک کردن به من دریغ نمی‌کنند هرچند در ابتدای کارم در شهرداری عده‌ای از کارمندان من را جدی نمی‌گرفتند و برایشان سخت بود که یک خانم کم سن و سال سمتی بالا‌تر از آن‌ها داشته باشد. با این حال با گذشت این یک سال این مشکلات هم برطرف شده و در حال حاضر رابطه خوبی با همکارانم دارم.»


محدودیت‌ها زیاد است

قبول مسئولیت در پست مهمی چون شهرداری در استان محرومی مثل سیستان و بلوچستان، قطعا مشکلات و محدودیت‌هایی برای شهردار ۲۷ ساله ایجاد می‌کند. خودش در توصیف این سختی‌ها می‌گوید: «من طرح‌ها و برنامه‌های مهمی برای آبادی شهرم دارم اما متاسفانه محدودیت‌ها دست و پایم را می‌بندد. من برای تهیه و چاپ بنر در شهر خودم امکانات ندارم و هر بار مجبورم برای چاپ یک بنر به ایرانشهر بروم. از طرف دیگر شهر سرباز شهر بسیار کوچکی است و ما برای بسیاری از زیرساخت‌ها به مقدار کافی زمین نداریم».

او می‌افزاید: «با این حال در این یک سال موفق شده‌ام با وجود امکانات محدود یک زمین چمن مصنوعی فوتبال برای جوان‌ها احداث کنم. کار مهم دیگری که به لطف خداوند در این یک سال انجام دادم، ایجاد یک مرکز دانشگاهی علمی- کاربردی در شهر کوچکمان بوده است. مردم از احداث این دانشگاه خوشحال هستند و مدام از من تشکر می‌کنند.»


قهرمان شهرم شده‌ام

میزان محبوبیت خانم شهردار جوان استان سیستان و بلوچستان به اندازه‌ای است که او حالا به قهرمان شهرش تبدیل شده و خانواده‌ها حتی نام فرزندان دختر تازه متولد شده‌شان را همنام او انتخاب می‌کنند.

«در سال اول کارم با یکی از پزشکان بیمارستان شهر صحبت می‌کردم. او می‌گفت مردم تو را دوست دارند و ما در بیمارستان شاهد این موضوع هستیم که وقتی نوزاد دختری به دنیا می‌آید خانواده‌ها می‌گویند می‌خواهیم اسمش را سامیه بگذاریم تا شاید او هم مثل خانم شهردار در آینده شهردار شود!»


هم الگو می‌گیرم هم ایده می‌دهم

شهردار خانم شهرستان سرباز معتقد است برای موفقیت علاوه بر اینکه باید ایده‌های نو و تازه داشت، باید از تجربیات دیگران هم استفاده کرد: «در کار خودم ایده‌ها و طرح‌های اختصاصی بسیاری دارم اما معتقدم باید از تجربیات شهرداران شهرهای بزرگ هم استفاده کرد. به همین دلیل زیاد به تهران می‌آیم و سعی می‌کنم از شهرداری تهران الگوبرداری کنم. در زمینه زیباسازی شهری به شکل کار مهندسی شهری تهران علاقه دارم و سعی می‌کنم در کنار ایده‌هایم از تجربیات تاثیرگذار شهردار تهران هم استفاده کنم.»


راه را برای زنان شهر باز کردم

بجز سامیه، خواهرش طاهره بلوچ زهی هم عضو شورای شهر شهرستان سرباز است. با این حال سامیه می‌گوید خودش اولین زن شهر بوده که وارد کارهای اجرایی شده و راه را برای فعالیت سایر زنان شهر باز کرده است: «من اولین زنی هستم که در سرباز سمت اجرایی مهم گرفتم اما حالا در شهر، فرماندار، معاون استاندار، مدیرکل، عضو شورای شهر و بهیار خانم داریم. من همچنین برنامه‌های زیادی برای زندگی بهتر زنان شهرم دارم. می‌خواهم برایشان پارک و سالن بدنسازی احداث کنم و برنامه‌های جدی در این زمینه‌ها دارم. با این حال‌‌ همان طور که گفتم امکانات برای فعالیت ما محدود است و باید دوندگی زیادی در این زمینه داشته باشم. تا الان قرارداد احداث پارک بانوان را بسته‌ام و به زودی پارک بانوان را افتتاح می‌کنیم.»

سامیه بلوچ زهی می‌گوید: «ما زن‌ها برای موفقیت به حمایت نیاز داریم و مطمئنا در کارمان موفق می‌شویم. به جز تهران که چند شهردار خانم داشته و دارد، در شهرستان‌ها من و یک خانم دیگر در استان گیلان شهردار هستیم.»


زن‌ها می‌توانند رئیس جمهور شوند!

او می‌خواهد بعد از کسب موفقیت در شهر کوچک خودش، تجربه‌های کاری کلان و بزرگتری در شهر‌ها بزرگ‌تر داشته باشد. او در این باره می‌گوید: «در طول فعالیت چهارساله‌ام می‌خواهم قدم‌های بزرگی برای شهرم بردارم و بعد از اینکه دینم را به شهرم ادا کردم می‌خواهم تجربیات جدید در شهرهای بزرگ کسب کنم.»

سامیه شهردار ۲۷ ساله شهرستان سرباز حتی معتقد است زنان ایرانی می‌توانند رئیس جمهورهای خوبی برای کشور باشند: «من با انتخاب رئیس جمهور زن موافقم. به نظر من خانم‌ها در کارشان حساس و دقیق هستند و کار‌هایشان را با صبر و حوصله و دقت انجام می‌دهند. من هم آرزوهای بزرگی در سر دارم و شاید یک روز من اولین رئیس جمهور زن ایران شدم!»


اعضای خانواده‌ام شغل دولتی ندارند

شاید این تصور به وجود بیاید که انتخاب سامیه بلوچ زهی به عنوان تنها شهردار زن استان سیستان و بلوچستان به دلیل رابطه‌های خانوادگی او یا سفارش شدنش باشد؛ اما او می‌گوید هیچ کدام از اعضای خانواده‌اش بجز خواهرش که عضو شورای شهر است، سمت دولتی ندارند: «سه خواهر هستیم و سه برادر داریم، اما بجز من و خواهرم هیچ کدام از اعضای خانواده ما شغل دولتی ندارند و همه در مشاغل آزاد فعالیت می‌کنند. خانواده‌ام در قبال مسئولیت حساس و مهمی که دارم از من حمایت می‌کنند و همیشه من را به کارهای بزرگ‌تر تشویق می‌کنند.»


جلوی خلاف را می‌گیرم

ارگان شهرداری به دلیل وسعت دامنه فعالیتی که دارد، معمولا با حواشی زیادی در زمینه تخلفات برخی از کارمندان رو به رو است. اما این شهردار جوان می‌گوید: «روز اولی که مراسم معارفه من در شهرداری برگزار شد با قدرت خطاب به همه کارمندان گفتم نه خلاف می‌کنم و نه اجازه تخلف به کسی می‌دهم. در این مدت هم پای حرفم ایستاده‌ام و با جدیت مقابل تخلفات می‌ایستم. خوشبختانه در شهرداری محل خدمت من تاکنون هیچ مورد تخلفی گزارش نشده و کار به قدری با همکاری و همدلی پیش می‌رود که رتبه شهرداری ما در این یک سال از رتبه یک به سه ارتقا پیدا کرده است.» (برترین‌ها به نقل از دیده‌بان)

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1825244095186945992
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 37 نظر )

خخخ مردم از خنده عجب مقاله فانی بود
بنده بعنوان یك شهرستانی ك در شهر خونگرم سرباز(كلات)مشغول انجام وظیفه هستم وشخصیت والای خانم شهردار را ازنزدیك دیدم،میتونم بگم كه لیاقت این میز و پست رو دارن وباعث افتخار همشهریانشه.موفق باشین
اقای بی نظر اولا مشخصه هدفت چیه بعدش در حدی نیستی بخوای به یه خانم متشخص حسادت بكنی.شما حسودیتون میشه اگه بهت بگه بیا مسعول جمع اوری صندوق صدقات شهر شو با كله میای. در ضمن هركی ك به خواهر بلوچ خودش حسادت میكنه اون بلوچ نیست لعنت به هر چی بی غیرته.موفق باشی خواهرم ان شاالله به هدفهات برسی
خوب خواهرش عضو شورای شهر بوده بهش رای داده شده شهردار
سلام بانو ایرانی تبریک میگم بهتون خانم بلوچ زهی شما می تونی ..... امان از دست حسادت امان ب جای ارزوی موفقیت و سلامتی حسادت مطمئن باشید ب هیجا نمیرسید ...
اقا كی گفته تنها لیسانس این خانمه، تنها از یك روستا سرباز ب نام كزور 2هزار فرهنگی تربیت شده كه كمترین مدركشون لیسانس لطفا حسادت را بزاریم كنار
صدیقه تو به چیت مینازی كه به مردم سیستان بلوچستان توهین میكنی دوستان بخش سرباز بزرگترین بخش ایران لطفا تحقیق كنید
سلام دخترم ،موفق باشی ،من هم دختری به سن تو دارم یا بهتر بگم خدا به من هدیه داده با عنوان عروس ، سالم وسلامت در هعه مراحل زندگی به آرزویت برسی ، من ایرانی را دوست دارم خاصه مردمان منطقه شما را .
اقا دمش گرم.انشااالله همه كه یكی 8 سال رئیس جمهور شدن.8 سالم شما بیا ببینیم چیكار می كنی.اینم متونه یه امتحان باشه.
سلام موفق باشی ان شااله باعث افتخار همه ما بلوچها
من همشهریشونم نه ازدواج نكرده باباش مسئول پمپ بنزین كلاته.
خدا بده شانس، والا ما هم لیسانس و فوق لیسانس بهترین دانشگاه ایرانیم، با كلی دوندگی كاری پیدا كردم در حد یه منشی با حقوق 600، (اونم با كارفرمای مرفه بیدردی كه هیچی از زندگی كارگری نمیدونه و حساب كتاب سرش نمیشه) تازه مخارج زندگی و اجاره خونه و هزار چیز دیگه هم به دوش خودم.خدایا شكر...
امیدوارم عزیزم همیشه موفق باشی. اصلانم مهم نیست شهرتون كوچیكه مهم اینه كه تو همین شهر كوچیك تونستی كارهای بزرگ انجام بدی.آفرین دست مریزاد .نظرها رو كه خوندم معلوم بود اكثر آقایون از حسادت داشتن میتركیدن!
خانم سامیه بلوچ زهی شانس آوردی د منطقه محروم بزرگ شدی و مدرك كارشناسی ارشدت چشم همشهری هات رو گرفته ما در شهرهای بزرگ با مدرك دكترا و تعداد بسیار زیادی مقالات متعدد هنوز بیكار هستیم و در انتظار كار در یك اداره دولتی هستیم به نشرم شما خوش شانس هستید من افتخار میكنم زنان سرزمینم همه پله های ترقی را طی كنند چرا كه بین زن و مرد از هیچ لحاظ فرقی نیست زنان در هر عرصه ای بسیار بسیار مسئولیت پذیر تر هستند وقتی به ادارات مختلف مراجعه میكنیم زنان با دلسوزی بیشتری به كارهای ارباب رجوع رسیدگی میكنند
چندتا سوال: بعد از خوندن مطالب دوستان اومدم توی گوگل سرچی بزنم و ببینم این شهر كلات چه وضعیتی داره كه متاسفانه حتی ویكی پدیا هم نظری نداشت حالا سوالات بنده حقیر 1. جمعیت این شهر چقدر كه این خانم شدن شهردار؟؟؟ بعدشم ارزو بر جوانان عیب نیست (حالا خواست محض تفنن بیاد و در انتخابات ریاست جمهوری هم شركت كنه كه اولا به این خانم توصیه میكنم حتما قانون اساسی كشور رو یك مطالعه كوتاه بكنن و شرایط شركت در انتخابات رو مطلع بشن) بهتر خود هم استانی هاش نظر بدن كه این شهر كجا هست اصلا
 

پربازدیدها

آخرین مطالب همه سایت

ضمیمه این هفته