• 59 24
  • 30

بیشتر بدانید: انواع رنگ مو و روش رنگ کردن مو

یکشنبه 11 خرداد 1393 ساعت 09:38
دوست دارید مو‌هایتان را خودتان رنگ کنید اما نمی‌‌دانید چگونه باید رنگ مورد نظرتان را از میان انبوه نام‌ها و نشانه‌های مختلف ‌انتخاب کنید؛ یا اصلا در مورد ترکیب یا عملیات‌های مختلفی که با رنگ مو‌ها انجام می‌دهند، اطلاعی ندارید؛ نمی‌دانید که اگر جایی مو‌هایتان تن قرمزی یا زردی نامطلوبی به خود گرفت باید چه کنید؛ اگر هم از آرایشگری راهنمایی بخواهید چنان از واژگان تخصصی استفاده می‌کند که گیج می‌شوید و اصلا متوجه صحبت‌های او نمی‌شوید؛ اما ما می‌خواهیم شما را با این اصول اولیه آشنا کنیم؛ اصولی که می‌تواند نقطه آغاز کار شما با دنیای رنگ مو‌ها باشد.

جام جم سرا:

رنگ روی کاتالوگ چقدر واقعی است؟

توجه داشته باشید که هنگام انتخاب رنگ مو پایه موی خود فرد نیز بسیار مهم است. رنگ‌هایی که روی کاتالوگ‌ها می‌بینید همه روی موهای دکلره شده امتحان شده است حتی مشکی پر کلاغی. بنابراین یک فرد ایرانی با پایه رنگ تیره هرگز توقع نداشته باشد که رنگ انتخابی روی موهایش دقیقا همان سایه را ایجاد کند. اگر دقیقا همان رنگ و سایه را می‌خواهید موها نیاز به دکلره یا رنگ مو آن هم در چند مرحله دارد.

به نقل آرایشیک، موهای اروپایی‌ها به علت اینکه پایه روشن دارند تقریبا از پایه پنج به بالا رنگ مو همان سایه را ایجاد می‌کند. اگر دقت کرده باشید در خانم‌هایی که موهای سفید بیشتری دارند رفله رنگ انتخابی بسیار نزدیک‌تر به رنگ کاتالوگ مو خواهد بود نسبت به خانمی که رنگ موی مشکی یا قهوه‌ای سیر دارد.

پایه‌های رنگ مو را بهتر بشناسید

رنگ‌ها در ۱۰ پایه هستند؛ پایه رنگ را عمق رنگ نیز می‌گویند و تن سایه‌ای است که روی مو می‌افتد؛ در واقع همان روشنی و تیرگی رنگ است که به ترتیب عبارتند از:

1- مشکی،تیره‌ترین رنگ

۲- قهوه‌ای تیره

۳- قهوه‌ای متوسط

۴- قهوه‌ای روشن

۵- قهوه‌ای خیلی روشن

۶- بلوند تیره

۷- بلوند متوسط

۸- بلوند روشن

۹- بلوند خیلی روشن

۱۰- بلوند خیلی خیلی روشن یا پلاتینه

مثلا N6 و A6 هر دو یک پایه هستند ولی تن N6 بلوند تیره و تن A6 بلوند تیره خاکستری است.یادتان باشد عددهایی که در کنار رنگ نوشته ‌می‌شود به این صورت خوانده می‌شود که اسم شماره رنگ؛ سمت راست ممیزاست و درجه یا همان پایه رنگ؛ سمت چپ ممیز.

از کدام اکسیدان استفاده کنیم؟

اکسیدان که به عنوان تسریع‌کننده فعالیت شیمیایی در رنگ مو به‌کار می‌رود، باتوجه به نتایج مورد دلخواه شما و همچنین با تمایلات سازندگان رنگ‌ها تعیین می‌شود.

اکسیدان۱ (۶٪): رنگ را فقط به طور جزئی باز می‌کند و برای پایه مو از یک تا ۴ است

اکسیدان ۲ (۹٪): قدرت بازکنندگی و روشن‌کنندگی بالا روی موهای سفید را دارد و برای پایه مو از ۵ تا ۱۰است

اکسیدان ۳ (۱۲٪): قدرت روشن‌کنندگی بالا با کمترین میزان رنگ را دارد و مخصوص دکلره است ولی در رنگ‌های بالا یعنی پایه ۹ و ۱۰ هم می‌توانیم استفاده کنیم(البته در رنگ مو چندان استفاده‌ای ندارد).

چرخه رنگ را یاد بگیرید

یکی از عناصر و عوامل مهم رنگ کردن مو تعیین رنگدانه زیرین موی شماست. وقتی که شما رنگی را انتخاب می‌کنید و روی موهای‌تان می‌گذارید امکان دارد به خاطر رنگدانه زیرین در موی شما، همان رنگ دلخواه به‌دست نیاید.

اگر شما نگاهی به چرخه در رنگ بیندازید یک رنگ مخالف برای هر رنگ وجود دارد؛ اگر رنگ تن نارنجی داشت برای خنثی کردن تن نارنجی از رنگی استفاده می‌کنیم که در آن تن آبی وجود داشته باشد مثل مشکی یا خاکستری

رنگ زیرین + رنگ مصنوعی = رنگ نهایی

واریاسیون به چه کار می‌آید

واریاسیون ها رنگ موی خالص و قوی هستند که یا باید با رنگ مو یا با رنگ ساژ‌های روی موی دکلره شده ، مخلوط شوند تا تن رنگ را تغییر دهند. واریاسیون‌ها برای زیباتر شدن تغییر رنگ موی فعلی استفاده می‌شوند.

به چند نکته در باره خصوصیات واریاسیون‌ها توجه کنید:

۱ – واریاسیون سبز ، رنگ قرمز را خنثی می‌کند و بالعکس. پس هیچ​گاه واریاسیون سبز با رنگ قرمز یا بالعکس ترکیب نمی‌شوند.

۲ – واریاسیون زرد برای اینکه به مو ، تن طلایی بدهد با همه رنگ‌ها و رنگ‌ساژها ترکیب می‌شود.

۳ – واریاسیون نقره‌ای ، ضد زردی است و زردی مو را از بین برده و موها را براق می‌کند.

۴ – واریاسیون آبی ضد نارنجی بوده و رنگ نارنجی را خنثی می‌کند.

قانون ترکیب واریاسیون‌ها

۱ – ۹۹/۰یا E12 ، واریاسیون‌های بنفش هستند که با رنگ مو‌های A و C و رنگ‌های قرمز مخلوط می‌شوند.

۲ – ۱۰/۰یا E14، واریاسیون‌های آبی هستند که با رنگ مو‌های گروه N مخلوط می‌شوند.

۳ – ۸۸/۰یا E15، واریاسیون‌های قرمز هستند که با تمام رنگ موها مخلوط می‌شوند. فقط با گروه‌های M ، C , A ترکیب نمی‌شوند.

۴ – ۳۳/۰یا E17 ، واریاسیون‌های سبز هستند که با سری رنگ مو‌های A، C و M ترکیب می‌شوند.

قرمزی موها را چطور بگیرید؟

گاهی پیش می‌آید بعد از رنگ کردن مو با هاله قرمزی که در رنگ وجود دارد مشکل دارید و می‌خواهید این قرمزی را به طریقی از بین ببرید؛ در این حالت باید موها را رنگساژ کنید، رنگساژ یعنی رنگ ضعیفی که با آب رقیق شده‌است. باید یک پایه رنگ نرمال(بین ۵ تا ۷) یا دودی یا زیتونی را انتخاب کنید بعد آن را با آب و اکسیدان مخلوط کنید تا رنگ حالت ماست رقیقی را پیدا کند، پس آن را به موها بزنید و حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد موها را بشویید.

راهکاری برای پایدار کردن رنگ‌های فانتزی

اگر برای رنگ موهای‌تان از رنگ‌های فانتزی مانند قرمز، بنفش و… استفاده کرده‌اید برای پایدار کردن آن باید بعد ازیک هفته تا ۱۰ روز از رنگ کردن و وقتی هنوز موها چندان رنگ خود را از دست نداده‌اند، آنها را رنگساژ کنید تا رنگ ثابت شود. حواس‌تان باشد که بعد از ۱۵تا ۲۰ روز رنگساژ دیگر فایده‌ای ندارد و برای به‌دست آوردن همان رنگ قبلی باید مجددا موها را کامل رنگ کنید.

راهکاری برای رنگ گرفتن موهای سفید

اگر موهای‌تان خیلی سفید است آن را با کمی اکسیدان آغشته کرده و به مدت تقریبا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا موها تحریک شده و بتوانند بهتر رنگ مو را به خود جذب کنند اما اگر سفیدی موهای‌تان کم است نیازی به این کار نیست.بهترین رنگ برای شما مخلوط ۲ رنگ شماره ۴ و ۵ از گروه N یا مخلوط ۳ و ۴ از گروه M است که هر دوی این رنگ‌ها بهتر است با اکسیدان ۹درصد مخلوط شود.

Share

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1514811231057101554
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 30 نظر )

با سلام و خسته نباشید سوال من اینه كه من دو ماه پیش موهام دكلره شده و. رنگ تنباكویی تیره زدم كه الان با شستشو روشن تر شده وآیا من میتونم با رنگ به كاهی تغییرش بدم یا باز باید دكلره بشه ؟ چون دو ماه پیش دكلره شد به پاییه زرد رسیده و روش رنگ تنباكویی شد حالا راهكار شما چیه كه بتونم كامل به پایه پلاتینه برسه لطفا راهنمایی كنید در ضمن موهام خیلی دیر رنگ باز میكنه وتارهای كلفتی داره.ممنونم
سلام. كاربر گرامی شما باید به متخصصان آرایش و پیرایش مراجعه كنید
یه سوال داشتم،من روی موهای تقریبا روشن لولایت پركلاغی در آوردم،الان ریشه موهام در اومده،میخوام بدونم اگه بخوام كل موهامو همون رنگ روشن رو بزنم لولایتام برام میمونه و تغییر رنگ نمیده ؟
سلام من دو ماه پیش موهام رو رنگ طلایی تیره وبعد روشن كننده روی اون زدم تقریبا الان مثل رنگ عسلی در اومده یك سوال داشتم رنگ بلوند خیلی خیلی روشن زیتونی گرفتم میخوام بهش بزنم ولی نمیدونم چه رنگی بدست میاد اگه كسی جواب منو بده خیلی ممنون میشم
عالی بود ممنون از راهنماییهاتون
حدود3ماهه موهامورنگ مشكیN1گذاشتم .بدون دكلره میتونم موهامو رنگ بذارم؟میخوام رنگ زیتونی ودودی شماره6روباهم قاطی كنم
سلام خسته نباشید من موهامو بلوند تنباكویی روشن زدم حالت قرمز گرفته میخواهم رنگ بزنم روش مثل عسلی و نسكافه ای چكار كنم
سلام خسته نباشید من دو ساله كه موهامو رنگ نكردم باتوجه به اینكه موهام دیر رنگ می گیره به نظر شما اول سه صفر بزنم یا با رنگ پایه ده به موهام شوك وارد كنم بعد رنگ اصلی رو بزنم؟شما چه رنگی رو پیشنهاد میكنید كه بدون دكلره خوب در بیاد؟
سلام من عید امسال موهام را 000كردم بعد برنزه حالا به اندازه یه وجب مشكی شده وعاشق رنگ بیسكویتی ام ایا همه ی موهام رنگ میگیره یا فقط مشكی ها میگیره
سلام بسیار مفید بود . توضیحات واضح وقابل استفاده بود مرسی
سلام ممنون از شما و همراهی تان .
سلام وقتتون بخیر من یه سوال اورژانسی دارم میشه لطفا كمكم كنید ؟ من موهام رو ٦ ماه پیش دكلره كردم و پایش بین ٨ تا ٩ بود الان ریشه هام در اومده یكدست قهوه ای حدود ١٠ سانت الان میخوام تو خونه خودم رنگ كنم ریشه هارو بدون دكلره و بعد ساقه رو رنگ كنم دنبال رنگی هستم كه تقریبا روشن باشه و تفاوتی كه بین ریشه و ساقه به وجود میاد خیلی بد نباشه و با هم تو یه توناژ باشن و هم ریشه و ساقه قرمزی نداشته باشن مثل دودی نسكافه ایی روشن یا رنگایی تو این مایه ها پیشنهاد شما برای رنگ ریشه چیه و چه اكسیدانی رنگ ساقه ام همینطور لطفا تركیب ها رو بهم بگید مرسی
سلام ببخشید من قبلا موهامو مش كردم روی مش عسلی روشن زدم الانم دكلره كردم قسمتهای موی طبیعی خودم تا پایه ی 9روشن شده اما نمیدونم چرا اون قسمتها كه مش بوده طلایی شده ؟
سلام من موهارو رنگ كردم و قبلا ام هیچ كاری نكردم برای سفیدی موها الان هیچ كدوم از موهای سفید رنگ نگرفته چكار كنم بهتره
من موهام رامشکی کرده بودم چندماه گذشته، حالا میخوام بلوند طلایی بکنم چکارکنم
من موهامو دورنگ هستش حدود6سانت ازریشه عسلی بقیه چون دکارت هست زرد میخوام موهامو یکدست شرابی بنفش بکنم چکارکنم
مخاطب گرامی با سلام لطفا نظر خود را به زبان فارسی بنویسید . با تشكر
 

پربازدیدها

آخرین مطالب همه سایت

ضمیمه این هفته