• گزارش جام جم آنلاین بمناسبت روز تربیت بدنی

  تنها با 20 دقیقه اخم و خمودگی را به لبخند تبدیل کنید/ رابطه تنگاتگ بی‌تحرکی با کاهش طول عمر در افراد

  بدون تردید ورزش، یکی از مسایل و موضوعات با اهمیت هر جامعه به شمار می آید و تعداد کثیری از افراد، به ورزش علاقه مند بوده و بخشی از وقت خود را بدان اختصاص می دهند. دین اسلام هم به ورزش و ورزشکار به دیده احترام می نگرد؛ زیرا ورزش می تواند آدمی را در رسیدن به کمال انسانی یاری رساند و اسلام هم هر عملی را که بشر در تعالی روح و جسم یاری کند، آن ارج می نهد و بر ضرورت انجام آن سفارش می کند.

 • کدام نوع واکسن آنفلوآنزا موثرتر است؟

  یک متخصص طب اورژانس ضمن اشاره به کسانی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند، گفت: سازمان جهانی بهداشت سال‌ها فرم سه‌ظرفیتی واکسن آنفلوآنزا را توصیه می‌کرد، اما در چند سال اخیر فرم چهارظرفیتی آن را که موثرتر است، توصیه می‌کند.

 • علت شوره سر چیست؟

  وجود پوسته‌های سفید رنگ در لابه لای موها و روی شانه‌ها از نظر زیبایی و اجتماعی ناخوشایند است بنابراین باید با علل آن آشنا شد و آن را از بین برد.

 • بهترین راه پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی ، داشتن سبک زندگی سالم است

  لذت سرما نخوردن

  سرماخوردگی یک عفونت مسری است که معمولا راه‌های تنفسی را آلوده می‌کند و باعث ایجاد التهاب و ترشح می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایل سرماخوردگی در فصل‌های سرد سال بسته بودن و جریان نداشتن هوا در محیطی است که افراد زیادی آنجا هستند. راکد شدن هوا در محیط بسته باعث می‌شود ویروس‌ها و بیماری‌های مختلف بسرعت از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کنند و در نتیجه بیماری‌ها در این فصل بیشتر شود.

 • علماء و تغذیه {بخش اول}:

  اهمیت توجه به غذا در اسلام

  انسان برای زندگی به غذا نیازمند است. امروزه اهمیت غذا و ضرورت توجه به آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اما این تنها یک بعد قضیه است، یعنی صرفا توجه به سالم بودن غذا از جهت مادی و بدون توجه به جنبه و تاثیرات معنوی آن. اما هیچ چیز نیست مگر اینکه در راه سعادت انسان تاثیرگذار است. غذا نیز از این جمله است. لذا خداوند تبارک و تعالی در قرآن می فرماید: «فلینظر الانسان الی طعامه»؛ یعنی انسان باید به غذای خود بنگرد. این نگریستن از چند جهت می تواند باشد. به هر صورت، در اینجا نظر برخی از علما و اندیشمندان شیعه را در مورد توجه به غذا و اهمیت آن در زندگی مادی و معنوی می خوانیم.

 • هشدار وزارت بهداشت به فروش دارو در سوپر مارکت‌ ها

  سخنگوی سازمان غذا و دارو نسبت به عرضه داروهای بدون نسخه و حتی برخی از داروهای اعصاب و روان در برخی سوپرمارکت‌ها هشدار داد و گفت: متاسفانه در برخی سوپرمارکت‌ها بویژه در محله‌هایی که از نظر تمکن مالی بالاترند، شاهد چنین مبحثی هستیم؛ چنین اقداماتی خلاف است و با خاطیان برخورد قضایی می‌شود.

 • ورم دست را جدی بگیرید

  یک فوق تخصص جراحی دست‌ با اشاره به اینکه افراد ورم دست ناشی از حوادث را باید جدی بگیرند، گفت: گاهی افراد زمانی که دست شان آسیب می بیند یا خود درمانی کرده و یا دیر به پزشک مراجعه می‌ کنند.

 • دنیا را از دریچه نگاه کودک کم‌بینا در «روز جهانی عصای سفید» ببینید

  نور چشمی‌های کم بینا

  زندگی در دنیای بدون نور، بدون رنگ با مهر نابینایی شاید تا دهه‌های پیشین، تقدیری غیرقابل تغییر و پیشگیری تلقی می‌شد، اما امروزه بسیاری از نابینایی‌ها قابل پیشگیری هستند. نابینایی و کم بینایی یا ارثی است یا غیرارثی که هر کدام، پیشگیری و درمان مخصوص به خود را دارد. یعنی در موارد ارثی، می‌توان با انجام مشاوره‌های پیش از ازدواج، از بروز آنها جلوگیری کرد و در موارد غیر ا‌رثی می‌توان با مراجعه بموقع به پزشک متخصص و رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی، از بروز آن جلوگیری به عمل آورد.