• 0 0
  • 0

رئیس سازمان زندانها:

هفت درصد زندانیان کشور، محکومان غیرعمد هستند

سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 ساعت 15:46
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با بیان اینکه هفت درصد زندانیان کشور، مددجویان جرائم غیرعمد هستند، گفت: کاهش محکومان غیرعمد مالی نیازمند فرهنگسازی است.

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، اصغر جهانگیر روز سه شنبه در دوازدهمین گردهمایی مدیران نمایندگی های ستاددیه سراسر کشور در محل مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندانهای کشور، با بیان آمار زندانیان کشور افزود: اکنون از جمع 222 هزار نفری زندانیان سراسر کشور 7 درصد را محکومان جرایم غیرعمد شامل می ‌شود که با مشاهده تعداد بالای بدهکاران مالی ناشی از صدور چک و تعهدات مربوط به مهریه و نفقه لازم به نظر می ‌رسد ستاد دیه در کنار رسالت اصلی خود در حوزه فرهنگ ‌سازی و آموزش به آحاد مختلف جامعه هم فعالیت کند.

جهانگیر با تفکیک بدهکاران مهریه به تعداد سکه‌های تقاضا شده گفت: متاسفانه بیشترین میزان بدهکاران موضوع مهریه که 65 درصد این افراد را شامل می‌شوند در پرداخت 100 تا 200 سکه ناتوان شده ‌اند که این امر ضرورت فعالیت در حوزه فرهنگی را بیش از پیش توجیه می‌ کند.

رئیس سازمان زندانها با گرامیداشت یاد شهدا در توفیقات نظام مقدس جمهوری اسلامی گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون شهدا تحت یک رهبری داهیانه در عصری ظلمانی با نوری الهی جامعه‌ای سراسر طاغوت زده را از یوغ طاغوتیان نجات داده و دراین مناسبت و این محفل نباید از یاد شهید لاجوردی به عنوان پایه ‌گذار اصلی نهاد مردمی ستاد دیه غافل بود.

توجه به تحولات رمز موفقیت هر مجموعه‌ای است

جهانگیر تاکید کرد: شناخت کامل پیچیدگی‌های محیطی، حذف قوانین دست‌ وپا گیر و همخوانی با نیازهای مردم و به حداقل رساندن بروکراسی در فرآیند رسیدگی به پرونده‌های افراد دردمند در بند اموری هستند که ماموریت‌ها را ساده‌ تر کرده و مسیر خدمت را برای ارائه تسهیلات به جمعیت بیشتری از زندانیان کشور تعمیم خواهد داد.

وی توجه و تابعیت از مطالبات ستاددیه مرکز را مهمترین رمز موفقیت دفاتر استانی مطرح کرد و گفت: هیات مدیره ستاددیه کشور بر حسب یک نیازسنجی دقیق در راستای پاسخگویی به روز در قبال برخی موانع و مشکلات اداری برآمده است که اصلاح اساسنامه این نهاد حمایتی در همین راستا تعریف می ‌شود.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور اظهار کرد: یکی از عوامل مهمی که بقای هر نهادی را در عرصه خدمت‌ رسانی تضمین می‌کند همین بحث توجه به مدیران، کارگزاران و بازی گردانانی است که در هر سازمان و ستادی نقش آفرینی می ‌کنند. نیروی انسانی عامل موثر پیشرفت به هر مجموعه ‌ای است که طبق تعاریف نهادهای بین‌المللی از آن با عنوان سرمایه یاد می‌شود.

وی اضافه کرد: به همین منظور برنامه‌ نویسان اداری به نحوی به تدوین اصول اجرایی می ‌پردازند که همواره توجه به این عامل در صدر قرار گیرد و لطمه ای به آن وارد نشود.

تلاش برای نجات یک انسان اصلا قابل قیاس با پول نیست

عضو هیات مدیره ستاددیه کشور با بیان ارزشمندی کارهای عام‌المنفعه گفت: ستاددیه تشکیلاتی مردم نهاد دارد و چون نفع شخصی در آن وجود ندارد نتیجه کار هم بسیار ارزشمند شده است. این یک اصل است که هر چه رنگ مادی به خود گرفت برکت هم از آن اقدام کم می‌ شود.

وی درعین حال خاطرنشان کرد: البته این بدان مفهوم نیست که کسی در مجموعه ستاددیه دریافتی نداشته باشد اما اینکه در این ستاد مقیاس اندازه گیری با پول نیست بسیار قابل توجه است؛ چون تلاش برای نجات یک انسان اصلا قابل قیاس با به پول نیست.

خدمت ستاد دیه تنها مشمول یک زندانی نمی شود

جهانگیر با اشاره به این که خدمت ستاددیه تنها شامل حال یک زندانی نمی ‌شود، اظهار کرد: در فرآیند یک آزادی و آن هم آزادی یک زندانی نیازمند و آبرومند محکوم به جرایم غیرعمد علاوه بر مسبب یک سانحه یا حادثه شخص آسیب‌ دیده و همین‌ طور خانواده‌های این افراد هم مشمول این اقدام خیر می‌شوند و در کنار همه این‌ها آن‌ چه شایسته تقدیر است این امر مهم است که با رهایی یک زندانی واجد شرایط تشکیلات و نهادهای دولتی ذی‌ربط در امر زندانبانی هم به نوعی یاری می ‌شوند.

جهانگیر رمز ماندگاری و اقبال عمومی نسبت به فعالیت‌های ستادهای دیه نسبت به روزهای نخست و همچنین توسعه و ارتقا حوزه‌های فعالیتی آن را به عشق و باور موسسان این مجموعه و در راس آن‌ها دغدغه شهید والامقام لاجوردی در حمایت از دردمندان مربوط دانست.

ستاد دیه زندانی را معادل اسیر تعریف می‌کند

رییس سازمان زندانها ادامه داد: بانیان تاسیس ستاددیه زندانی غیرعمد نه فقط در حد یک محبوس، بلکه با یک باور قلبی آن‌ها در فضای ذهنی خودشان از این افراد به عنوان اسیر یاد و با دغدغه خاصی آزادی مددجویان نیازمند را پیگیری می ‌کردند که به لطف خدا این نوع نگاه تا امروز باقی مانده و مدیر و کارکنان این مجموعه این رویه سنتی را با علاقه ادامه می‌ دهند.

جهانگیر با تاکید بر تشریک مساعی و هم ‌افزایی سازمان در دستیابی به موفقیت‌های بیشتر یادآور شد: در شرایط فعلی و در عصری که در آن هستیم به دلیل تخصصی شدن برخی از رشته‌های کاری و همچنین نیاز به تعامل بیشتر با مجموعه‌های همسو، ارتباط با نهادها و سازمان‌های دیگر نه فقط در حد یک سفارش بلکه در قالب یک ضرورت تعریف می‌شود.

عضو هیات مدیره ستاددیه کشور با اشاره به ظرفیت‌های نهادهایی چون صداو سیما، معاونت‌های فرهنگی سازمان ‌ها و جامعه هنرمندان کشور، افزود: در حوزه‌ جلب مشارکت‌های مردمی هم به همین نحو با برقراری تعاملات فی مابین با نهادهای مسئول می‌ توان ضمن شناسایی نیکوکاران بیشتر و احصای دقیق خیرین خاص و با افزایش بانک اطلاعاتی در زمینه دریافت کمک‌های مالی برای آزادی حداکثری مددجویان زیر پوشش ستاددیه هم اقدام کنیم.

وی توفیق یک مجموعه را در سایه برنامه‌های بلند مدت مطرح کرد و گفت: خوب است علاوه بر تدوین برنامه‌های کوتاه مدت و سالانه با یک دورنگری نسبت به تنظیم یک برنامه ده ساله و بلند اقدام نماییم تا با توجه به ظرفیت‌های موجود، در آینده دچار مشکل نشویم.

بدهکار بزهکار نیست

رییس سازمان زندانها و اقدامات تامین تربیتی کشور تصریح کرد: در برهه‌ ای قانونگذار با هدف انسجام کیان خانواده‌ها برای یک امر مدنی مجازاتی کیفری را در نظر گرفت که البته این تدبیر در ادامه به تزلزل و حتی فروپاشی برخی خانواده‌ها انجامید. بازنگری و تلاش برای اصلاح این واقعیت که بدهکار بزهکار نیست و جای آن هم به مراتب در زندان نمی‌باشد موضوع مورد تقاضایی است که باید برای احقاق کامل آن همت مضاعفی به خرج دهیم.

سید اسدالله جولایی مدیرعامل ستاد دیه کشور هم در این نشست با تببین رویکردها و اولویت‌های این مجموعه در موضوعاتی چون «نحوه برگزاری جشن‌های گلریزان در ماه رمضان 96»، «شیوه تحقیق از مددجویان معرفی شده به این نهاد حمایتی»، «تنظیم برنامه‌های پیشگرانه از ورود ناخواسته افراد به زندان» و «ارایه به روز از تعداد زندانیان تحت حمایت نمایندگی‌ها» به تشریح برنامه‌ها در این گردهمایی پرداخت.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2836191554941286873
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: