• 10 2
  • 7

10 تفنگی که می‌تواند سرنوشت جبهه‌های نبرد را تغییر دهد

خطرناک‌ترین تفنگ‌های جهان

پنج شنبه 20 آبان 1395 ساعت 00:03
تقریبا می‌شود گفت از وقتی انسان خردمند پا بر این کره خاکی گذاشت، سلاح هم متولد شد. معماران، قدیمی‌ترین سلاح به نام شرودینگر اسپیر (Schrodinger Speer) را - که متعلق به سه میلیون سال پیش است و از چوب ساخته شده بود - شناسایی کرده‌اند. بعدها در ساخت سلاح از مس، آهن و فولاد هم استفاده شد.
سلاح‌های متفاوتی با اندازه‌های گوناگون در دنیا با اهداف بسیار کاربرد دارند. تفنگ‌های تهاجمی برای اولین بار در قرن 19 میلادی اختراع شدند. یک مرد ارتشی فرانسوی، اولین سلاح از این نوع را سال 1205/ 1826 معرفی کرد. اولین تفنگ در مفهوم امروزی آن، اس‌تی‌جی 44 بود که در دوره هیتلر در آلمان ساخته شد. امروزه انواع متفاوتی از این سلاح‌ها در دنیا وجود دارد که مطابق جدیدترین فناوری‌های روز ساخته شده‌اند، اما از میان آنها برخی دارای برد عالی، سرعت خروجی بالا و شلیک گلوله قابل توجه در دقیقه هستند.

فراموش نکنیم سلاح‌ها به خودی خود ابزار بدی نیستند و برای دفاع لازمند. استفاده غلط از آنهاست که زندگی بشر را به ویرانی می‌کشاند. تفنگ‌های تهاجمی از تمام انواع اسلحه که در دنیا وجود دارد، بهتر هستند. هر کس از این نوع تفنگ در جنگ‌ها براحتی می‌تواند استفاده کند. متاسفانه از تفنگ‌هایی که حمل آنها آسان است هم در مکان‌های نادرست استفاده شده است.

در ادامه به 10 نمونه از بهترین و خطرناک‌ترین تفنگ‌های تهاجمی جهان اشاره می‌کنیم. این تفنگ‌ها در حال حاضر در سراسر دنیا استفاده می‌شوند و در بازار قانونی و زیرزمینی خرید و فروش اسلحه تقاضای بسیاری دارند.

هکلر اند کخ ژ-36 (Heckler and Koch G36)

این تفنگ در افغانستان، عراق و جنگ‌های مواد مخدر در مکزیک استفاده شده است. آلمان این سلاح را ساخت و جایگزین ژ-3 کرد. هکلر اند کخ، با نیروی گاز کار می‌کند و دارای یک خشاب اصلی 30 گلوله‌ای و خشاب کاسه‌ای C-Mag صد گلوله‌ای با کالیبر 56/5 میلی‌متر است. ژ-36 می‌تواند 750 گلوله در دقیقه شلیک کند و برد موثر آن 800 متر است. تمام قطعات اصلی سلاح با پین‌های تاشو به بدنه اصلی چفت شده‌اند؛ بنابراین برای باز و بسته کردن سلاح به هیچ ابزار خاصی نیاز نیست. بسیاری از نیروهای کماندوی ارتش و نیروهای مخصوص پلیس در کشورهای مختلف از این سلاح استفاده می‌کنند.

ام4 کاربین (M4 Carbine)

ام4 کاربین از بهترین تفنگ‌های تهاجمی دنیاست که در ایالات متحده آمریکا ساخته شده است. این سلاح در بسیاری از عملیات جنگی افغانستان و عراق استفاده شده است. نیروهای تدافعی کولت (Colt)، این سلاح را جایگزین تفنگ ام6 کردند. این تفنگ 950 گلوله در دقیقه با سرعت 910 متربرثانیه شلیک می‌کند. این تفنگ دارای خشاب 30 گلوله‌ای و برد 600 متری و دارای حالت‌های نیمه‌خودکار و شلیک سه گلوله پی‌درپی است. ام4 کاربین، سلاحی ارزانقیمت با دقت عالی و توان فوق‌العاده بالایی است. تقریبا 20کشور از جمله هند، کلمبیا، استرالیا و کانادا از این تفنگ استفاده می‌کنند.

فاماس (FAMAS)

فاماس یکی دیگر از بهترین سلاح‌های تهاجمی است که در فرانسه ساخته شده است. 45 سال پیش پائول تیلی تصمیم به ساخت این تفنگ گرفت، اما درنهایت سال 60 از آن استفاده شد. قدرت شلیک فاماس، 1100 گلوله در دقیقه و با سرعت 925 متر بر ثانیه است. خشاب این سلاح 30 گلوله‌ای است و دقیقا پشت ماشه قرار دارد. از این تفنگ در جنگ داخلی سوریه، بوسنی و افغانستان به طور گسترده استفاده شده است. فاماس به داشتن دقت بالا معروف است، اما برخی کاربران از گریپاژ کردن آن شکایت دارند. یک عیب مهم آن، وزن سنگینش است که باعث می‌شود براحتی قابل جابه‌جایی نباشد.

اشتایر اِی‌یوجی (Steyr Aug)

اشتایر ای‌یوجی، یکی از بهترین و سبک‌وزن‌ترین تفنگ‌های تهاجمی جهان است. استرالیا این سلاح را طراحی کرد و بسیاری از نیروهای ارتشی دنیا از آن استفاده می‌کنند. از این تفنگ در جنگ‌های سوریه، افغانستان و عراق استفاده می‌شود. این تفنگ به طور ویژه برای افراد چپ‌دست ساخته شده که البته راست‌دست‌ها هم از آن می‌توانند استفاده کنند. قدرت شلیک این تفنگ 660 گلوله در دقیقه با سرعت خروج 950 متر بر ثانیه است. حداکثر برد اشتایر ای‌یوجی، 2700 متر و برد موثر آن 300 متر است. از ویژگی‌های منحصر به فرد این تفنگ می‌توان به چهار خشاب استاندارد، درپوش لوله و یک سر نیزه M177-KCB آ لمانی اشاره کرد. بسیاری از نیروی‌های ارتشی در کشورهایی مانند آرژانتین، ایرلند و پاکستان از این تفنگ عالی استفاده کرده‌اند.

اِف‌اِن اسکار (FN SCAR)

اف‌ان اسکار از بهترین و مدرن‌ترین تفنگ‌هایی است که تاکنون در سراسر دنیا استفاده شده است. SCAR، مخفف Special Operation Forces Combat Assault Rifles (به معنی تفنگ‌های تهاجمی نبرد نیروهای عملیات ویژه) است. فرماندهی عملیات ویژه ایالات متحده، این تفنگ را ساخته است. اف‌ان اسکار در جنگ‌های مکزیک و افغانستان استفاده شده است. برد موثر آن 700 متر است و خشاب‌های 20 گلوله‌ای دارد. این تفنگ قابل تنظیم می‌تواند دو نوع پوکه به بیرون پرتاب کند؛ یک پوکه با جداره آلومینیومی که شبیه گلوله‌های ام16 است و نوع دیگر که مانند تفنگ تهاجمی ای‌کی-47 است.

اِی‌کی47 (Ak-47)

این تفنگ که در ایران مشهور به کلاشنیکف ساخت روسیه است، از سلاح‌هایی است که بیش از همه در دنیا قاچاق شده است. اِی‌کی47 خیلی گرانقیمت نیست و از این رو متأسفانه بسیاری از تروریست‌ها در جهان به عنوان اولین انتخاب سراغ آن می‌روند. اِی‌کی47 حدود صد گلوله در دقیقه شلیک می‌کند و برد موثر آن 350 متر است. یک خشاب 30 گلوله‌ای و گلنگدن چرخشی دارد. این سلاح از گلوله‌های کالیبر 62/7 میلی‌متری استفاده می‌کند و دقت بسیار بالایی دارد. دارای سه وضعیت ضامن، تک‌تیرانداز و رگبار است. جنس بدنه این سلاح از فولاد و بخش‌های دیگر آن از چوب است. اِی‌کی47 در سراسر جهان به طور وسیعی استفاده و تقریبا تاکنون بیش از 75 میلیون قبضه از آن تولید شده است.

ام 16 (M16)

ام16 سلاحی ساخت ایالات متحده است که در جنگ‌های خلیج فارس، عراق، افغانستان، ویتنام و بسیاری از جنگ‌های داخلی استفاده شده است. این تفنگ بالاترین سرعت را دارد و یکی از سلاح‌های امروزی است که می‌تواند هدفی را در فاصله دورتر، نشانه رود. قدرت شلیک ام16 بیش از 900 گلوله در دقیقه است و حاوی یک خشاب 30 گلوله‌ای است. فشنگ مخصوص ام16، از نوع متوسط 56/5 کالیبری است. ویژگی جالب دیگر این سلاح این است که کاربر می‌تواند روی آن دوربین نصب کند و دقت هدف‌گیری را افزایش دهد. تاکنون حدود 11 میلیون قبضه از این سلاح ساخته شده است.

اف‌ان اف‌ان‌سی (FN FNC)

این تفنگ تهاجمی از بهترین سلاح‌های دنیاست که به وسیله نیروهای ارتش بلژیک ساخته شد. اندونزی نیز از این سلاح به تعداد زیادی استفاده کرده است. از این سلاح در عملیات ضدچریکی در دلتای نیجر و اندونزی استفاده شد. همچنین اندونزی در آن زمان هزار قبضه از این سلاح را خرید. این تفنگ می‌تواند 675 گلوله در دقیقه شلیک کند و برد موثر 400 متر با سرعت 965 متر بر ثانیه دارد. اف‌ان اف‌ان‌سی، دارای سیستم انتخابگر سه حالته گردشی است که به سلاح اجازه می‌دهد با هر کشش ماشه سه گلوله پی‌درپی شلیک کند. درضمن این سلاح می‌تواند در حالت دو وضعیتی نیمه‌خودکار و تمام‌خودکار شلیک کند. یک مگسک یا دوپایه نیز به تفنگ متصل شده است تا آن را مهلک‌تر کند.

تاور (Tavor)

این تفنگ یکی دیگر از خطرناک‌ترین تفنگ‌های ساخته شده است. از تاور در بسیاری از عملیات‌ها استفاده شده است و در هوای داغ و معتدل، قابل استفاده است و 900 گلوله در دقیقه با سرعت 910 متر بر ثانیه شلیک می‌کند. تاور بسیار سبک و ضدآب است و می‌تواند به نارنجک‌انداز مجهز شود. این سلاح کمی گرانقیمت است، اما یکی از تفنگ‌های تهاجمی مدرنی است که می‌توان آن را با سلاح‌های عملیاتی دیگر جایگزین کرد. برزیل، هند و گرجستان از کاربران این تفنگ تهاجمی در جهان هستند.

اِی‌سی‌آر (ACR)

ACRمخفف Adaptive Combat Rifle (به معنی تفنگ رزمی تطبیقی)، نسخه به‌روز شده سیستم اسلحه نبرد ماسادا ست. این تفنگ را که با پیستون گاز و گلنگدن چرخشی کار می‌کند ایالات متحده ساخته است. ای‌سی‌آر از تفنگ‌های تهاجمی دیگر، لگد کمتری هنگام تیراندازی دارد. برد موثر ای‌سی‌آر 500متر با سرعت 900 متربرثانیه است. دارای خشاب 30 گلوله‌ای است و از بهترین تفنگ‌ها برای تیراندازی‌های طولانی‌مدت محسوب می‌شود.

منبع: strongestinworld.com

مترجم: نادیا زکالوند

به اشتراک گذاری
کد خبر : 2613446854707115891
لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 7 نظر )

بهترین تفنگ های جنگی جهان كلاشنیكُف است كه در ایران به اشتباه كلاشینكف تلفظ می شود ,AK-47 بدلیل سهولت استفاده و نگهداری، قدرت بالا، هزینه اندك تولید و دوام زیاد به محبوب‌ترین تفنگ تهاجمی دنیا تبدیل شده . از زمان آغاز تولید این سلاح تاكنون بیش از ۲۰۰ میلیون قبضه كلاشنیكف در شوروی و كشورهای دیگر ساخته شده‌است. این تفنگ خشاب‌های۵، ۱۰، ۲۰ ۳۰، ۴۰ و ۷۵ فشنگی دارد و با روش غیرمستقیم و با فشار گاز ناشی از انفجار باروت مسلح می‌شود و سیستم قفل گلنگدن آن از نوع چرخشی است. این سلاح در سه نوع با قنداق ثابت، تاشو از زیر، و تاشو از كنار ساخته می‌شود كه نوع تاشو آن به سبب اشغال فضای كمتر و حمل آسان‌تر مورد توجه‌است و به سبب كوچكی و سبكی نسبی در جنگ‌های چریكی كارایی دارد. كالیبر اصلی آن ۷/۶۲ میلی‌متر است؛ ولی در كالیبرهای دیگر نیز ساخته شده‌است. بدنه آن از فولاد نرم ساخته شده و دیگر بخش‌ها پرس‌كاری شده‌است. انواع مدل های كلاشنیكُف : AK۴۷، AK47- SAR1، AK47S، AKM، AK74U، AK۷۴، AK74S، AKS-74N، AK۱۰۱، AK۱۰۲، AK۱۰۳، AK۱۰۴، AK۱۰۵، AK۱۰۷، AK۱۰۸، MODEL OF SSR-85B، NORINCO ، AKSN
سلاح و تجهیزات جنگی برای دفاع از مرز و بوم و ملت ها است در برابر دشمنان و كسانیكه می خواهند هجوم ببرند به مرز و بوم ملتها - اما باید برای فروش تسلیحات مسایل امنیتی را در نظر گرفت كه این تسلیحات به دست چه كسانی خواهد افتاد آیا این تسلیحات بدست تروریست ها و اشرار خواهد افتاد برای ناامنی كشورها و ملتها
سلاحها ابزار خوبی برای دفاع هستند . اما دفاع در برابر چی ؟ در برابر حیوانات وحشی كه البته بی آزار هم هستند مگر اینكه پا روی دم آنها بگذاری . اما متاسفانه نوع بشر از این سلاحها علیه همدیگر استفاده می كنند . به امید روزی كه سلاحی وجود نداشته باشد وهمه با صلح ودوستی كنار هم زندگی كنند .!!
پسری كه اشنایی با پسرم دارد در سربازی با اوشرط كرده بودند اگر باAK47در حالت رگبار بتواند فقط یك تیردر كند یك ماه مرخصی میرود واو این كاررا كرد.
تمام اسلحه هادرافغانستان به افغانستان فروخته شدندازژ36آلمانی تاكلاش روسی وایرونی .اینهانفع میلیارددلاری می كنندجنگ شعله ورتربشه
هكلر اند كخ ژ-۳۶ ساخت آلمان همان مشكل هكلر اند كخ ژ-۳ را دارد بعد از ۳ خشاب لوله بسیار داغ باید صبر كرد تا لوله خنك شود كه در میدان جنگ و درگیری زمان حرف اول را میزند و این یعنی ریسك - فاماس ساخت فرانسه در مدل های اف -۱ و جی -۱ و جی -۲ ساخته میشود و ساخت شركت نكستر در فرانسه است كه این شركت سازنده تانك های معروف لكلر ای ام ایكس - ۵۶ است . ام -۱۶ ساخت امریكا مشكل عمده این تفنگ گیركردن فشنگ در لوله است كه زمان داغ شدن اتفاق می افتاد برای همین میزان اطمینان پذیری در درگیری پایین آورده است - اما اِف‌اِن اسكار و تاور آمریكایی و اف‌ان اف‌ان‌سی بلژیك و دست آخر بهترین و مطمئن ترین سلاح جهان یعنی اِی‌كی- ۴۷ روسی كه اطمینان پذیر ترین تفنگ جنگی دنیا در میدان جنگ است این تفنگ بدلیل طراحی ساده در خیلی از كارگاه های غیر مجاز زیرزمینی كه دارای تجهیزات خان كشی باشد تولید میشود برای همین است كه مورد استفاده بیشتر سازمانهای تروریستی قرار میگیرد - اما در حال حاضر بهترین تفنگ جنگی جهان اِی‌كی-۱۰۳ است كه از سال ۲۰۰۱ در روسیه ساخته شد و جایگزین اِی‌كی-۴۷ های قدیمی شد .
سلام. خیلی ممنون بابت اطلاعات جالب تون دقیقا حق با شماست. هیچ سلاحی به پای خانواده A.K نمیرسه! برد مورد نظر برای سلاح‌های هجومی توی تمام درگیری ها، 300 الی 400 متر بیشتر قرار نیست که استفاده بشه!!! اونم به صورت دقیق و مؤثر. یه نیرو همیشه مدیریت مهمات براش اهمیت داره. از طرفی، سلاح باید سبک باشه، کمتر گیر کنه، و مهمتر از همه هر چقدر کالیبر فشنگ ها پایین باشه، قطعا مهمات بیشتری میتونه حمل کنه، و این یعنی آتش مؤثر و دقیق و مفید. لذا از خانواده A.K، من باشم کالیبر ناتو استفاده میکنم!