• 0 0
  • 0

مراکز ترک الکل و بالکل!

شنبه 23 خرداد 1394 ساعت 10:02
خیلی بد است و بیخود که از قدیم‌الایام توی گوش ما گفته باشند: «ترک عادت موجب مرض است»؛ و نسل اندر نسل همچین خیال کرده باشیم که هیچ‌چیز«عادت کرده شده»ای را نباید ترکش کرد که موجب مرض است.

زهی خیال باطل با طعم اشتباه محض!... البته قدیمی‌های سرد و گرم روزگار چشیده، حتما و حکما، مثل همیشه، منظور و مراد دیگری داشته‌اند از این حرف خود؛ اما بالاخره باعث برداشت‌های نادرست و درشت هم هست. طرف، عمری است به سیگار عادت کرده، آن را ترک نمی‌کند که این ترک عادت موجب مرض نشود.

الآن دانشمندان علوم اجتماعی، براثر تکرار و تجربه،به این نتیجه رسیدند که خیلی چیزها را می‌شود ترک کرد. اولش از سیگار و مواد مخدر شروع کردند و مراکز ترک سوء مصرف مواد مخدر»اختراع شد؛ اخیراً فهمیدند که یک هفشده تا هم الکلی در مملکت هست که آنها را هم می‌شود ترک داد.

خبر دریافتی: «رئیس اداره پیشگیری از سوءمصرف موادمخدر وزارت بهداشت گفت: امسال قرار است 150 مرکز درمان سرپایی ترک الکل راه‌اندازی شود.» ـ به نقل از جراید

بی‌خود حرف درنیاورید. ما از این خبر نمی‌خواهیم نتایجی بگیریم که کسی خدای نکرده ناراحت یا حتی دلواپس شود؛ بلکه به عکس، می‌خواهیم عرض کنیم که پس معلوم می‌شود، می‌شود خیلی چیزهای بد را که اشخاصی به آن عادت کردند، به حول و قوه الهی (و البته بیشتر به حول و قوه خودشان!)، ترک کرد و مثل آدم سالم زندگی کرد.

دیگر مراکز ترک لازم: به نظر ما که عموماً درستی‌اش ردخور ندارد؛ گر در مواردی مگر از بیخ غلط عرض می‌کنیم، شاید بشود که در پاره‌ای از موارد دیگر مبتلابه جامعه و برخی از آحاد آن، یک‌سری مراکز ترک راه‌اندازی کرد. عجالتا چند فقره‌اش را ما فی البداهه پیشنهاد می‌کنیم:

1ـ مرکز ترک دروغ: بعضی ها باید خیلی به دروغ گفتن معتاد فجیع باشند که باوجود این همه توصیه‌های دینی و انسانی در مذمت دروغگویی و بیچاره چوپان دروغگو و پینوکیوی دماغ دراز، بازهم روز روشن دروغ می‌گویند تا به خیال خودشان، کارشان راه بیفتد. اگر دنبال جامعه‌ای سالم هستیم؛ حتما این اشخاص باید در مراکز مخصوص ترک دروغ، بستری شوند. مسئولان مواظب باشند که دروغی بستری نشوند!

2ـ مرکز ترک تهمت: با وجود زشت بودن افتراء و تهمت و بدنام کردن بی‌خودی و بدون دلیل دیگران، بازهم هستند کسانی که در زبان و بیان و قلم و اندیشه، در گروه‌ها و گرایش‌های مختلف، به دیگران انواع تهمت ها را می‌زنند و کک‌شان هم نمی‌گزد. بس که به این کار عادت کردند. اینها هم ضرورت دارد که در مراکز خاصی ترک داده شوند. بیشتر هم در مرکز حضور دارند.

3ـ مرکز ترک تکبر: بعضی ها عادت کردند چنان روی زمین خدا با تبختر و تکبر راه بروند که انگار از دماغ فیل افتادند. باز صد رحمت به پفیلا و ذرت بوداده که گرچه از یک جای فیل افتاده‌اند اما باز یک لذتی دارند. طرف سلام می‌کنی، به زور ابرویش را بالا می‌دهد که شما را نگاه کند، تا چه رسد که سلام را جواب دهد که واجب است. دو کیلو باید شیرینی خامه‌ای تازه بگیرد که با خودش آشتی کند.

4ـ مراکز ترک اختلاس: الان چند وقت است که بعضی افراد فرصت طلب همچنین خیال کردند که در دوران مدیریت خود در یک شغل و قدرت دنیوی حساس، حتماً باید اختلاس کنند و مال مردم را بالا بکشند. هر چه دولت و ملت می‌گویند اختلاس بد است و خیانت است؛ باز می‌بینیم که بعضی ها سراغش می‌روند. عین معتادی که نکشیده و خمار است. اینها خیلی نیاز است که سریعا در مراکز مخصوصی ترک داده شوند. فقط مراقب باید بود که در آن مراکز، دست به اختلاس نزنند!

5 ـ مراکز ترک زیرمیزی: رشوه دادن و رشوه گرفتن، چه رومیزی باشد، چه زیرمیزی؛ کلا بد است و باعث و بانی افزایش فساد عمومی‌در جامعه. فلذا باید همه افرادی که به نوعی عادت کرده‌اند رشوه بگیرند یا رشوه بدهند؛ در مراکز ترک رشوه و زیرمیزی، سلامت خود را بازیابند. برای بستری شدن، رشوه ندهند.

پیشنهاد تکمیلی: فعلا اعلام همین چند مرکز کافی است. در صورت ضرورت، اسامی دیگر مراکز بعدا اعلام خواهد شد. می‌شود چون دولت دنبال کوچک شدن است؛ همه این مراکز را در یک جا متمرکز کرد و جا داد و اسمش را مثلا گذاشت: «مرکز ترک الکل و بالکل»!

رضا رفیع

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1978994530057016521
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: