• 81 56
  • 11

تأکید ظریف بر خط قرمزها

در جلسه غیر علنی مجلس با تیم هسته ای چه گذشت

یکشنبه 3 خرداد 1394 ساعت 11:22
ابهامات نمایندگان در باره زیاده خواهی های جدید آمریکا در زمینه تحریم ها و بازرسی از مراکز مهم نظامی کشور موجب شد که وزیر امور خارجه در جلسه ای غیر علنی به مجلس اطمینان دهد که خطوط قرمز در همه مراحل مذاکره حفظ می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین در جلسه غیر علنی امروز یکشنبه مجلس محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان به سوالات وابهامات نمایندگان پیرامون مذاکرات اخیر ایران و5+1 پاسخ دادند.

هرچند پس از نشستی دو ساعته در نخستین واکنش مهدی کوچک زاده نماینده تهران در اعتراض به اظهارات وزیر ،درگیری لفظی با وی پیدا کرد وبا پا در میانی دیگر نمایندگان وزیر خارجه به بیرون صحن علنی راهنمایی شد، اما اظهارات علی لاریجانی در خصوص این نشست تاکید داشت که تیم هسته‌ای کشور گزارش مبسوطی از روند مذاکرات به مجلس ارائه کرده و اظهار امیدواری کرد که در تعاملات دوجانبه میان نمایندگان مجلس و تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای، مذاکرات هسته‌ای به شکل خوبی ادامه یافته و دستاوردهای خوبی برای ملت ایران به دنبال داشته باشد.

ظریف که امروز به مناسبت فتح خرمشهر چفیه بر گردن داشت ظاهرا در جلسه طولانی مدت خود با نمایندگان به سوالات اعضای فراکسیون اصولگرایان به عنوان منتقدان پاسخ داده و در لزوم رعایت خطوط قرمز و مباحث مربوط به بازرسی از مناطق نظامی و بازجویی از دانشمندان نکاتی را برای آگاهی نمایندگان بیان کرده است.

بر این اساس وزیر امور خارجه به نمایندگان اطمینان داده که خطوط قرمز را در مذاکرات رعایت می‌کنند و در صورت به توافق نرسیده نیز آسمان به زمین نمی‌رسد.

نطنز، فردو و آب سنگین اراک همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند

جبار کوچکی نژاد در خصوص جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی به مهر گفت: در این جلسه ظریف وزیر امور خارجه، عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده، منصوری آرانی و علاءالدین بروجردی دو عضو فراکسیون رهروان و علی اصغر زارعی و علیرضا زاکانی دو عضو فراکسیون اصولگرایان سخنرانی کردند.

نماینده رشت و عضو فراکسیون اصولگرایان به نقل از عراقچی اعلام کرد، نطنز، فردو و آب سنگین اراک همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند و وزیر امور خارجه کشورمان ضمن پاسخگویی به ابهامات نمایندگان، خواستار اعتماد به مذاکره کنندگان شد و اعلام کرد براساس دیدگاه های رهبری انقلاب و در چارچوب خطوط قرمز حرکت می‌کنیم.

ایران بر مواضع منطقی و عقلانی خود پافشاری می کند

حسین گروسی دیگر نماینده مجلس نیز در گفتگو با جام جم آنلاین گفت: وزیر امور خارجه تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران بر مواضع منطقی و عقلانی خود پافشاری می کند .

عراقچی گفته بازرسی از مراکز نظامی از سوی ما پذیرفته شده

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی هم به فارس گفت:‌ در این جلسه سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در گزارش خود عنوان کرد، بازرسی از مراکز نظامی در پروتکل الحاقی پذیرفته شده، اما این بازرسی مدیریت شده است و مدیریت آن با جدیّت انجام می‌شود.

وی افزود: معاون وزیر خارجه ادامه داد که در یکی از جلسات لیست تعدادی از دانشمندان هسته‌ای کشورمان از طرف مقابل به ما داده شده و از ما خواسته‌اند تا با این دانشمندان مذاکره و مصاحبه داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: بازرسی از مراکز نظامی و دسترسی به دانشمندان هسته‌ای در چارچوب (PMD) است و این همان برنامه نظامی ادعای طرف غربی است که ادعا دارد ایران این برنامه نظامی را داشته و معتقدند که برای راستی‌آزمایی از سوی ایران به مراکز و دانشمندان دسترسی پیدا کنند.

کریمی قدوسی خاطرنشان کرد: عراقچی افزود بازرسی از مراکز نظامی از سوی ما پذیرفته شده، اما درخصوص دسترسی به دانشمندان هسته‌ای اگرچه لیست اسامی دانشمندان از سوی طرف مقابل به ما داده شده، اما ما نپذیرفته‌ایم که آنها بتوانند به دانشمندان ما دسترسی داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: همچنین در این جلسه علی‌اصغر زارعی نماینده مردم تهران با اشاره به بازرسی‌های فراپروتکلی گفت‌ که در مذاکرات لوزان تیم مذاکره‌کننده کشورمان بازرسی‌های فراپروتکلی را پذیرفته است و آمریکایی‌ها نیز هم به همین موضوع انگشت گذاشته و آن را تکرار می‌کنند.

وی افزود: درمورد لغو تحریم‌ها نیز عراقچی اظهار داشت که لغو تحریم‌ها در بخش اقتصادی درحال بحث است تا طرف مقابل با زیرساخت تحریم‌ها را با صدور یک سند بردارد و اعلام کند که اگر ایران به تعهدات خود عمل کند ما تحریم‌ها را برمی‌داریم و بعد از آنکه ما به تعهدات خود عمل کردیم، آنها تحریم‌ها را تعلیق می‌کنند.

با حفظ عزت کار را با قوت جلو می‌بریم

کمال‌الدین پیرموذن نیزبه ایسنا گفت: آقای ظریف در ابتدای صحبت‌هایش تأکید کرد که توافق عزتمندانه را دنیا قبول دارد.

پیرموذن گفت: بیشتر انتقادات نمایندگان به موضوع پروتکل الحاقی بود که آقای ظریف این‌گونه پاسخ داد که اغلب کشورهای عضو ان‌پی‌تی پروتکل الحاقی را پذیرفته‌اند و این تنها برای ایران نیست. البته وی تأکید کرد که ما در دنیا و منطقه دشمن داریم و باید تلاش کنیم که کار را با قوت جلو ببریم.

این نماینده اصلاح طلب مجلس همچنین گفت: آقای ظریف در پاسخ‌هایش به نمایندگان بر این موضوع تأکید کردند که با حفظ عزت کار را با قوت جلو می‌بریم و تلاش می‌کنیم ضمن حفظ حقوق مسلم ایران در تثبیت حق غنی‌سازی تحریم‌های اقتصادی و مالی را لغو کرده و بساط پروژه ایران هراسی را جمع کنیم. همه اینها با برخورداری از حمایت ملت و مقام معظم رهبری شدنی است.

پیرمؤذن همچنین گفت: بعد از صحبت‌های ظریف و عراقچی رئیس مجلس نیز این جلسه را مثبت خواند و از تیم مذاکره کننده حمایت کرد.

وی در پایان جلسه را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: این جلسه هم اندیشی بسیار خوبی بود که اکثر نمایندگان از این جلسه راضی بودند به جز چند نماینده که ساز ناهماهنگی با مجلس می‌زنند.

لاریجانی خطاب به ظریف:اجرای پروتکل الحاقی باید به تصویب مجلس برسد

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس مجلس در جلسه غیر علنی خطاب به وزیر امور خارجه اعلام کرد که برای اجرای پروتکل الحاقی به مصوبه مجلس نیاز است.

حسینعلی حاجی دلیگانی گفت: علی لاریجانی ریاست مجلس در جلسه غیر علنی به صراحت اعلام کرد که برای اجرای پروتکل الحاقی نیاز به مصوبه مجلس است.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: علاوه بر این بنا شد جلسات وزیر امور خارجه با نمایندگان درخصوص مذاکرات هسته ای به صورت مرتب برگزار شود.

آمریکایی ها دبه کرده اند

در ادامه نیز محمد جوکار نماینده مردم یزد نیزگفت:به نظر می رسد آمریکایی ها در بحث فردو دبه کردند و از آنچه در بیانیه لوزان و فکت شیت آمریکایی درخصوص ادامه کار فردو آمده است نیز سطح را پایین تر آورده اند.

وی تصریح کرد: این ادعاهای جدید آمریکایی ها ناشی از بی اعتمادی آنهاست، این ها هر روز مطالبات خود را افزایش می دهند.

جوکار تاکید کرد: فردو باید با ظرفیت قبلی به کار خود ادامه دهد.

قانع کردن مخالفان با یک جلسه امکان پذیر نیست

محمد علی اسفنانی نماینده فریدن وعضوکمیسیون حقوقی وقضایی مجلس در گفتگو با جام جم آنلاین در مورد جلسه غیر علنی با اشاره به اینکه نمایندگان درجریان قضایای هسته ای قرار گرفتند گفت:خوشبختانه اطلاعاتی که دکترظریف ودکتر عراقچی ارائه کردند موجبات رضایتمندی نمایندگان را فراهم کرد .

وی در پاسخ به این سوال که آیا برخی نمایندگان مخالف قاتع شدند افزود:عده ای همیشه ساز مخالف می زنند و طبیعی است که قانع شدن آنها با یک جلسه امکان پذیر نیست وشاید بنایی بر قانع شدن نداشته باشند.چون نمی توان توقع داشت که همه را راضی نگه داشت.

مذاکرات بانظر بالاترین مقامات هدایت می شود

عابد فتاحی نماینده ارومیه نیز در خصوص جلسه غیر علنی مجلس به ما گفت: آقایان گفتند که تمامی مذاکرات با نظر بالاترین مقامات نظام صوت می گیرد واین پیام را به مجلس دادند که کسانی که در مجلس مخالف هستند بهتر است قانع شوند و بدانند که حمایت از هیات مذاکره کندنه در اولویت بوده و مقابله با هیات، به مثال ایستادن در مقابل نظام است.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1954420072137760348
برچسب‌ها : چفیه وزیر عراقچی ظریف
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 11 نظر )

ما حاضریم در شعب ابی طالب باشیم ولی ذلت را نپذیریم . اگر دسترسی به مراكز نظامی را بپذیریم یعنی همه چیز را از دست داده ایم و از همین راه به گفته خواننده دیگر مثل لیبی و ووو به ما حمله خواهند كرد آمریكا از حمله به ایران با حامیان عرب و. اسرائیل خودش می ترسد و به دنبال بهانه ای برای اجماع جهانی است
واقعا تا کی میخوان به این مذاکراتی که تا به حال نتیجه نداده و احتمالانتیجه نخواهد داد ادامه بدن آخه توافق با شیطان هم میشه؟؟؟؟ ای کاش تو این چند وقت دولت نیروگاه های هسته ای رو به جای تعلیق و تعطیل کردن مثل قبل و قویتر از قبل راه اندازی میکرد این کار عزت و سرافرازیش بیشتر از توافق هستش
با سلام و خسته نباشید به تیم مذاکره کننده هسته ای کشور از شواهد که پیداست کشور های غربی دارند با یه سناریوی نوشته شده از قبل مذاکرات رو به پیش میبرن-شما مذاکرات غرب با کشور عراق در زمان صدام ملعون و کشور لیبی در زمان سرهنگ قذافی رو بخاطر بیاورید-در هر دو سناریو غرب پس از خالی کردن دست دو کشور نظامهای آنها را سرنگون کرد-و حالا این سناریو در مورد ایران داره انجام میشه البته با روشی متفاوت تر از قبل-به نظر شما کشورهای استعمارگر از کی تا بحال رو راست بودن که این دفعه دوم باشد-تا آنجایی که ما یادمان است با ایران و ایرانی دشمنی داشتن و دارند این بسیار ساده لوحانه و احمقانه است که استعمارگران غربی به حقوق ملت ایران احترام بگذارند و تنها راه مقاومت در برابر آنهاست و تکیه بر توان جوانان این آب و خاک میباشد-ما زمینهای گسترده و نیروی کار فراوان داریم بعلاوه فرهنگی داریم که باعث افتخار همگان است پس آنچه که خود داریم زبیگانه تمنا نکنیم پس به دشمنان اعتماد نکنید و این را هم بدانید که شما در برابر همه ایرانیان و نسلهای آینده مسئول هستید ما ایرانیان دوست نداریم که در کتب تاریخ از شما خائن به کشور و آدمهایی ساده لوح یاد شود. وسلام
بازدید از مراكز نظامی برای كشور ما بسیار خطرناك خواهد بود و این نباید پذیرفته شود . هرگز نباید به دشمنانمان اعتماد كنیم
نتقاد میکنیم میگوئید عقب افتاده میگوئید بی سواد میگوئید تازه به دوران رسیده آقایان روشننفکر کشور را دارید میفرروشید به خدا بچه کلاس اولی هم میدونه که به دشمن رو بدی عقب نشینی نمیکنه میاد جلو 2 سال از عمر دولت گذشت هم معنای تدبیر را فهمیدیم هم اعتدال هم امید خلاصه اش میشود فروش خاک ، عزت و آبروی یک کشور بصورت کاملا نامحسوس
آقای ظریف نام شما مطمئنا همچون مصدق در تاریخ ایران ثبت نخواهد شد و انشاله همچون میرزا عبدالحسن خان هم نباشد
عابد فتاحی نماینده ارومیه نیز در خصوص جلسه غیر علنی مجلس به ما گفت: آقایان گفتند که تمامی مذاکرات با نظر بالاترین مقامات نظام صوت می گیرد واین پیام را به مجلس دادند که کسانی که در مجلس مخالف هستند بهتر است قانع شوند و بدانند که حمایت از هیات مذاکره کننده در اولویت بوده و مقابله با هیات، به مثال ایستادن در مقابل نظام است. آقایان،بالا ترین مقام نظام رهبری است که قاطعانه نظر خود را علنی اعلام کرده این چه بدعتی است گذاشته می شود که اگر انتقاد کنید در مقابل نظام ایستاده اید و این توجیه غلط از کجا ناشی می شود مگر رهبری نگفتند که به مردم گزارش دهید مردم نامحرم نیستند ،چرا دولت مردم را محرم نمی داند و به دستورات علنی رهبری نظام توحه نمی کند و در مناظره ها و جلسات نیز از عالیترین مقام نظام هزینه می کند واقعا این اقایان فکر می کنند مردم نمی فهمند؟مردم بهتر می فهمند که رهبری نظام یک فقیه است و هیچ وقت دو پهلو صحبت نمی کند که علنا چیزی بگوید و در خفا چیز دیگر پس بهتر است این بازیها را جمع کنید و اصل ماجرا را به مردم بگوئید . به ولله اگر کوچکترین حقی از ملت و کشور ضایع کنید مردم و آیندگان به شما لعن و نفرین خواهد فرستاد
آقایان مجلسی نمایندگان ملت از کنکره بیاموزید بازی کردن را، سرو صدای بیخود بعد هم رضایت از جلسه غیر علنی جمع کنید این بازیها را لااقل اگر رضایت دارید علنی نکنید که دشمن فشار را زیاد خواهد کرد، دولت هم از اوباما بیاموزد بازی را که هم تحریم را تمدید می کند و مصوبه کنکره را امضاء و به قانون تبدیل می کند، تهدید به گزینه نظامی می کند شما هم سرخوش از اینکه با کد خدا چای خورده اید ، این اقدامات مرا یاد داستانی می اندازد که روزی مردی سرخوش به خانه آمد و زنش پرسید ای مرد از چه این قدر خوشحالی ؟مرد گفت میدانی چه شده ؟زن گفت بگو بدانم مرد گفت امروز کدخدا در میان آن همه اهالی روستا مرا صدا زد ویک فحش به من داد و گفت پدر سوخته برو یک سیگار برای من به خر و بیا. زن گفت خوب حالا کدخدا هم از تو بیگاری کشیده و هم به تو فحش داده این که خوشحالی ندارد تو بایست ناراحت باشی ،مرد بادی به غب غب انداخت گفت میدانی که چقدر از اهالی دلشان می خواست که این فحش کدخدا نصیب آنها می شد.
درمورد لغو تحریم ها نیز عراقچی اظهار داشت که لغو تحریم ها در بخش اقتصادی درحال بحث است تا طرف مقابل با زیرساخت تحریم ها را با صدور یک سند بردارد و اعلام کند که اگر ایران به تعهدات خود عمل کند ما تحریم ها را برمی داریم و بعد از آنکه ما به تعهدات خود عمل کردیم، آنها تحریم ها را تعلیق می کنند. آقایان دقت کنید بعد از اینکه ما زیر ساختها را خراب کردیم تازه غربیها تحریم ها را تعلیق می کنند خوب چرا شما نیز تعلیق نمی کنید تا تحریمها که بر داشته شدند شما نیز تعلیق کنید به قرار داد الجزایر دقت کنید رفتید گروگانها را دادید تا آمریکا ثروت بلوکه شده کشور را آزاد کند ولی قرارداد را طوری بستید که قبل از انتقال ثروت به کشور گروگانها را دادید رفت و تازه برگشتید اول راه که پولتان را بگیرید ولی دیگر دیر شده بود و مرغ از قفس پریده بود. بابا بدانید طرف شما آمریکا ست که خود را کدخدای جهان می نامد و به نظر می رسد که شما نیز کدهدائی او را قبول کرده اید . و مثل اینکه این بار نیز همین داستان تکرار خواهد شد .چندین سال است که برای گرفتن امتیاز اروپائیها بازی می کنند متاسفانه دولتمردان ما نیز بازی می خورند،بخاطر دلخوشی بیش از حد از فهمیدن این موضوع غافل شده اند که بیش از یکسال است ما فعالیت هسته ای را تعطیل کردیم تا آنها نیز تحریمها را تعلیق کنند ،ولی روزبروز بر تعداد تحریمها اضافه شده و دریغ از یک واکنش از طرف تیم مذاکره کننده و دولت . و مجلسیان نیز برای عوام فریبی یک چند روزی سرو صدا می کنند یک جلسه غیر علنی فرمایشی راه می اندازند و عده ای که واقعا دلسوز این کشورند راچنین می گویند اکثر نمایندگان از این جلسه راضی بودند به جز چند نماینده که ساز ناهماهنگی با مجلس می زنند.ترا خدا بس کنید این همه شعبده بازی و عوام فریبی را.
آقای ظریف در پاسخ هایش به نمایندگان بر این موضوع تأکید کردند که با حفظ عزت کار را با قوت جلو می بریم و تلاش می کنیم ضمن حفظ حقوق مسلم ایران در تثبیت حق غنی سازی تحریم های اقتصادی و مالی را لغو کرده و بساط پروژه ایران هراسی را جمع کنیم. آقا جمع کنید این همه عوام فریبی را !کدام حق غنی سازی،همه را تعطیل کردید رفت همان سیاست خاتمی را که چندین سال برای مذاکره تعلیق کرد آخرش هم ایران بعنوان محور شرارت قرار گرفت از لیبی و عراق چرا عبرت نمی گیرید اگر کوتاه بیائید داستان لیبی و عراق بر سر کشور خواهد آمد. برو قوی شو اگر غزت جهان طلبی-در نظام طبیعت ضعیف پایمال است .آقای پور دستان می فرماید . نیروهای زمینی ارتش و سپاه باید تقویت شوند تا بتوانیم تانک بخریم، سامانه‌هایمان را متحول‌سازی کنیم و بالگردهایمان اورهال شوند. امروز نبرد، نبرد نیروهای زمینی است.آقایان مجلسی به جای به به چه چه به تقویت نیروهای نظامی و انتظامی برسید به درد این مردم برسید که چندین سال است وزارت خارجه مذاکره می کند تا هر روز تحریمها بیشتر شود و کل بدنه دولت نیزتعطیل شده منتظر است از غول چراغ مذاکره رونق اقتصادی بیرون بیاید مطمئن باشید چنین اتفاقی نخواهد افتاد .باید آستین ها را بالا زد و اقتصاد را درست کرد الحمد لله هر جا فعل خواستن درست صرف شده بخور و بخور نبوده بیشترین عایدات را داشتیم مگر بیشترین تحریم شامل مسائل نظامی نبوده؟چرا پیشرفت داشتیم ولی در بقیه بخشها نه، چون بودجه ها بدرستی هزینه شده ولی در بقیه بخشها ولنگاری دولتها و بخورو ببر و رانتها و حزب بازی باعث شده منابع بدرستی مدیریت نشود و حال و روز مملکت چنین شود.
وزارت خارجه چه حقی دارد با بازدید از مراكز نظامی موافقت كند مردم می دانند ولی چرا این مسئولین مذاكره كننده نمی دانند كه دشمن قابل اعتماد نیست .رهبری چندین بار گفته اند كه در مقابل دشمن كوتاه نیایید هرچقدر شما كوتاه بیائید دشمن پررو تر می شود به اسم مذاكره كشور را در مقابل بیگانگان خوار نكنید.آیا واقعا وضع كشور این قدر خراب شده كه اوباما هر روز تحریم را بیشتر می كند ولی این مذاكره كنندگان و وزارت امور خارج كمترین واكنشی نشان نمی دهند مگر رهبری نگفتند كه دوست ندارند با شبه تهدید مذاكره انجام بشود چرا علیرغم تهدید نظامی به مذاكرات ادامه داده میشود.بابا یك واكنشی نشان بدهبد تا دشمنان حساب كار دستشان بیاید این همه انفعال برای چیست .به نازم به این دلیر مردان ارتش و سپاه كه آبروی نظام هستند.چرا مجلس نیز فقط شعار می دهد و در انفعال قرار گرفته این همه جلسه غیر علنی خروجی اش چیست؟