• 177 25
  • 0

« اگر ملت یمن عرب نیست، پس عرب کیست؟!»

هشدار دبیرکل حزب الله: قبر پیامبر واقعا در خطر است

جمعه 28 فروردین 1394 ساعت 19:55
دبیرکل حزب الله لبنان گفت :هیچ تهدید و پیامدی مانع از آن نخواهد شد که ما تجاوزگری سعودی- آمریکایی به یمن را محکوم و همبستگی خود را با ملت یمن اعلام کنیم چون معتقدیم ملت یمن در نهایت پیروز خواهد شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی المنار ، سید حسن نصرالله در سخنرانی امروز جمعه خود در مراسم «همایش همبستگی و وفاداری به ملت مظلوم یمن» افزود: هدف ما از این دیدار اعلام مخالفت و محکومیت تجاوز سعودی- آمریکایی به یمن و اعلام همبستگی با ملت یمن است.

وی خاطرنشان کرد: رژیم سعودی بهانه های واهی را برای تجاوز به یمن مطرح کرد. هدف واقعی از این جنگ بازگرداندن تسلط و قیمومیت سعودی- آمریکایی به یمن است.

نصرالله گفت: به کسانی که تجاوز سعودی را جنگ برای حفظ هویت عربی معرفی می کنند می گوییم که یمنی ها اصل عرب هستند. کسانی که امروز به یمن تجاوز کرده اند باید عربی بودن و مسلمان بودن خود را ثابت کنند.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: عده ای تلاش می کنند به جنگ ابعاد طایفه ای بدهند اما هیچ کسی این مسئله را نمی پذیرد. این جنگ، تجاوز سعودی به یمن با اهداف سیاسی است.

نصرالله گفت: عده ای می گویند یمنی ها حرمین شریفین را تهدید می کنند، اما تهدید حرمین نخسین بار از طرف داعش مطرح شد.

وی با تاکید بر اینکه یمنی ها عاشق رسول الله (ص) و حج هستند، یادآور شد: داعش زمانی که خلافت خود را اعلام کرد، تاکید کرد قصد دارد به مکه برود. داعش در واقع نتیجه اندیشه های وهابیت و فرهنگ وهابیت در عربستان سعودی است. خطری که برای مرقد پیامبر اسلام (ص) وجود دارد از داخل عربستان و از سوی طرفداران اندیشه وهابیت است. اگر به تاریخ بازگردیم می بینیم که وهابی ها همه آثار اسلامی را در شهر مدینه منوره تخریب کردند.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: موضع مصر و هند مانع از آن شد که عبدالعزیز آل سعود بنیانگذار رژیم سعودی در سال 1926 قبر پیامبر اسلام (ص) را تخریب کند. قبر پیامبر اسلام (ص) واقعا در خطر است، اما این خطر از طرف جوانانی است که در مکتب وهابیت آموزش دیده اند و تصور می کنند برای توحید خالص باید قبر ایشان را تخریب کنند.

محکومیت تجاوزات آمریکا و عربستان سعودی به یمن

دبیرکل حزب الله لبنان ضمن محکوم کردن تجاوز آمریکا و عربستان سعودی به یمن تاکید کرد: هیچ تهدیدی ما را از اتخاذ این موضع باز نمی دارد.

سید حسن نصرالله پس از پاسخ دادن به ابراز احساسات حاضران در همایش همبستگی با ملت مظلوم یمن که فریاد «لبیک یا نصرالله» سر می دادند، به خاتم پیامبران حضرت محمد مصطفی (ص) و خاندان پاک و مطهر ایشان و همه پیامبران درود فرستاد و گفت: هدف ما از این همایش این است که مخالفت خود را با تجاوزات آمریکا و عربستان سعودی به یمن و مردم این کشور اعلام کرده و بر حمایت و همبستگی خود با ملت شریف و مظلوم یمن تاکید ورزیم.

وی افزود: ما به عنوان یک گروه معتقدیم وظیفه انسانی و اخلاقی و جهادی و دینی ما ایجاب می کند چنین موضعی اتخاذ کنیم. این تشخیص ما برای خودمان است و دیگر افراد این امت نیز باید به تکلیف و مسئولیت خود عمل کنند و موضعی را که مناسب می دانند اتخاذ کنند. هیچ تهدیدی باعث نمی شود ما از اعلام موضع خود در محکومیت تجاوز آمریکا و عربستان به یمن و حمایت از ملت مظلوم و مقاوم یمن دست برداریم.

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: ما از روز اول این موضع را برای خداوند و روز قیامت اعلام کردیم، نه برای تاریخ و جغرافیا. تاریخ هر چه می خواهد بنویسد. ما قومی مسئول در برابر خداوند هستیم و به خاطر موضع و مسئولیت خود در این مرحله تاریخی بزرگ و مهم که نه فقط یمن بلکه منطقه و همه امت را در بر می گیرد، بازخواست می شویم.

وی افزود: قبل از پرداختن به مسائل مربوط به این تجاوزات، با توجه به این که در ماه آوریل هستیم باید از فداکاری ها و مقاومت مردم لبنان و بخصوص جنوب این کشور یعنی جبل عامل به بزرگی یاد کنیم چون در چنین روزهایی در سال 1996 که رژیم صهیونیستی طبق معمول با موافقت و حمایت آمریکا و اعراب، عملیات خوشه های خشم را علیه لبنان آغاز کرد و ملت و مقاومت و ارتش ما در مقابل آن ایستاد و شهید داد. باید از همه شهدایی که در آن مقاومت قهرمانانه به شهادت رسیدند و بخصوص شهدای قانا که همچنان و برای همیشه شاهد وحشیگری رژیم صهیونیستی وحامیان و مدافعان آن هستند، به بزرگی یاد کنیم. باید از قهرمانی های مجاهدان مقاومت اعم از حزب الله و جنبش امل و جبهه مقاومت ملی و ارتش لبنان به بزرگی یاد کنیم. آن مقاومت قهرمانانه و نتایجی که به بار آورد زمینه را برای پیروزی لبنان در سال 2000 باز کرد که طی آن اعراب برای اولین بار دوران شکست را پشت سرگذاشتند و وارد دوره پیروزی ها شدند.

اهداف تجاوز به یمن

سیدحسن نصرالله در ادامه سخنان خود در مراسم همبستگی و وفاداری به ملت یمن در بیروت گفت: در خصوص تجاوزات کنونی (به یمن) درباره موضوعات مختلف از جمله اهداف جنگ و شعارهای جدید آن، نتایج تجاوزات تاکنون، آینده تجاوزات و علت موضعگیری علنی و شفاف حزب الله در قبال عربستان سعودی می پردازم و در نهایت اگر فرصت بود اندکی درباره اوضاع لبنان سخن خواهم گفت.

وی درباره اهداف جنگ یمن و شعارهای جدید آن گفت: در سخنرانی که دو روز پس از آغاز این تجاوزات داشتم درباره بهانه های واهی که رژیم سعودی برای توجیه تجاوز و جنگ خود علیه یمن درست کرده است اشاره کردم. در آنجا از بازگرداندن مشروعیت و رئیس جمهور مستعفی که دوره وی به پایان رسیده است و نیز تهدیدات فرضی یمن برای عربستان سعودی و نیز رویارویی با اشغالگری یا سلطه ایران سخن گفتم.

دبیرکل حزب الله افزود: پس از آن که این دلایل واهی را با دلیل و مدرک بررسی کردم گفتم هدف اصلی این جنگ احیای سلطه و قیمومیت آمریکا و سعودی بر یمن است آن هم پس از آنکه مردم یمن تصمیم گیری ها را در دست خود گرفتند و هرگونه سلطه خارجی را رد کردند.

نصرالله یادآور شد: در این هفته ها مقامات سعودی و برخی متحدان آنها و سخنگوی رسمی عاصفه الحزم (طوفان قاطعیت) و برخی علما و سیاستمداران و طرفداران این تجاوزات در سخنان خود برخی عناوین و شعارها را مطرح کرده اند که به صورت خلاصه به آنها می پردازم.

وی گفت: آنها گفته اند که این جنگ اعراب و عربیت است. ما هم عرب هستیم. آنها ما را متهم می کنند که وابسته به این و آن هستیم، هر چیزی ممکن است، ولی ما هم عرب هستیم. آنها گفته اند هدف از این جنگ دفاع از عربیت یمن است. بسیار خوب. آیا ملت های عربی به حکومت عربستان اختیار داده اند که به نمایندگی از آنها جنگ به راه بیندازد و به یمن حمله کند؟ سوال دیگر اینکه جنگ عربی علیه چه کسی؟ علیه یک ملت عربی؟ علیه اعراب اصیل؟! به لهجه و زبان و شعر و ادبیات و بلاغت و فصاحت و شهامت و شجاعت و غیرت و کرامت و بخشندگی آنها نگاه کنید. اگر ملت یمن عرب نیست، پس عرب کیست؟! اگر ملت یمن عرب نیست، پس عرب کیست؟!

سید حسن نصرالله ادامه داد: آنها قبل از اسلام صاحب تمدن عرب بودند. وقتی ساکنان شبه جزیره عربی خواندن و نوشتن نمی دانستند و بر سر یک جوی آب یا یک عروس ربوده شده با هم می جنگیدند، در آن زمان یمن تمدن و مدنیت داشت. وقتی در شبه جزیره عربی شیخ عشیره بالاترین سطح سیاسی یک رهبر عربی بود، در یمن پادشاهان عرب وجود داشتند.

وی افزود: پس از اسلام نیز یمنی ها خدمات زیادی به اسلام کردند. جهاد آنها در تاریخ ثبت است و همه بلاد اسلامی در این باره شهادت می دهند و شاهد بوده اند. اندونزی بزرگترین کشور اسلامی در حال حاضر است. چه کسی اسلام را وارد اندونزی کرد. علما و تجار و مبلغان یمن این کار را کردند.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: اصل و نسب قبایل یمنی در تاریخ کاملا شناخته شده است و در کتاب ها و علم نسب شناسی و قبایل و ... به آنها اشاره شده است. یمنی ها نیاز به آن ندارند که دلیل و مدرکی برای عرب بودن و مسلمان بودن خود بیاورند بلکه من می گویم آنان که امروز به ملت یمن تجاوز می کند باید دلیلی برای مسلمان و عرب بودن خود بیاورند.

تجاوزی برای اهداف سیاسی

نصرالله در ادامه سخنان خود با کنایه با آل سعود گفت: برخی از افراد که معلوم نیست اصل و نسبشان چیست از یمنی ها می خواهند ثابت کنند که عرب هستند و از عرب بودن خودشان دفاع کنند.

وی افزود : نکته دیگر این است که می خواهند به این جنگ ابعاد طایفه ای بدهند. این ساده ترین راه است. بخصوص که برخی از مسئولان و علمای بزرگ، سخن ها گفته و در پایگاه های خود نوشته اند که این جنگ، جنگ شیعه و سنی است. ما وقت خود را صرف این مسئله نمی کنیم چون تجاوز عربستان به یمن برای اهداف سیاسی است.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: مضحک ترین و در عین حال، فاجعه بارترین مسئله که در هفته های گذشته مطرح شد و در برخی کشورهای عربی و اسلامی به جهاد تحت آن عنوان دعوت شدند، دفاع از حرمین شریفین بود. دفاع از حرمین شریفین در مکه مکرمه و مدینه منوره اما سوال اساسی این است که چه کسی حرمین شریفین را تهدید می کند؟ ملت یمن، انصارالله؟ ارتش یمن؟

وی افزود: یمنی ها به دوستی رسول الله و عشق حج بیت الله الحرام و زیارت پیامبر(ص) معروف هستند. امروز روز صراحت است. بله، تهدیداتی علیه حرمین شریفین وجود دارد اما از کجا؟ اولا تهدید از جانب داعش است که ماه ها قبل و پس از آن که خلافت خود را در موصل اعلام کرد، گفت در آینده به جزیره العرب می آید و کعبه را ویران می کند زیرا بر اساس فکر و ادعای داعش ، کعبه تعدادی سنگ سیاه و بی صداست که مردم آن را طواف می کنند و آن را می پرستند که با توحید خالص تعارض دارد اما همه ما می دانیم که این افکار داعشی از کجا نشأت می گیرد.

نصرالله تصریح کرد: من به شما می گویم که این افکار از کجا نشأت می گیرد. منشا این تهدید، داخل عربستان سعودی و افکار وهابی و فرهنگ وهابیت است.

وی افزود: آنها لابد الآن می گویند سید تهمت می زنی اما تاریخ و کتاب های تاریخی موجود است. پس از آنکه ملک عبدالعزیز آل سعود یعنی بنیانگذار عربستان در آوریل 1926 بر حجاز سلطه پیدا کرد، پیروان وهابی وی بر اساس فرهنگ و افکار خود همه آثار دینی و تاریخی رسول خدا (ص) به جز قبله را ویران کردند. آنها همه خانه ها و آثار صحابه، قبرها و آثار تاریخی و قلعه ها را تخریب کردند و چیزی را باقی نگذاشتند.

دبیرکل حزب الله یادآور شد: ممکن است آنها استثنائا برخی چیزها را رها کرده باشند اما به طور کلی همه چیز را نابود کردند و تصمیم خود را برای تخریب مزار حضرت محمد(ص) نیز گرفته بودند. اینها در تاریخ آمده است و چیزی نیست که من آن را اختراع کرده باشم. آنها قبل از آن که به مزار پیامبر(ص) برسند، کار خود را با آثار دینی و تاریخی آغاز کردند. مزار پیامبر (ص) را برای آخر کار گذاشتند و این تخریب را با بقیه آثار صحابه و اهل بیت (ع) و همسران پیامبر(ص) آغاز کردند.

وی گفت: وهابی ها همه چیز را نابود کرده و روی هر قبر یک سنگ می گذاشتند و به سوی مزار پیامبر (ص) می رفتند که فریادها در جهان اسلام بلند شد. جنجال گسترده ای در مصر، هند -که پاکستان هنوز جزئی از آن بود-، ترکیه، ایران، عراق، سرزمین شام، کشورهای آفریقایی و به طور کلی در جهان اسلام به راه افتاد. اتفاقا دو کشور که باعث شدند ملک عبدالعزیز آل سعود به وهابی ها اجازه ندهد مزار پیامبر را تخریب کنند، مصر و هند یعنی پاکستان فعلی بودند.

نصرالله خاطرنشان کرد: موضع تاریخی الازهر شریف در قاهره و شیخ بزرگ آن و مواضع تاریخی علمای مسلمان اعم از شیعه و سنی مانع از تخریب مزار پیامبر (ص) شد که آل سعود و وهابی ها می خواستند آن را در آوریل سال 1926 تخریب کنند. کسانی که می گویند من دروغ می گویم بروند و تاریخ را بررسی کنند. این کار هماهنگ با فرهنگ و افکار آنهاست. ملک عبدالعزیز ناچار شد کوتاه بیاید و مسئولیت ها متوجه وهابی ها شد و هزینه هایی نیز پرداخت کردند. کنفرانس جهان اسلام برگزار شد و علما سخنرانی هایی کردند و به این ترتیب، مزار پیامبر حفظ شد اما به این شکل که می بینید، طوری که هیچ کس حق نزدیک شدن به آن را ندارد و باید از دور آن را زیارت کنند.

وی افزود : این مزار پیامبر رحمت و نجات بخش این ملت است. اگر امت عرب چه امروز یا قبل از اسلام عزت و کرامت و شرافتی در این جهان دارد به برکت خاتم پیامبران (ص) است. آری، حرم شریف نبوی در معرض تهدید است، ولی ما نمی دانیم چه زمانی گروهی از جوانان که در مدارس وهابی عربستان سعودی تحصیل کرده اند و تصمیم خالصانه توحیدی و مبارزه با شرک را دارند ، کمربند انفجاری می بندند و مزار پیامبر (ص) را منهدم می کنند ولی تهدید از جانب یمن نیست، این یک دروغ است.

دروغی به نام دفاع از ملت یمن

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه برخی از مسئولان سعودی و دیگران گفته اند هدف از این جنگ دفاع از ملت یمن است، اظهارداشت: آری، دفاع از ملت یمن اینگونه است، محاصره دریایی، هوایی و زمینی ، نه علیه حوثی ها و مبارزان بلکه علیه 24 میلیون یمنی!

وی افزود: آنها از غذا و آب و دارو محروم شده اند. سازمان های بین المللی می گویند تعداد زیادی از زخمی ها به سبب فقدان لوازم ضروری پزشکی در حال مرگ هستند. همه ملت یمن در محاصره قرار گرفته است، این ملت گرسنه نگه داشته می شود و از ورود مواد دارویی لازم برای درمان زخمی ها جلوگیری می شود و بدتر از همه جنایاتی است که علیه زنان و کودکان و غیرنظامیان روی می دهد.

سیدحسن نصرالله تصریح کرد: همان کاری که اسرائیل در لبنان و غزه انجام می دهد و می گوید مبارزان سلاح بین غیرنظامیان پنهان کرده اند. در خصوص یمن نیز همین منطق حاکم است.

وی گفت: ارتکاب جنایت علیه زنان و کودکان و غیرنظامیان که ادعا نیست. به تلویزیون ها نگاه کنید. درست است، شبکه های ماهواره ای شرکت کنندگان در عاصفه الحزم این تصاویر را پخش نمی کنند. همه شبکه هایی که می ترسند عرب ست پخش آنها را متوقف کند این تصاویر را پخش نمی کنند اما بسیاری از شبکه ها در جهان این تصاویر را پخش می کنند. صدها نفر شهید و هزاران نفر زخمی شده اند و همه چیز اعم از منازل و بازارها و مجموعه های مسکونی و مدارس و بیمارستان ها و نیروگاه های برق و ایستگاه های گاز و شبکه های ارتباطی و انبارهای مواد غذایی ویران شده اند. حتی برخی از صاحبان این انبارهای مواد غذایی وهابی ها هستند اما این انبارها باید بمباران شوند. این هم یکی از اهداف منافقانه و دروغین آنها است.

وی با این وضعیت پرسید آیا با کشتار مردم یمن باید از آنها دفاع کرد؟!

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود به موضوع دفاع از دولت یمن به عنوان یکی دیگر از اهدافی که متجاوزان به عنوان هدف خود از حمله به این کشور اعلام کرده اند، اشاره کرد و گفت: هدف بعدی آنها دفاع از یمن و جلوگیری از سیطره انصارالله بر آن است. اما چگونه این کار را می کنند ، با گلوله باران منازل و اردوگاه های ارتش یمن و نابودی تسلیحات و تانک ها و هواپیماهای ارتش یمن و گلوله باران موسسه های دولتی و فرودگاه ها و بنادر. اینگونه از حکومت یمن محافظت می کنند؟ پس از این همه کشتار و ویرانگری آیا کسی باور می کند و آیا در جهان شخص عاقلی هست که باور کند هدف از این حملات بازگرداندن عبدربه منصور هادی به ریاست جمهوری باشد؟

دبیرکل حزب الله افزود: آیا هدف این جنگ که وارد چهارمین هفته خود شده است همین است؟! این بخش را با اشاره به این مسئله به پایان می برم که مخصوصا لبنانی ها می توانند جنگ ژوئیه را تصور کنند و تصویر کامل آن را (در جنگ یمن) ببینند.

وی گفت: محاصره دریایی و هوایی، گلوله باران همه جانبه، کشتار، شروط سنگین ، تبلیغات رسانه ای شدید و متهم کردن ما (لبنانی ها) به ماجراجویی ولی ما پیروز شدیم. آنچه در یمن روی می دهد هم نشان می دهد این جنگ و افکار و مدیریت پشت سر آن و اهداف آن کاملا همان است و نتیجه نیز یکی خواهد بود.

عربستان شکست خورده است

دبیرکل حزب‌الله لبنان مردم یمن را بزرگ منش توصیف کرد و با بیان اینکه خواسته‌های یمنی‌ها بزرگ است، تاکید کرد که عربستان سعودی در شیعه و سنی کردن درگیری‌های یمن و بر افروختن درگیری بین جنوب و شمال این کشور شکست خورده است. همچنین کسانی که تا دیروز ساکت بودند شروع به سخن گفتن کرده‌اند و این هم یک نشانه‌ی دیگری برای شکست سعودی‌هاست.

وی گفت: یکی دیگر از اهداف احتمالی عربستان، یک جنگ پیشگیرانه برای جلوگیری از تهدید عربستان اعلام شده است. این تهدید در سابق وجود نداشت اما حالا دیگر وجود دارد و تهدید عربستان دیگر قطعی است. آن طرفی که متهم به تهدید عربستان شده، کماکان صبر پیشه کرده و او هم رهبر انصارالله است. رهبر عالیقدر عبدالملک الحوثی در حال حاضر فرصت حمله به عربستان و ورود به خاک این کشور را دارد و مردم و قبائل یمنی خواستار پاسخ شدید به عربستان هستند اما وی به صبر استراتژیک دعوت می‌کند.

سید حسن نصرالله با اشاره به اینکه سعودی‌ها در رسیدن به اهدافشان در جنگ اخیر شکست خورده‌اند، ابراز داشت: آنها ابتدا گفتند هدف از این حمله ممانعت از ورود نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی به عدن است، اما شکست خوردند. سپس گفتند هدف جلوگیری از ورود ارتش به دیگر استان‌های یمن است، باز هم شکست خوردند و استان‌ها در کنترل ارتش درآمد و القاعده عقب نشینی کرد. گفتند هدف شکستن اراده ملت یمن و پذیرفتن شروط است اما نتیجه مقاومت مردم یمن بود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون نشانه ای از شکست اراده مردم یمن با وجود حملات هوایی گسترده نمایان نشده است، افزود: در تجمعات قبیله‌ای و تظاهرات‌های مردمی با وجود حملات هوایی نشانی از شکسته شدن اراده مردم یمن نبود.

دبیرکل حزب الله گفت: پس از 22 روز حمله هوایی، موشکی، دریایی، با کمک‌های اطلاعاتی آمریکا و همکاری‌های القاعده نتیجه این بوده که عبد ربه منصور نه به عدن بازگشت و نه به صنعا، بلکه شکست خوردند و امیدهایشان برای بازگشت شکست خورد، سعودی‌ها این را می‌دانند و از این رو خالد بحاح را جانشین هادی منصور کردند.‎

با حملات هوایی نمی‌توان در یمن به پیروزی رسید

نصرالله با بیان اینکه مشخص است که بمباران هوایی نمی‌تواند پیروزی بخش باشد و لاجرم باید حمله زمینی صورت گیرد، اظهار داشت: یمنی‌ها چیزی جز ایستادگی و مقاومت نمی‌دانند، در همین حال اهل راه حل سیاسی نیز هستند، لازم است که از مردم و دولت پاکستان برای موضعشان تشکر کنیم، پاکستان یا همان هند سال ۱۹۶۲ . از رهبری مصر و الازهر شریف نیز می‌خواهیم، همان‌گونه که از تخریب آرامگاه رسول اکرم (ص) جلوگیری کردند از تخریب و نابودی سرزمین‌های کشوری از کشورهای رسول‌الله جلوگیری کنند تا شرف و کرامتش افزون گردد.

وی با بیان اینکه‌ ملت یمن همچنان از همه گزینه‌های پیش رویش استفاده نکرده ولی سعودی‌ها به آخر خط رسیده اند، افزود: چاره‌ای جز حمله زمینی ندارد.. معتقدیم که نظام سعودی به زمان بیشتری نیاز دارد تا درک کند که یمنی‌ها سر تسلیم فرود نمی‌آورند. به نظر می‌رسد که برخی از آنها آرزوهایی دارند و تا این لحظه به دعوت‌‌ها و فراخوان‌ها برای راه حل سیاسی توجهی نمی‌کنند. بیشتر صداها در جهان خواستار این گزینه هستند. سعودی‌ها باید واقعیت امر را بپذیرند.

شورای امنیت پیشنهاد جلاد را پذیرفت

دبیر کل حزب الله با اشاره به صدور قطعنامه شورای امنیت درباره تجاوز به یمن گفت: شورای امنیت شایسته بود که تصمیم متوقف ساختن جنگ را اتخاذ کند ولی پیشنهاد جلاد را پذیرفت و قربانی را نادیده گرفت. این وضعیت درباره تحولات لبنان و فلسطین نیز صادق است. قطعنامه‌ شورای امنیت همانند سایر قطعنامه‌های دیگر بین‌المللی بی ارزش است.

دبیر کل حزب‌الله لبنان ادامه داد: برخی‌ها می‌گویند که شما ناسزا می‌گویید، اینکه ما می‌گوییم وهابیت قصد تخریب قبر نبی اکرم (ص) را داشت این حقیقت است و من حقیقت را می‌گویم، بگذارید تا حرفمان را بزنیم.. من نمی‌خواهم پرونده‌های گذشته را باز کنم، ما نمی‌خواهیم مسائل پنهان را باز کنیم، علی رغم اطلاعاتی که داریم.

وی با بیان اینکه بر سوریه چه گذشت؟، تاکید کرد که لازم است از سوریه به علت مقاومت در برابر تفکر تکفیری و اینکه تسلیم نشد، تشکر کنیم. تمام آن‌‌چه در عراق از سال ۲۰۰۳ روی داد، را می دانیم اما هیچ‌گاه از آن پرده برنداشته‌ایم، در بحرین به طور مستقیم و علنی وارد شدند و اعتراضات مسالمت‌آمیز را سرکوب کردند ..با این حال ما همواره تلاش کردیم به خاطر صلح، به هم نزدیک شویم. ما خواستار گفت‌و‌گوی ایران و عربستان بوده‌ایم.

رشد گروه‌های تروریستی توسط سعودی‌ها

نصرالله در ادامه با اشاره به اینکه گروه‌های تروریستی از بوکوحرام در نیجریه تا الشباب سومالی و داعش، همه توسط سعودی‌ها رشد و پرورش پیدا کرده‌اند، ابراز داشت که این تروریست‌ها خون مردم را در کشورهای اسلامی می‌ریزند، ریختن خون به اسم اسلام، راه انداختن جنگ به نام اسلام و حرمین شریفین بس است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سیاست‌های عربستان در تقویت تفکر تکفیری در اقصی نقاط جهان منجر به قتل و کشتار مردم بی گناه به نام اسلام شده است، ابراز داشت که بازنده اصلی این سیاست‌ها، فلسطین، ملت فلسطین و مسئله فلسطین بوده و برنده بزرگ هم اسرائیل بوده است.

وی گفت: من از ملت‌های عرب می‌پرسم که این تفکر تکفیری و گروه‌های تروریستی که جوامع را منهدم کرده، ارتش‌ها را نابود و دولت‌ها و ملت‌ها را تخریب کردند، تفکرات چه کسانی است؟ این فرهنگ تکفیر از کجا آمده است؟ چه کسی این تفکر را آموزش می‌دهد؟ چه کسی مدارس آموزش تکفیر برای جوانان مسلمان را بنا نهاده است؟ با تمام وضوح سعودی‌ها بودند که با اموال مسلمین و پول حجاح بیت الله الحرام اقدام به این کار کردند.

سید حسن نصرالله با اشاره به سخنان هفته گذشته «نهاد منشوق» وزیر کشور لبنان و یکی از سران جریان المستقبل (متحد عربستان) که گفته بود عربستان سعودی کشور خوبی‌ها و خیر است، یادآور شد که سفیر عربستان در واشنگتن خبر حمله مستقیم را اعلام کرد و ارتش این کشور مناطق یمن را بمباران می‌کند، ویران می‌کند و مردم را می‌کشد، آیا این کشور، پادشاهی خیر و خوبی است؟ ما از راه حل سیاسی حمایت می‌کنیم ولی باید مسلمانان و اعراب و جهانیان برخیزند و به سعودی بگویند بس است دیگر.

اشتباه مقایسه ایران و عربستان

دبیرکل حزب الله با اشاره به اینکه مقایسه ایران با عربستان امری غلط و اشتباه است، گفت: ایران سال‌ها برای گفت‌وگو و تفاهم با سعودی‌ها تلاش کرد، دست دوستی دراز کرده ولی عربستان همواره آنرا به شکلی زننده رد کرد، ایران آماه و معتقد به گفت‌وگو است ولی عربستان با تکبر امتناع می کند چرا که در سوریه، لبنان و عراق شکست خورده است و حالا سعودی‌‌ها در بحرین و یمن با قتل زنان و کودکان به دنبال پیروزی بر ایران هستند.

نصرالله همچنین گفت: در لبنان گروه‌های سیاسی درباره تحولات یمن و سوریه اختلاف نظر دارند. من به برخی‌ها می‌گویم که از حملات سعودی‌ها خوشحال نشوند، چهار سال پیش دست به انواع استراتژی‌ها و ائتلاف‌ها زدید برای اینکه نظام سوریه طی دو ماه سرنگون شود ولی این نظام هنوز باقی است. ما در لبنان می‌خواهیم با هم کار کنیم و نمی‌خواهیم اختلافمان در مورد یمن به مسائل داخلی لبنان کشیده شود.

دبیرکل مقاومت لبنان تصریح کرد: ما معتقدیم یمنی‌ها هم مقاومت خواهند کرد. آنها رهبری و ارتش دارند و هر کسی چنین صفاتی داشته باشد، بدون شک پیروز خواهد بود. (خبرگزاری صداوسیما و خبرگزاری فارس)

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1909323180783157279
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: