• 158 12
  • 6

اوباما کف خواسته‌های آمریکا را مطرح کرد

10 سال توقف فعالیت‌های هسته‌ای ایران در ازای چه؟!

سه شنبه 12 اسفند 1393 ساعت 12:16
اوباما مانع اصلی برای رسیدن به توافق هسته‌ای را رونمایی کرد. او بدون آن که بگوید در قبال آن چیزی که می‌خواهد چه چیزی می‌دهد تنها بر سر این موضوع تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران باید حداقل 10 سال فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند!

به گزارش جام جم آنلاین در حالی که قرار است گفت‌وگو کننده‌های هسته‌ای دو کشور در سطح وزیر خارجه روز پنجشنبه در ژنو بار دیگر با هم گفت‌وگو کنند تا شاید راهی برای رسیدن به توافق بیابند، سخنان رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز شرطی را مطرح کرد که رسیدن به توافق را مشکل می‌سازد.

این شرط از سوی اوباما در حالی مطرح می‌شود که جمهوری اسلامی ایران رسیدن به توافق هسته‌ای را تنها در یک مرحله و آن هم به شرط برداشتن همه تحریم‌های غیر قانونی است که علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است.

از سوی دیگر، اعترافی است که آمریکایی‌ها خود بر روی آن اذعان می‌کنند و آن نبودن تضمینی است که پس از پایان دورارن ریاست جمهوری اوباما و البته در صورت رسیدن به توافق هسته‌ای وجود دارد.

کارشناسان و تحلیلگران، همچنین نمایندگان کنگره آمریکا که اکثریت آنها مخالف دستیابی به توافق هسته‌ای هستند، گفته‌اند که پس از اوباما تضمینی برای ادامه توافق هسته‌ای میان ایران و 1+5 وجود ندارد و رئیس جمهور بعدی و کنگره آمریکا به احتمال زیاد در توافق هسته‌ای بازنگری خواهند کرد.

اوباما در گفت‌وگو با رویترز گفته است؛« در حقیقت اگر ایران آماده توافق با این مسئله باشد که برنامه هسته‌ای خود را حداقل به مدت 10 سال در سطح فعلی حفظ کند و بخش‌هایی از آن را از سطح فعلی کاهش دهد، اگر ما شاهد موافقت ایران با این شرایط و نیز اقدامات قابل تایید آن باشیم، پس ما به منظور تضمین این مسئله که آنها سلاح هسته‌ای ندارند، هیچ گام دیگری برنمی‌داریم .»

رئیس جمهور آمریکا در این گفت‌وگو تنها به خواسته خود پرداخته و برای چنین اقدامی از سوی ایران، امتیازی هم در نظر نگرفته است و تنها وعده داده که در صورت چنین اتفاقی تنها هیچ گام دیگری علیه بر نمی‌دارد!

اواباما همچنین به اختلافات آمریکا و اسرائیل بر سر موضوع هسته‌ای ایران اشاره کرد و همه آنها را رد کرد. مدتی است که در رسانه‌های خارجی و داخلی عنوان می‌شود که اوباما و نتانیاهو بر سر این موضوع با هم اختلاف دارند و این اختلاف عمیق هم شده است.

در حالی که میان این دو هیچ اختلافی دیده نمی‌شود و تنها یک بازی سیاسی بر سر موضوع هسته‌ای ایران است که آمریکا و رژیم صهیونیستی به دروغ آن را مطرح کرده‌اند.

حتی خبرسازی‌ها و جریان سازی‌های رسانه‌های غربی که اعلام کردند اوباما به نتانیاهو هشدار داده است در صورت حمله هواپیماهای اسرائیل به مراکز هسته‌ای ایران آمریکا هواپیماهای اسرائیل را هدف قرار می‌دهد، تکذیب شد اما برخی فریب این خبر را خوردند و آن را در صفحات روزنامه‌های کشور منتشر کردند.

آمریکایی‌ها گرچه تحت فشار لابی صهیونیستی هستند، اما همین فشارها و لابی‌ها هم هماهنگ شده و بر اساس اهداف و برنامه‌هایی است که برای گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران تدارک دیده شده است.

اوباما و دیگر مقامات این کشور بارها اعلام کرده‌اند که تأمین امنیت رژیم صهیونیستی برای آنها بیشرین اهمیت را دارد. حتی بیشتر از منافع ملی خود آمریکایی‌ها پس برای تأمین آن دست به هر کاری خواهند زد.

این که برخی تصور می‌کنند گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و 1+5 که البته مدتی است دو طرفه و میان ایران و آمریکا در حال انجام است، باعث اختلاف میان اسرائیل و آمریکا شده است، نشان دهنده ضعف تجزیه و تحلیل مسائل در حال وقوع است.

سیاه بازی این دو برای آن است که در افکار عمومی اعلام کنند آمریکا حتی برای این که جمهوری اسلامی ایران را وادار به پذیرش توافق هسته‌ای کند، با اسرائیل که هم پیمان استراتژیک اوست، مخالفت می‌کند.

آمریکایی‌ها بارهای گفته‌اند به توافقی اعتقاد دارند که منافع ملی آنها را تأمین کند و رکن اصلی این منافع ملی، تأمین نظر مقامات رژیم صهیونیستی است.

«باراک اوباما» در مصاحبه اختصاصی با «رویترز» عنوان کرد که اختلاف با اسرائیل به خاطر سخنرانی برنامه‌ریزی شده «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا که سه‌شنبه- امروز- انجام ‌می‌شود و در آن از توافق (احتمالی) با ایران انتقاد می‌کند، یک اختلاف گذرا است و تحت هیچ شرایطی روابط آمریکا و اسرائیل را «برای ابد تخریب نمی‌کند.»

اوباما با بیان اینکه جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای از اهداف مشترک آمریکا و اسرائیل است، افزود: بین دولت آمریکا و اسرائیل «اختلافی مهم» بر سر نحوه تحقق هدف مشترک وجود دارد.

اوباما در ادامه گفت: «هدف ایالات متحده آن است که مطمئن شود ایرانی‌ها برای دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای حداقل به یک سال زمان نیاز دارند.»

رئیس‌جمهوری آمریکا تصریح کرد : « نتانیاهو هر نوع ادعایی را مطرح کرد... (مثلا) این یک توافقتنامه وحشتناک است که باعث خواهد شد 50 میلیارد دلار از کاهش تحریم‌ها عاید ایران شود و یا اینکه ایران به این توافقتنامه پایبند نخواهد ماند. ولی هیچ‌یک از این ادعاها اثبات نشد. در حقیقت برای ما معلوم شد طی این مدت ایران برنامه هسته‌ای خود را توسعه نداده و حتی بخش‌های زیادی از آن را کاهش داده است.»

اوباما درباره امکان توافق نهایی با ایران در موعد نهایی ابراز تردید کرد و گفت: «این تردید وجود دارد که آیا ایران با درخواست بازرسی‌های جدی و سطح پایین توانایی غنی‌سازی که باید حفظ کند، موافقت خواهد کرد یا نه.»

این سخنان، اعلام مواضع آمریکا در روند گفت‌وگوهای هسته‌ای تلقی می‌شود و اگر چنین سیاستی در جریان گفت‌وگوهای هسته‌ای، در ادامه وجود داشته باشد کار را برای رسیدن به یک توافق مرضی الطرفین بسیار دشوار می‌کند.

اکنون جمهوری اسلامی ایران بر اساس توافق اولیه که بیش از یکسال از آن می‌گذرد فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعلیق کرده اما همواره غربی‌ها و آمریکا این توافق را زیر پا گذاشته و باز هم بی‌اعتمادی خود را اثبات کرده‌اند.

حتی روز گذشته آمانو رئیس سازمان بین‌الملی انرژی اتمی در گزارش خود بار دیگر گفت:آژانس در شرایطی نیست که بتواند در مورد عدم وجود مواد و فعالیت‌های اعلام نشده در ایران اطمینان دهد و در نتیجه اعلام کند که همه مواد هسته‌ای موجود در این کشور در فعالیت های صلح آمیز به کار می‌روند.

فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران همواره بر اساس قوانین آژانس بوده است و هیچگونه انحرافی هم در فعالیت‌های هسته‌ای خود نداشت اما این که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمی‌تواند اطمینان دهد این فعالیت‌ها صلح آمیز است و حتی به قطعیت هم نمی‌تواند بگوید غیر صلح آمیز است، نه در ضعف آنها بلکه به خاطر سیاسی کردن موضوع هسته‌ای ایران است تا این پرونده همچنان باز باقی بماند.

اظهارات اوباما رئیس جمهور آمریکا مبنی بر این که ایران باید 10 سال فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند، سقف خواسته‌های آنها نیست و کف آن است. اگر جمهوری اسلامی ایران به این خواسته تن دهد بدون شک خواسته‌های دیگر آنها مطرح خواهد شد که بسیار فراتر از آن خواهد بود.

محمد صفری - جام جم آنلاین

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1853524901382297685
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 6 نظر )

ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند رهبرم آقا جانم تا جان در بدن دارم گوش به فرمان شما هستم
سلام قابل توجه مذاکره کنندگان کشورمان
ما هم حرف رهبرمان را تکرار میکنیم . چه توافق صورت بگیرد چه صورت نگیرد اسراییل روزبروز نا امن تر خواهد شد . مرک بر امریکا لعنت بر اسراییل و آل سعود ( آل یهود)
به خدا این آمریكایی كه مامیشناسیم هیچ خیری برای ایران ندارد فردا یك ادعای دیگر می كنند ...
پاسخ 45 می باشد
توافق بشود یا نشود .امریکا همیشه دروغگو بوده وخواهد بود وهیچگاه مورد اعتماد نیست.