• 0 2
  • 0

بندهای هزینه ساز قبوض گاز خانگی اعلام شد

جزئیات جریمه و تخفیف در فروش گاز

جمعه 17 بهمن 1393 ساعت 11:35
یک مقام مسئول در شرکت گاز با تشریح جزئیات جریمه و تخفیف در فروش گاز به مشترکان خانگی، نحوه محاسبه بندهای هزینه سازی قبوض گاز خانگی را اعلام کرد.

با صدور اولین قبض گاز زمستانی پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش بار مالی صورت حساب های گاز صدای انتقاد برخی از مشترکان پرمصرف گاز بلند شده است.

بر این اساس برخی از مشترکان نسبت به افزایش قابل توجه بار مالی قبوض گاز گلایه مند هستند و افزایش دوباره قیمت این حامل انرژی توسط دولت خبر می دهند موضوعی که مسئولان شرکت ملی گاز ایران آن را رد می کنند.

از سوی دیگر مسئولان شرکت گاز با تشریح جزئیات محسابه صورت حساب گاز مشترکان خانگی و تجاری برای دوره زمستان جزئیات جریمه و تخفیف در فروش گاز به مشترکان خانگی را با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها اعلام می کنند.

سید جلال نور موسوی با بیان اینکه برای زمستان سال جاری و پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها هیچ گونه تغییری در قیمت و یا محاسبه صورت حساب مشترکان گاز خانگی انجام نشده است، گفت: هم اکنون مصرف مشترکان خانگی بر اساس ۱۲ پله مصرف دسته بندی شده و مطابق با این پله ها هزینه مصرف گاز مشترکان محسابه می شود.

رییس امور تعرفه ها و قراردادهای مدیریت گازرسانی شرکت گاز با اعلام اینکه متوسط قیمت گاز از پله اول تا دوازدهم به ترتیب به ازای مصرف هر مترمکعب گاز توسط مشترکان خانگی به ترتیب ۴۴، ۶۴، ۸۴، ۱۰۴، ۱۲۴، ۱۷۴، ۲۰۴، ۲۳۴، ۲۶۴، ۲۹۴، ۳۳۴ و ۳۶۴ تومان است، افزود: مشترکی که از حیث مصرف گاز به عنوان نمونه در پله سوم باشد ابتدا متوسط مصرف گاز آنها مطابق با پله اول و دوم و سپس مازاد پله دوم معادل قیمت پله سوم محاسبه خواهد شد.

این مقام مسئول گفت: به عبارت دیگر اگر مشترکی در مصرف گاز هر چقدر پله‌های بالاتری قرار داشته باشد به تعداد پله‌ها باید جریمه و هزینه بیشتری در هزینه مصرف گاز پرداخت کند و هر چقدر تعداد پله‌های مصرف گاز کمتر باشد به تبع از تخفیف بیشتری برخوردار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه تمام شهرهای کشور بر اساس نوع آب و هوا و گرم و سردی هوا به چهار اقلیم تقسیم بندی شده اند، افزود: در این چهار اقلیم هم نوع مصرف گاز در پله ها هم متغییر بوده و مشترکانی که در مناطق سردسیر قرار دارند به تبع از میزان مصرف گاز بیشتری در یک پله مصرف برخوردار هستند.

دامنه مصرف 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
اقلیم یک- مترمکعب تا ۳۰۰ ۳۰۱- ۴۰۰ ۴۰۱ تا ۵۰۰ ۵۰۱ تا ۶۰۰ ۶۰۱ تا ۷۰۰ ۷۰۱ تا ۸۰۰ ۸۰۱ تا ۹۰۰ ۹۰۱ تا ۱۰۰۰ ۱۰۰۱ تا ۱۱۰۰ ۱۱۰۱ تا ۱۲۰۰ ۱۲۰۱ تا ۱۳۰۰ مازاد بر ۱۳۰۰
اقلیم دو- مترمکعب تا ۲۵۰ ۲۵۱ تا ۳۵۰ ۳۵۱ تا ۴۵۰ ۴۵۱ تا ۵۵۰ ۵۵۱ تا ۶۵۰ ۶۵۱ تا ۷۵۰ ۷۵۱ تا ۸۵۰ ۸۵۱ تا ۹۵۰ ۹۵۱ تا ۱۰۵۰ ۱۰۵۱ تا ۱۱۵۰ ۱۱۵۱ تا ۱۲۵۰ مازاد بر ۱۲۵۰
اقلیم سه- مترمکعب تا ۲۰۰ ۲۰۱ تا ۳۰۰ ۳۰۱ تا ۴۰۰ ۴۰۱ تا ۵۰۰ ۵۰۱ تا ۶۰۰ ۶۰۱ تا ۷۰۰ ۷۰۱ تا ۸۰۰ ۸۰۱ تا ۹۰۰ ۹۰۱ تا ۱۰۰۰ ۱۰۰۱ تا ۱۱۰۰ ۱۱۰۱ تا ۱۲۰۰ مازاد بر ۱۲۰۰
اقلیم چهار- مترمکعب تا ۱۵۰ ۱۵۱ تا ۲۵۰ ۲۵۱ تا ۳۵۰ ۳۵۱ تا ۴۵۰ ۴۵۱ تا ۵۵۰ ۵۵۱ تا ۶۵۰ ۶۵۱ تا ۷۵۰ ۷۵۱ تا ۸۵۰ ۸۵۱ تا ۹۵۰ ۹۵۱ تا ۱۰۵۰ ۱۰۵۱ تا ۱۱۵۰ مازاد بر ۱۱۵۰
قیمت هرمترمکعب گاز به تومان ۴۴ ۶۴ ۸۴ ۱۰۴ ۱۲۴ ۱۷۴ ۲۰۴ ۲۳۴ ۲۶۴ ۲۹۴ ۳۳۴ ۳۶۴

بندهای هزینه ساز قبوض گاز

در قبوض گاز صادر شده توسط شرکت گاز برای مشترکان خانگی و تجاری بندهایی همچون عوارض مصرف گاز، آبونمان ثابت، مالیات بر ارزش افزوده، بیمه و گازبها درج شده است.

نور موسوی با بیان اینکه هزینه آبونمان قبوض گاز مشترکان خانگی ثبات است، گفت: فرمول محاسبه آبونمان گاز هم به این شکل بوده ضریب ثبات ۳در ظرفیت کنتور و سپس در گاز بهای مشترک ضرب می شود و در نهایت هزینه آبونمان محاسبه می شود.

این مقام مسئول با اعلام اینکه هزینه آبونام ثابت بوده و سالانه دستخوش تغییر نمی شود، افزود: هزینه دوم مربوط به مالیات بر ارزش افزوده بوده که به طور سالانه با تصویب مجلس شورای اسلامی توسط دولت به شرکت گاز ابلاغ و اعمال می شود.

رییس امور تعرفه ها و قراردادهای مدیریت گازرسانی شرکت گاز درباره محاسبه عوارض مصرف گاز هم گفت: از ابتدای سال جاری و با مصوبه مجلس هر مشترک باید به ازای مصرف هر مترمکعب گاز مبلغ ۱۳ تومان تحت عنوان عوارش پرداخت کند.

نور موسوی با یادآوری اینکه پرداخت عوارض مصرف گاز مشترکان تابه مصرف پلکانی و پله های مصرف نیست، افزود: هزینه بیمه هم مبلغی ناچیزی بوده که به در قبوض درج می شوئد.(مهر)

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1822711910585491220
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی: