• 140 148
  • 246

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ خبر داد:

تسهیلات بنیاد شهید برای اعضای خانواده جانبازان

شنبه 31 خرداد 1393 ساعت 19:18
مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ اعلام کرد که این بنیاد تلاش می کند تا در زمینه های مختلف از جمله مسائل درمانی، ازدواج ، مسکن و رفع مشکلات اقتصادی خانواده های جانبازان به آنها کمک کند و خدمات وی‍ژه ارایه دهد. در این زمینه، مبلغ 72 میلیون تومان تسهیلات وام مسکن به جانبازان بالای 15 درصد در تهران و 60 میلیون تومان در سایر مراکز استانها پرداخت می شود.

«حمید علی صمیمی" همچنین با اشاره به ساماندهی مزار شهدا گفت: در حال مطالعه برای ساماندهی مزار شهدا در بهشت زهرا هستیم اما در این زمینه، رضایت همه خانواده ها شرط اساسی است به گونه ای که اگر یکی از خانواده ها راضی نباشد، در آن قطعه کاری انجام نمی هیم.

متن کامل مصاحبه بولتن نیوز با او را پیش رو دارید:

در تهران بزرگ چه قدر شهید، جانباز و آزاده دارید؟

تهران بزرگ یعنی شامل شهر تهران، شمیرانات و لواسانات به نسبت کل کشور حدود 11.3 درصد جمعیت ایثارگری را به خود اختصاص داده است.

اما در استان تهران این درصد به 13.4 درصد به نسبت کل کشور می رسد. حدود 22هزار و 700 شهید در تهران داریم که این شهدا شامل شهدای دفاع مقدس، پیروزی انقلاب اسلامی و مبارزات قبل از انقلاب است. 49 هزار و 100 جانباز و پنج هزار و 600 آزاده در تهران وجود دارد. البته منظور از آزاده زندانیان سیاسی قبل از انقلاب که بیشتر از سه ماه در زندان بودند را نیز شامل می شود که حدود 800 نفر از این آزادگان مربوط به دوران مبارزات انقلاب اسلامی در دوره پهلوی است.

چه خدماتی به خانواده های شهدا و جانبازان ارائه می کنید؟

خدمات ما زیاد و در حوزه های مختلف از جمله بهداشت و درمان، حوزه تعاون یا معیشت، توانمندسازی یا ایجاد اشتغال، بخش مددکاری، بخش عمران و مسکن و تشهیلات خرید مسکن، اجتماعی و فرهنگی، هنری است.

در حوزه های بهداشت و درمان، آن عده از عزیزانی که شاغل هستند تحت پوشش بیمه محل کارشان قرار می گیرند ولی برای غیر شاغلین، بیمه پایه، بیمه مکمل و مضاعف و بیمه ایثارگری که در واقع همان بیمه طلایی است، داریم. علاوه بر این مراکز درمانی مجهز بیمارستانهای ساسان، بقیه الله، خاتم الانبیاء داریم که استفاده می کنند.

لوازم پزشکی اعم از مصرفی و غیر مصرفی دراختیار جانبازان متقاضی قرار می گیرد. به عنوان مثال جانبازان قطع نخاعی که نیاز به ویلچر دارند، آنرا در اختیارشان می گذاریم.

برای درمان، جانبازان را به خارج از کشور هم اعزام می کنید؟

جانبازانی که نیاز به اعزام به خارج دارند و اگر کمیسیون های تخصصی تشخیص دهند به خارج از کشور اعزام می شوند. البته ما اخیرا هماهنگی های را انجام دادیم تا از متخصصان خارج از کشور برای درمان جانبازان به داخل کشور دعوت می کنیم تا با استفاده از مراکز درمانی ما در همین داخل کشور به درمان بپردازند.

از چه سالی متخصص از خارج از کشور دعوت می کنید؟

تقریبا 2 سالی است که ما این کار را انجام می دهیم و معتقدیم که جانبازان در داخل کشور و در کنار خانواده خود درمان شوند، بهتر است.

غیر از بخش بهداشت و درمان چه خدمات دیگری ارائه می کنید؟

در حوزه تعاون یا معیشت خانواده ها، شهدا و جانبازان ۲۵ درصد به بالا نیز اقداماتی انجام دادیم، خانواده هایی که درآمد خاصی ندارند برای آنها حقوق برقرار می کنیم. خانواده های شهدا همسر و فرزندان آنها حقوق می گیرند.همچنین برای والدین شهدا نیز مستمری برقرار کردیم البته جانبازان ما در این زمینه به دو دسته تقسیم می شوند تعدادی از جانبازان شاغل هستند که از دستگاه های خود حقوق و تسهیلات دریافت می کنند و برخی دیگر جانبازانی که غیر شاغل هستند که در کمیسیون های حالت اشتغال ما قرار می گیرند و اگر میزان از کار افتادگی آنها به اندازه ای باشد که توان تامین معاش را نداشته باشند برایشان حقوق تعیین می کنیم و تعدادی هم که توانایی تامین معاش را دارند به آنها کمک و تسهیلات اشتغال زایی می دهیم. البته در کنار این خدمات تسهیلات رفاهی هم به یک گروه جانبازان خاص می دهیم مثلا جانبازانی که قطع نخاع هستند و یا قطع عضو هستند از این خدمات استفاده می کنند.

غیر از این خدمات در زمینه توانمندسازی یا ایجاد اشتغال چه برای خانواده های شهدا و چه برای جانبازان اقداماتی انجام دادیم و تسهیلاتی که دولت مصوب می کند ما در اختیار این عزیزان قرار می دهیم تا از آن بهره مند شوند.

بنیاد شهید بخش مددکاری را نیز برای خانواده های شهدا و جانبازان فعال کرده و چهار مرکز مشاوره در همین تهران داریم که در آنجا پزشکی های حضور دارند و عزیزان ما می توانند از آن استفاده کنند. همچنین در بحث مهارت زندگی برای جوان های این خانواده ها که قصد ازدواج دارند خدماتی ارائه می شود. در کنار همین مراکز مشاوره دو بیمارستان صدر و نیایش که مربوط به اعصاب و روان است به این عزیزان خدمات ارائه می کنند که همه این خدمات برای آنها رایگان است.

آسایشگاه هایی نیز در تهران داریم همچون آسایشگاه بقیه الله، آسایشگاه حضرت امام، آسایشگاه ثارالله و آسایشگاه شهید بهشتی که جانبازان نخاعی ما از آنها استفاده می کنند البته در کنار آسایشگاه بقیه الله یک مرکز توانبخشی در حال ساخت است که ظرفیت خدمت دهی به 200 جانباز را دارد و هدف ما این است که به جانبازان قطع نخاعی، قطع عضو، قطع دو دست، قطع دو پا و یا آسیب دیدگان از ناحیه چشم خدمات دهیم.

در بخش عمران و مسکن هم خدماتی به خانواده شهدا و جانبازان ارائه می کنیم که تعدادی پروژه در دست ساخت داریم و در بخش مسکن هم به پدران و مادران، همسران و فرزندان شهدا و جانبازان و آزادگان تسهیلات وام مسکن ارائه می شود که می توانند در تهران یا هر جای کشور که خواستند از این تسهیلات استفاده کنند و این تسهیلات قابل انتقال به دیگر شهرها نیز است.

این تسهیلات چقدر است؟

کلیه جانبازان 15 درصد به بالا می توانند در تهران مبلغ 72 میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند البته در شهرهایی که بالای یک میلیون نفر جمعیت دارد می توانند از این مبلغ استفاده کنند و در دیگر مراکز این مبلغ 60 میلیون تومان است در مراکز استان ها و شهرستان ها نیز 50 میلیون تومان و در روستاها نیز 30 میلیون تومان تسهیلات داده می شود.

واجدین و شرایط این وام به چه صورت است؟

همسر، فرزندان، پدران و مادران شهدا جانبازن و آزادگان و فرزندان جانباز 70 درصد و همچنین خانواده های جانبازان متوفی، می توانند یک فقره از این تسهیلات استفاده کنند و شرایط آن هم ارائه سند ملکی است.

غیر از بخش عمران باز چه خدماتی ارائه می کنید؟

در حوزه فرهنگی یا اجتماعی نیز بنیاد شهید فعال است. آموزش عمومی به دانش آموزان این عزیزان داده می شود همچنین در بحث آموزش عالی فعال هستیم که در دانشگاههای دولتی و غیر دولتی، آزاد و همچنین علمی کاربردی خدمات ارائه می کنیم. در حال حاضر 28 هزار دانشجو در دانشگاه های تهران اعم از مهمان و بومی داریم. از نخبگان حمایت می کنیم از مقالات آنها برای بالا بردن سطح ارتقا علمی حمایت می کنیم در زمینه ورزش جانبازان و ایثارگران نیز خدماتی ارائه می کنیم. آموزش ورزش و در بحث مسابقات نیز برنامه هائی را تدارک دیدم و هدف ما هم تامین سلامت روحی و جسمی این عزیزان است.

بنیاد شهید بخش مددکاری را نیز برای خانواده های شهدا و جانبازان فعال کرده و چهار مرکز مشاوره در همین تهران داریم که در آنجا پزشکی های حضور دارند و عزیزان ما می توانند از آن استفاده کنند.

در بحث فرهنگی نیز آموزش قرائت رو خوانی، تفسیر و دیگر فعالیت هایی قرآنی را داریم همچنین کارهای هنری را پیگیری و اردوهای یک روزه و چند روزه برگزار می کنیم.

در بحث پژوهش و ارتباطات فرهنگی به دنبال ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هستیم. در همین راستا آثار شهدا و ایثارگران را جمع آوری کردیم و آنها را به صورت الکترونیکی بر روی سیستم قرار دادیم که همه بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. برگزاری یادواره های شهدا و همچنین جشنواره ها و تدوین دست نوشته های ایثارگران به صورت کتاب و ارائه آن در قالب سی دی ها از دیگر فعالیت های ماست. همچنین در زمینه ساخت فیلم و ارائه فرهنگ ایثار و شهادت فعالیت هایی کردیم که قابل توجه است.

برخی از جانبازان و یا خانواده ای آنها از تامین دارو درمان جراحات جنگی ناراضی هستند و یا بیمه هزینه داروهای آنها را نمی دهد، شما این را قبول دارید؟

در بحث بیمه برنامه ریزی خوبی کرده ایم البته شاید خوب اطلاع رسانی نکرده باشیم همه می توانند از بیمه و حق خود استفاده کنند علاوه بر دفترچه های بیمه بن هم ارائه می کنیم که اگر تمام شود دوباره تجدید می کنیم هر ایثارگری در زمینه درمان مشکل دارد می تواند به معاونت بهداشت و درمان بخش ما مراجعه کند و ما مشکل وی را حل خواهیم کرد و در تلاش هستیم همه نواقض در این زمینه رفع شود.

برخی از جانبازان می گویند که دارو خارجی به ما داده نمی شود و معادل ایرانی داده می شود که تاثیری ندارد نظر شما چیست؟

برخی از داروها مثلا پاکستانی و یا هندی است این داروها در داخل کشور تولید می شود و برخی از ایثارگران فکر می کنند آن دارو خارجی خیلی بهتر است در حالیکه این گونه نیست اما تاکید می کنیم بسیاری از داروهای ایرانی بهتر از این داروهای خارجی است ولی اگر پزشکان تاکید کنند که یک جانباز حتما برای درمان به داروی خاص خارجی نیاز دارد، ما آنرا پیگیری خواهیم کرد.

شما در زمینه رفع مشکلات جانبازان و خانواده های شهدا در تهران چه اقدامی عملی کرده اید؟

از زمانی که به تهران آمدم سیستم پیامکی و یا در واقع نهضت پیامکی راه اندازی کردیم و به جرات می توانم بگویم که در تهران هیچ جانباز و ایثارگری نیز که پیامک ما را دریافت نکند مگر اینکه شماره تلفن وی تغییر کرده باشد. البته در همین راستا تعدادی از شماره تلفن های جانبازان تغییر کرده که ما در تلاشیم که شماره تلفن های جدید آنها را بدست بیاوریم. همچنین از جانبازان، آزادگان و خانواده های شهدا که تلفن و آدرس محل سکونت آنها تغییر کرده، تقاضا داریم با مراجعه به بنیاد محل زندگی شان، نسبت به اصلاح آن اقدام کنند.

ما از طریق پیامک با جانبازان و خانواده های شهدا در ارتباط هستیم و از آنها می خواهیم که مشکلات خود را با ما در میان بگذارند و یا نظری و انتقادی دارند از طریق همین پیامک اطلاع دهند که خوشبختانه یک تعامل خوبی با خانواده های شهدا برقرار کردیم.

جانبازان و خانواده شما به شما پیامک می زنند؟

بله. بسیاری از پیامک ها ما پاسخ داده می شود و ما نیز پیامک های این عزیزان را بررسی می کنیم مثلا اگر فردی در خواست ملاقات دارد و یا اگر مشکلی را بیان کرد ما سریعا اقدام می کنیم.

سال گذشته چقدر پیامک ارسال کردید؟

در سال گذشته حدود یک میلیون ودویست پیامک ارسال کردیم.

از این سیستم پیامک و برقراری ارتباط به این صورت راضی هستید؟‌

بله. اول که شروع کردیم، خیلی سخت بود چرا که برخی از خانواده ها و جانبازان انتقاداتی نسبت به عملکرد بنیاد شهید داشتند اما ما سعی کردیم اعتمادسازی کنیم و تعامل خوبی برقرار کنیم و در حال حاضر به نقطه ای رسیدیم که ارزیابی ما از این نحوه ارتباط خوب است.

پیامک های جانبازن و خانواده های شهدا به چه صورت بررسی می کنید؟

تعدادی از کارمندهای ما مسئول بررسی پیامک هایی هستند که این عزیزان برای ما ارسال می کنند.آن عده از پیامک هایی که مربوط به رسیدگی از طرف من است به این جانب ارجاع می شود و معمولا در هر روز یا در طول هفته چندین پیامک مربوط به خود اینجانب می شود که اقدام می کنم. به عنوان مثال همین روز پنجشنبه گذشته فردی از طریق ارسال پیامک اعلام کرده بود که در خواست ملاقات دارد و ما بلافاصله وی را دعوت کردیم و صحبت هایش را گوش کردیم.

برخی از خانواده های شهدا معتقدند خدماتی به اسم آنها در کشور (مثلا قانون استخدام کشوری و استخدام فرزندان شاهد) وجود دارد اما در اختیارشان گذاشته نمی شود و خود این منجر به یک نوع نارضایتی شده و معتقدند مردم فکر می کنند آنها مرتب از بنیاد خدماتی دریافت می کنند در صورتی که اینگونه نیست، نظر شما چیست؟

بحث استخدام در کشور با مشکلاتی مواجه است و استخدام ها به حداقل رسیده اما در عین حال باید توجه داشت در هر استانی استانداری وظایفی در این زمینه دارد و اگر دستگاهی در حال استخدام نیرو است استاندار باید وی را موظف کند تا سهمیه خانواده های شهدا در استخدام رعایت شود. البته تعدادی از ایثارگران که در دستگاه های دولتی مشغول به کار هستند می توانند یک نیرو را مثلا فرزندان خود را در آن دستگاه استخدام کنند.

ما از طریق پیامک با جانبازان و خانواده های شهدا در ارتباط هستیم و از آنها می خواهیم که مشکلات خود را با ما در میان بگذارند و یا نظری و انتقادی دارند از طریق همین پیامک اطلاع دهند

اگر شهیدی در دستگاه دولتی بود و یا جانبازی و آزاده ای در دستگاه دولتی کار می کند می تواند یک نفر از واجدین شرایط یعنی فرزند خود را در آنجا استخدام کند که این طبق ماده 45 قانون استخدامی کشور است البته ممکن است برخی دستگاه ها در قالب جذب نیرو به صورت پروژه ای و قراردادی تخلفی داشته باشند و ما از آن متوجه نشویم اما در بخش استخدام رسمی و پیمانی امکان تخلف وجود ندارد.

یکی از مشکلات جانبازان و ایثارگران تعیین درصد در کمیسیون های پزشکی است. چرا اکثر جانبازان از تعیین درصد خود ناراضی هستند؟

بحث کمیسیون یک بحث خاص و تخصصی است و باید سطح ضایعه و از کار افتادگی را به نسبت وضعیت جسمی و فیزیکی فرد و به نسبت روحی فرد سنجش شود. لازمه آن این است که برای آن یک استاندارد در نظر گرفته شود. مجموعه کمیسیون پزشکی جدا از جنبه عاطفی و احساسی، باید جنبه مقررات و قوانین را مدنظر داشته باشد. کمیسیون موظف است در قالب و چارچوب حرکت کند. این چارچوب توسط مجموعه ای از واحدهایی که میزان مجروحیت و جراحت و از کارافتادگی را تعیین می کنند، طراحی شده که برای آن آیین نامه هم نوشته شده است. بر این اساس برای هر عضوی از بدن میزان از کارافتادگی مشخص می شود و همه اعضا از اندام های فوقانی و تحتانی را شامل می شود بنابراین کمیسیون پزشکی طبق یک جدول کار بررسی میزان جراحت را انجام می دهند که نمی توان زیاد به این روند اشکال و ایراد وارد کرد چرا که آن ها طبق استاندارد لازم عمل می کنند و این استانداردها در اکثر کشورها مثلا در آمریکا و اروپا هم وجود دارد اما متفاوت است.

ظاهراً معیار محاسبات بنیاد و نیروهای مسلح در تعیین درصد متفاوت است. مثلا رزمنده ای در سپاه یا ارتش 50 درصد دارد اما بنیاد شهید مثلا به وی 20 یا 30 درصد می دهد، چرا؟

درست است در نیروهای مسلح از 100 محاسبه می شود تا به پایین اما در بنیاد شهید و ایثارگران بالاترین معیار برای تعیین درصد جانبازی 70 است به پایین. که بر همین اساس هم خدمات ارائه می شود.

بسیاری از جانبازان از روند تعیین درصد خود ناراضی اند، شما این را قبول دارید؟

کمیسیون پزشکی وقتی پرونده ای را بررسی می کند یعنی تایید می شود که یک فرد رزمنده و ایثارگر است اما در آن جا این پزشکان هستند که بر اساس میزان جراحت و از کار افتادگی اعلام نظر می کنند وقتی رزمنده ای اعتراض می کند به این معنی است که معتقد است بیش از آن چیزی که کمیسیون برای وی تعیین کرده وی جراحت دیده است و در همین راستا مدارک خود را ارائه می کند که آن کمیسیون تصمیم نهایی را می گیرد.

برخی رزمندگان جراحت هایی را دارند که فکر می کنند ناشی از ایثارگری های آن هاست. در هر حال آن جراحاتی که مرتبط با ایثارگری یک فرد است در فرم های احراز وجود دارد و آنهایی که ممکن است ناشی از بیماری باشد، تاثیری در درصد جانبازی نخواهد داشت.

برای رفع یا کم شدن اعتراضات ایثارگران بنیاد شهید چه برنامه ای دارید؟

از چند سال پیش جدول کاملی تهیه شده که خیلی کامل است. در این جدول جز اندام فرد ذکر شده و برای آن تعریف ارائه شده و دقیقاً همه چیز مشخص گردید که این جدول در کمیسیون پزشکی وجود دارد و اگر افراد هر عضوی از بدن آن ها آسیب دیده باشد طبق این جدول به وی درصد داده می شود. البته مشاوره های مختلفی هم صورت می گیرد که در مشاوره دید اصلی را به کمیسیون می دهند و کمیسیون تشخیص می دهد که یک فرد چه قدر آسیب دیده است. نارضایتی که به وجود می آید ناشی از همین درصدهاست و فرد احساس می کند که کمتر از آن حدی که آسیب دیده به وی درصد داده شده است.

اخیرا مباحثی در مورد برقراری مستمری برای ایثارگران معسر شنیده می شود و برخی هم ثبت نام کرده و تشکیل پرونده داده اند کی به این افراد حقوق داده می شود؟

طبق ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه رزمندگانی که هیچ درآمدی ندارند باید حقوق دریافت کنند. براساس بند «ت» این ماده دولت نسبت به ساماندهی و برقراری مستمری بسیجیان و رزمندگان معسر دوران دفاع مقدس و بسیجیان تحت فرماندهی سپاه پاسدران و کمیته انقلاب اسلامی و جهاد سازندگی وقت، اقدام کند.

همچنین براساس بند «ه» این قانون دولت مکلف است به منظور حفظ کرامت ایثارگران و رزمندگان معسر نسبت به تامین معیشت و پوشش بیمه ای آنان در قالب بودجه سنواتی اقدام نماید.

بسیجیان و رزمندگان معسر کسانی هستند که هیچ جا شاغل نیستند و در آمدی ندارند و از دولت حقوق نمی گیرند و دارای شرایط سخت زندگی هستند بنابراین طبق این قانون باید حقوق دریافت کنند که سپاه پاسداران اقداماتی انجام داد و برای نیروهای خود هر از چند ماه حقوقی پرداخت می کند و ارتش هم در حال انجام اقداماتی است.

ظاهراً در تهران شما خانواده شهدا مهمان و رزمندگان مهمان دارید. آمار آن چه قدر است؟

در تهران ما حدود هفت هزار خانواده شهید مهمان و ده هزار رزمنده و جانباز مهمان داریم که پرونده آن ها مربوط به یک استان دیگر است اما آنها ساکن تهران هستند.

تهران پایتخت است. آیا شما در شهری که پایتخت و ادارات مختلف وجود دارد در انجام وظایف با دیگر وزارت خانه ها و ادارات تداخل پیدا نمی کنید؟

در بنیاد شهید تهران اینجانب کارم را انجام می دهم استانداری هم به عنوان یک دستگاه ناظر هم مشغول خدمت است. دیگر دستگاه ها اداره کل استانی دارند و وظایف خود را انجام می دهند. در تهران وزارتخانه ها هم وجود دارند که ستادهای مرکزی دارند که آن ها هم یکسری کارهایی را انجام می دهند و تهران تحت الشعاع آن قرار می گیرد اما ما تلاش می کنیم تا کارمان را انجام دهیم و باید از ظرفیت این فضاها، وزارتخانه ها و دستگاه های ارشد استفاده کنیم و در این فضا کارمان را خیلی خوب انجام دهیم. البته بعضاً تداخلی در کارها پیش می آید به عنوان مثل بنیاد شهید در رابطه با اشتغال فرزندان شهدا با دستگاه های مورد نظر ارتباط برقرار می کند اما به یکباره وزارت خانه مربوط بخشی از سهمیه اشتغال را با نیروهای قراردادی و پروژه ای پرکرده است.

یکی از موضوعات مطرح در بنیاد شهید بحث ساماندهی مزار شهدا است این موضوع به کجا ختم شد؟

هدف از ساماندهی مزار شهدا افزایش طول عمر مزار و گلزار شهدا بود و ما می خواهیم این مزار شهدا مثلا برای 50 یا 100 سال دیگر بماند و نسل های بعدی بدانند که جوانان این مملکت چه تلاش هائی داشتند. هدف بعدی ما ایجاد فضای بانشاط در مزار شهدا بود و وقتی فردی وارد این مزار می شود احساس آرامش داشته باشد. هدف سوم این بود که دسترسی به این مزار آسان شود چرا که در حال حاضر شاهد هستیم پستی و بلندی هایی در مزار شهدا وجود دارد و افراد سالخورده نمی توانند به راحتی وارد این فضاها شوند مثلا یکی مزار فرزندش را بالا آورده و دیگری نیز اقدامی نکرده است.

تا به حال اقدامی برای ساماندهی مزار شهدا انجام شده؟

بیشتر ساماندهی ها انجام شده و تنها جایی هم که مانده بهشت زهرا است و ما در تدارک هستیم که این کار را انجام دهیم.

خانواده های شهدا از این ساماندهی رضایت دارند؟

خود خانواده های شهدا این کار را قبول دارند اما مانع کار، یک سری از نیروها هستند که نمی گذارند و ما هم گفتیم آرام آرام در بهشت زهرا اقدام شود. در بهشت زهرا قطعه بندی است در هر قطعه می گوییم که چه کار بکنیم.

اگر ساماندهی انجام شود قبور شهدا به چه صورت می شود؟

مزار هیچ شهیدی گم نخواهد شد. هر مزاری و سنگی که وجود دارد. یک سنگی جدید با همین محتویات خواهیم گذشت. اما هم سطح سازی می کنیم و راهروها را مناسب طراحی می کنیم و تابلوهائی نصب می کنیم و نورپردازی صورت می گیرد.

در حال حاضر در بهشت زهرا در حال اقدام هستید؟

بر روی یکی از قطعات بهشت زهرا در حال مطالعه هستیم و با همه خانواده های شهدا این موضوع را در میان می گذاریم و اگر یکی از آنها راضی نباشد این کار را انجام نخواهیم داد و دست به آن قطعه نمی زنیم.

موضوع مجلس ایثارگری که یک بار تشکیل شد چه بود؟

در بنیاد شهید شبکه اجتماعی تحت عنوان معتمدین معین وجود دارد که از توان پدران و مادران شهید و جامعه ایثارگری که معتمد به همه افراد هستند، استفاده می شود. این شبکه در حال حاضر مشغول فعالیت است. در فضای مشورتی استانداری و فرمانداری وجود دارد که با استفاده از این ظرفیت مجلس ایثارگری در دوره اول شکل گرفت که بعد از چهار سال دوره اش به پایان رسید. قرار بود مجلس دوم ایثارگری تشکیل شود اما به دلیل انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته به تعویق افتاد. در حال حاضر مشغول تعیین سیاست های آن هستیم و انشاالله این مجلس دوباره تشکیل خواهد شد.

کار این مجلس چه بوده؟

کار این مجلس تصمیم سازی است. یعنی آن نیازهایی که در جامعه شاهد و ایثارگری وجود دارد و ما آن را در قانون نداریم و یا در قانون همه جنبه های آن نیازها دیده نشده بررسی می کنیم و برای رفع آن اقدامات لازم صورت می گرفت. بدین صورت که در قالب لایحه به هیئت دولت و سپس به مجلس ارائه می شد.

ترکیب مجلس به چه صورت است؟

در جامعه ایثارگری ما تعدادی از معتمدین وجود دارد که توسط جامعه ایثارگری انتخاب می شوند. این معتمدین به عنوان مشاور فرماندار و استاندار هستند. پدر، مادر، همسر و فرزند شهید می توانند از اعضای این مجلس باشند البته جانبازان، آزادگان و همسران آنها می توانند در انتخابات مجلس شرکت کنند.

به اشتراک گذاری
کد خبر : 1539837929821250914
لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
تصویر امنیتی:

نظرات شما ( 246 نظر )

با سلام چرا هدیه ی ازدواج فرزندان جانباز را نمیدهید ، چرا توجه نمیکنید به مشکلات مردم ، چرا هیچ کمکی نمیکنید
نظر خود را وارد کنیدسلام پدرمن جانباز پانزده درصدی بودی یه باربه قلبش عمل کردن اعصاب بود دیکس کمرش عمل کردن تیرویید داشت دیکس گردن داشت کلا بیچاره مریض بود روز سیزده بدر سال 96سکته مغزی کرد متاسفانه فوت کرد ولی با این حساب از بنیاد شهید هیچ رسیدگی مالی ویا مزایای بهش ندادن یدونه پسرداره فوق لیسانس روانشناسی بالینی به اونم کارنمیدن حالا باید مشکلاتمونو به کی بگیم به مادرم که اون همه از شوهر مریضش پرستاری کرد هیچ رسیدگی نکردن نعمتی ازاستان اردبیل شهرستان پارس آباد
سلام مسولین یاد كنید زحمت كشان این جنگ را
درود به شهدای ایران اسلامی ، مسئولین محترم، هرچه قدر دراختیار دارند باید درخدمت جانباز وایثار گران عنایت داشته باشند
باسلام.من فرزند جانباز متوفی بالای 25درصدهستم.با مدرك كاردانی مكانیك هنوز شغل ندارم.ازشماعاجزانه درخواست دارم برای من شغلی درنظربگیرید.من متاهل هستم وامور خود را به سختی میگذرانم
باعرض سلام چرابرای همسران شهیدشاغل هیچ گونه مزایایی درنظر گرفته نمیشود بعنوان مثال ترفیع در بازنشستگی پیش ازموعد یادادن گروه وغیره
باسلام به روح شهیدان.من جانباز45درصد ازمهابادخیلی ناراضیم چون بعضی ازجانبازان فقط نوك پاشون قطع شده 35الی 45درصد براشون ردین ولی من 15سانت از زانوم مونده وپای دیگرم هم بسختی اسیب دیده چرا45درصدبرام تعین كردن 15سال است دكتراعصاب روان میرم گوشهام هم سنگین هستن خدایی خودتان قبول دارین
سلام.من جانبار 45درصدهستم پای چپم قطع است وپای راستم هم بشدت اسیب دیده وده سال هم است قرص های اعصاب مصرف میكنم وهرانسان سالمی كه این قرصهای منو بخورد دیوانه میشه ولی من اگر روزی نخورم مثل دیوانه ها میشم ایاوقعا به من كم درصدندادن
پدر من ۲۹ ماه جنگ رفته.۱۰٪هم جانبازی داره.تاحالا هم از هیچ مزایای بنیاد شهیدم استفاده نكرده.الان یا ۵۲ سال سن پیك موتوریه...گناهشون چیه جز اینكه از منافع خودشون زدن.از زن و زندگی وكار زدن كه از كشورشون دفاع كنن..هرجا میریم میگن جانبازی بالای ۱۵٪باید باشه.باید چیكار كنیم؟
باسلام خدمت حضرت اقا، من فرزندجانباز25درصدهستم كه دانشجوی دانشگاه آزاد واحد فسامشغول به تحصیلم 4ترم شهریه ام رابنیادپرداخت كرده ولی ترم 5راگفتندبایدخودت پرداخت كنی متاسفانه شرایط اقتصادی هم به پدرم فشارواردكرده، لطف بفرماییدومراراهنمایی كنید
باسلام خدمت رهبر بزرگ وپدر بزرگ ومهربانم اینجانب دختر شهید هستم 5سال بیشتر نداشتم كه پدر جان خودرا فدای اسلام كرد و مادر ماند با پنج فرزند قد ونیم قد. رهبر عزیزتراز جانم من آرزو دارم شما را زیارت كنم رهبرم پدر بزرگم كمكم كن كه در این روزها سخت زندگی روسفید بیرون بیایم وچشم همه دشمنان اسلام و انقلاب را كور كنم . رهبرم من می خواهم درد دل كنم گریه وشكایت كنم از این همه نامهربانی روزگار ومشكل بسیار دارم بیكار هستم ومطلقه بایك فرزندم آپارتمانی اجاره كردم وتلاش خود را برای پیشرفت در زندگی كرده ام. ترم آخر رشته حقوق هستم مشكل مسكن وكار وپسرم ناراحتی اعصاب دارد وكبدش تنبل شده كه از عهده مخارجش بر نمی آییم پدرش هم معتاد هست واین حال همه مخارجش را كم زیاد فراهم كردم مادر ماهی 700به من میدهد كه 250كرایه می دهم خواهش می كنم كمك كنید كه وام مسكن رابه من برای خرید یك آپارتمان بدهندوبیكار هم هستم. تشكر می كنم خدایا خدایا تا انقلاب مهدی رهبربزرگ اسلام رانگهدار امین.
سلام فرزند جانباز متوفی 50 درصد میباشم كه حدودهفت سال است كه به صورت قراردادی می باشم و تبدیل وضع نمیشوم خواهشمند است دستورات لازم را مبذول فرمائید.
سلام وخسته نباشید اینجانب فتاحی همسر جانبازفوتی 30درصد می باشم كه همسرم درسال 88 فوت كرده در زمان حیاط همسرم ما وام 12میلیونی دریافت كردیم ولی برای ازداوج دخترم مجبور به فروش خانه شدیم در حال حاضر بنده مستاجرهستم و ودیعه مسكن فقط 7میلیون دارم. از شما تقاضا دارم كه دستوری صادر فرمایید كه اینجانب نیز بتوانم از وام مسكن استفاده كنم ممنون از لطف حضرتعالی
باسلام به گفته مقام معظم رهبری كه فرمودند كمك هزینه خرید مسكن به كلیه جانبازان از 5% به بالا تعلق میگیرد ، پس علت اینكه مسئولین مراجعه كنندگان را با جواب سر بالا رد میكنند چیست؟
سلام.به دست اندركاران محترم من دختر جانباز هفتاد درصد هستم.متاهلم.با این وضعیت زندگیمون خوب نیست .ولی تا حالا هیچ كمكی از طرف بنیاد نشده .یه جورایی پدرم با ازدواج من مخالف بود.به این دلیل من دارم با فقر بدبختی زندگی میكنم میخواستم ببینم برام وامی تعلق میگیره یا نه با تشكر...دست بوس اقا...امام خامنه ای...