jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۸۶۰۸۲ ۲۰ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۲:۳۳

نتایج نظرسنجی رویترز و ایپسوس از مردم آمریکا درباره مذاکرات هسته ای با ایران، نشانگر افزایش حمایت آمریکایی ها از رسیدن به توافق است به طوری که با در اقلیت قرار گرفتن مخالفان، تلاش قانونگذاران مخالف توافق را با چالش روبرو خواهد کرد.

مخالفان توافق هسته ای با ایران در اقلیت قرار گرفتند

موسسه ایپسوس و رویترز روز گذشته (چهارشنبه) در موضوع هسته ای ایران نظرسنجی مشترکی انجام دادند.

این دو مؤسسه در جمع بندی نتایج نظرسنجی مشترک خود در موضوع توافق هسته ای ایران، اذعان داشتند، با افزایش شمار حمایت کنندگان از توافق نامه ایران و کشورهای 1+5، از این پس تلاش و سنگ اندازی قانونگذاران آمریکایی مخالف توافق هسته ای با ایران، با چالش روبرو خواهد شد.

کاخ سفید در روزهای اخیر بطور گسترده برای متقاعد کردن قانونگذاران برای حمایت از توافق انجام شده با ایران و جلب حمایت افکار عمومی از این توافق تلاش می کند.

براساس این گزارش، تلاش های کاخ سفید در جلب حمایت هرچه بیشتر نمایندگان و قانونگذاران آمریکایی دراین زمینه مثمر ثمر واقع شده است.

آخرین نظرسنجی انجام شده نشان می دهد 50 درصد دموکرات ها از توافق ایران حمایت می کنند و تنها 10 درصد مخالف این توافق هستند، 39درصد نیز هنوز تصمیم قطعی خود را اعلام نکرده اند.

حمایت اعضای حزب جمهوریخواه از توافق هسته ای روند رو به رشد به خود گرفته است، طبق آمار 30 درصد جمهوریخواهان حمایت خود را از بیانیه سوییس ابراز نموده اند، 30 درصد مخالف و 40 درصد نظر قطعی ندارند.

در میان مستقل ها، که به هیچ حزبی وابسته نیستند ولی در عین حال رای دهندگان مهمی برای هر دو حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 هستند، 34 درصد از چارچوب اعلام شده توافق با ایران حمایت کردند، 21 درصد مخالف بودند و 45 درصد گفتند مطمئن نیستند.

در مورد نزدیکی به ایران، نظریات اعضای دو حزب بسیار متفاوت بود. 47 درصد دمکرات ها بر این عقیده اند که واشنگتن در بهبود مناسبات دیپلماتیک با تهران درست عمل می کند. این رقم در میان جمهوری خواهان 18 درصد است.

درمورد استفاده از گزینه نظامی نیز اکثریت قاطع نظردهندگان، مخالف استفاده از گزینه نظامی علیه ایران هستند. آمار نشان می دهد 95 درصد دموکرات ها 89 درصد جمهوریخواهان و 94 درصد احزاب مستقل از این گزینه حمایت نمی کنند.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط
سرویس سیاسی - یادداشت بیشتر
تفاوت ما با آنها

تفاوت ما با آنها

آنها همین چند وقت کتابشان را در جهان به بیست زبان پخش کردند و چند میلیون از روی آن چاپ کردند که در عصر «انسان خداگونه» هستیم و هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌ها چنان کرده که «انسان، مهار خلقت را به دست گرفته است.»

سرویس سیاسی - گفتگو بیشتر
سرویس سیاسی - پیشنهاد سردبیر بیشتر
سرویس سیاسی - پیشخوان بیشتر