jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۴۳۲۰۷ ۰۳ دی ۱۳۹۸  |  ۱۴:۰۱

یک متخصص چشم گفت: خیره شدن به تلفن همراه به چشم‌ها آسیب می‌زند و ممکن است در اثر زیاده‌روی باعث بیماری‌هایی نظیر خشکی چشم شود.

هیولایی که موجب سرطان چشم می‌شود

به گزارش جام جم آنلاین، سعید یادگاری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره عوارض نگاه کردن به گوشی هنگام شب، اظهار کرد: اگر افراد به طور مداوم و طولانی به صفحه نمایش خیره شوند، ممکن است آسیب‌های جدی به چشم وارد شود. افرادی که به سختی از چشم خود کار می‌کشند بیشتر دچار سوزش و درد می‌شوند و حتی بعد از گذشت زمان، چشمشان در اثر نگاه طولانی و مداوم ضعیف خواهد شد.

وی افزود: بدن تمام افراد از نوعی چرخه طبیعی پیروی می‌کند که کمک خواهد کرد تا در طول روز بیدار و هوشیار باشند و در شب استراحت کافی داشته باشند اما وقتی موقع آماده شدن برای خواب به صفحات دستگاه‌های الکترونیکی نگاه می‌کنید، مغز گیج می‌شود زیرا برای مغز شبیه به نور در زمان صبح است و همان تاثیر را روی مغز می‌گذارد. این نور موجب می‌شود تا مغز تولید ملاتونین را متوقف کند. ملاتونین همان هورمونی است که به بدن اجازه می‌دهد تا رسیدن زمان خواب را حس کند.

یادگاری گفت: بنابراین بهتر است افراد پیش از زیاده‌روی در استفاده از تکنولوژی‌های روز مانند تلفن همراه و نرم‌افزارهای هیجان‌انگیز به فکر سلامتی خود باشند و از نحوه بهره‌گیری مطلوب آنها مطلع شوند. استفاده بی‌رویه از تکنولوژی تهدید بسیار جدی برای آیندگان است.

متخصص چشم تصریح کرد: خیره شدن به تلفن همراه در شرایط عادی هم با اینکه به چشمان آسیب می‌زند، ممکن است در اثر زیاده‌روی باعث بیماری‌هایی نظیر خشکی چشم و غیره شود، اما یک عادت اشتباه در نحوه‌ خیره شدن به تلفن همراه وجود دارد و آن هم خیره شدن تنها با استفاده از یک چشم است. شاید برای خیلی از افراد هم پیش آمده باشد که هنگامی‌ که روی تخت‌خواب دراز کشیده‌اند و روی پهلوی خود قرار گرفته‌اند، یک چشمشان را درون بالشت فرو ببرند یا حتی آنها را می‌بندند و با چشم دیگر به صفحه‌ نمایشگر تلفن همراه، تبلت یا لپ‌تاپ خیره می‌شوند.

او بیان کرد: این عمل در فرد باعث می‌شود که یکی از چشم‌های او به روشنایی و دیگری به تاریکی عادت کند. این اتفاق موجب اختلال و مشکل در دید فرد می‌شود. در نتیجه هنگامی‌ که چراغ‌ها را خاموش می‌کنند و هر دو چشم در معرض تاریکی قرار می‌‌گیرند، آن چشمی که با روشنایی سازگار شده و عادت کرده بود، دچار نابینایی موقت می‌شود و برای فرد، یک حالت کوری موقت ایجاد می‌شود و حس اختلال بینایی در چشمانش به وجود می‌آید.

یادگاری گفت: البته همه افراد درصورت استفاده طولانی‌مدت از رایانه باید عینک‌های ویژه کار با رایانه بزنند که دارای پوشش ویژه ضدتابش‌های مضر باشد. بدون استثناء استفاده از عینک‌های آفتابی برای تمام افراد در تمام فصول اکیداً توصیه می‌شود چراکه تابش‌های مستمر نور خورشید هم مخرب‌ترین تاثیر را در بینایی و افزایش خطر ابتلا به تومور‌های چشمی می‌گذارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

اتخاذ تصمیمات متناقض در مدیریت بحران‌های اجتماعی یکی از اشتباهات حوزه مدیریت کلان است که در علم جامعه‌شناسی از آن به عنوان چندگانگی مدیریتی یاد می‌شود.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر