jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۰۵۰۳۳۷ ۲۰ تير ۱۳۹۶  |  ۱۲:۵۶

وزیر بهداشت گفت: بخشی از تلاش‌های ما به وسیله گروه‌های دیگر که مدام مداخله کرده بی ثمر می‌شود و به نظرم باید طرح تحول سلامت منابعش پایدار بماند.

وزیر بهداشت: منابع سلامت نباید به پول نفت گره زده شود +عکس

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران، حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت صبح امروز در مراسم جشنواره عمران سلامت که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد: سال گذشته تیمی متشکل از عرصه‌های مختلف سلامت در خدمت مردم بوده که در طول تاریخ هیچگونه از برجسته‌ترین افراد این کار‌ها را در دست نگرفته و خوشبختانه باید بگویم که در حوزه سلامت کار‌ها و اقدامات خوبی انجام شده و افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت بودند، عاشقانه زندگی خود را وقف کار و انقلاب کرده‌اند.

وی افزود: طرح تحول نظام سلامت سبب شده که بیش از ۸۰ درصد مردم از خدمات آن برخوردار که در انتخابات پر شور ریاست جمهوری با مشارکت حداکثری خود رضایت خود را از حوزه سلامت اعلام کرده‌اند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه نمایندگان رهبری و همه افراد دیگر در قالب خیر‌ین سلامت حضور دارند، افزود: این طرح با هدف کاهش هزینه و دسترسی آسان به مراکز درمانی و همچنین توسعه زیرساخت‌ها طراحی و اجرا شده است و در هدف اول کاهش هزینه‌های درمانی پنج هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه داشته که حاصل آن پرداخت‌های مردم از ۴۰ درصد به کمتر از هشت درصد رسیده است.

تمامی ایرانیان دارای دفترچه خدماتی هستند

هاشمی ادامه داد: کشور ما از نظر پرداختی از جیب مردم در بدترین شرایط در بین کشورها قرار داشت که امروز از 55 درصد به 40 درصد پرداخت‌های جیب مردم کاهش پیدا کرده که به از‌ای هر یک درصد، مبلغی به میزان 790 میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد؛ در هدف گذاری‌ بعدی باید این میزان به 25 درصد برسد که در کشورهای پیشرفته این عدد زیر 20 درصد بوده که رسیدن به آن کار سخت و دشواری است و همکاری و تعامل همگان را می‌طلبد.

وزیر بهداشت عنوان کرد: پس از چهار سال و اجرای طرح تحول همه ایرانیان به ویژه محر‌ومان دارای دفترچه خدمات درمانی شده و 11 میلیون روستایی از این خدمات بهره می‌برند به طوریکه در طرح تحول 12 هزار پزشک و 30 هزار بهورز مراقب بهداشت به مراکز درمانی در سراسر کشور به کار گرفته شده و 2هزار تجهیزات پزشکی به روستاها رفته و بسیاری از رنج مردم التیام پیدا کرده است؛ مردم به اصلاح این امور به خصوص در حوزه سلامت بسیار امیدوار شده‌اند.

هاشمی تأکید کرد: توجه به بهسازی‌ مراکز درمانی، ساخت و راه‌اندازی 21 هزار تخت بیمارستانی، مرمت 18 هزار خانه بهداشت، بهسازی 2.5 میلیون متر فضای بیمارستانی از جمله اقدامات مفید طرح تحول نظام سلامت بوده است و خوشبختانه باید بگویم که امروز بیش از 25 هزار تخت ساخته و تحویل بیمارستان‌های کشور شده و همچنین پنج هزار مرکز بهداشت راه‌اندازی و پنج هزار پروژه در حال ساخت بوده که تا یک سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

تشکیل پرونده الکترونیکی سلامت برای ایرانیان

وزیر بهداشت با بیان اینکه پرونده الکترونیکی سلامت برای ایرانیان تشکیل شده است، افزود: زایمان طبیعی رایگان در طی اجرای طرح تحول انجام شده که در آن 2 هزار سوئیت‌ برای آرامش بانوان در نظر گرفته شده است و مرگ و میر از 25 درصد به از‌ای هر یک هزار نفر به 7.5 درصد به از‌ای هر 1000 نفر رسیده است و مرگ و میر نوزادان از 12 به از‌ای هر یک هزار نفر به 9 نفر کاهش پیدا کرده است.

هاشمی تأکید کرد: رتبه ما در منطقه در یک دوره 11 بوده که خوشبختانه اکنون به رتبه سه صعود پیدا کرده‌ایم، من یقین دارم که در این دولت اقدامات مهم و بی نظیری صورت گرفته و همه ما پیشگیری را بهتر از درمان می‌دانیم، در این دولت بودجه آموزش و پرورش بیش از 2 برابر افزایش یافت. در موضوع گندم هزینه بسیار زیادی شد. این در حالی است که کل بودجه طرح تحول نظام سلامت 11 هزار میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه پایگاه‌های اورژانس کشور راه‌اندازی شده است، افزود: تحول بزرگی در پژوهش صورت گرفته به طوریکه طرح آما‌یش سرزمینی در دانشگاه‌های علوم پزشکی اجرا و 10 قطب علمی مشخص شده است که در طرح تحول کیفیت دانش و همچنین محتوای دروس و آزمون‌های ورودی کمیت و حتی کیفیتشان‌ ارتقاء پیدا کرده است.

هاشمی ادامه داد: در یک دوره‌ای کشورمان دارای 108 دانشمند برتر بوده اما امروزه این تعداد به 466 نفر رسیده و تعداد مقالات سامانه صکوک‌ 143 درصد و مقالات ISI 56 درصد رشد داشته و کیفیت مقالات ما به میزان 360 درصد نیز افزایش پیدا کرده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تولید مقالات روزانه از 2 به 18 ارتقاء پیدا کرده است، تصریح کرد: تعداد پزشکان ما در طرح تحول از 12 هزار نفر به 37 هزار و 500 نفر رسیده و بیشترین سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها در کنار اجرای طرح تحول انجام شده و رتبه کشورمان در موضوع نوآوری از 106 به 75 ارتقاء و در حال حاضر 340 داروی جدید روانه بازار شده است.

وی اظهار کرد: صنعت سلامت و توسعه رفاه حرف اول را در کشور می‌زنند و با حمایت جدی رییس جمهور این اشتباه تاریخی دیگر انجام نشده زیرا کشور ما نیاز به مردمی شاداب، با نشاط و سالم دارد و این همان راه عمل به قرآن، تأکیدات رهبری و آرزوی شهدا است و این تازه اول کار بوده و باید از این طرح مراقبت جدی صورت بگیرد.

هاشمی ادامه داد: گروهی هزینه‌های سلامت را سرسام‌آور می‌دانند که متأسفانه باید بگویم که برخی از این افراد از اعضای هیأت دولت هستند، بودجه برخی از طرح‌ها بیش از 2 برابر افزایش پیدا کرده است و کل پول این طرح 11 هزار و 700 میلیارد تومان بوده و رتبه کشور در سند چشم‌انداز در حال حاضر هشت است‌ و به نظرم سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت به نفع همه مردم است و آثار آن کاملاً در جامعه دیده می‌شود.

سرمایه گذاری در حوزه سلامت به نفع همه مردم است

هاشمی با بیان اینکه من امیدوارم مدیران سلامت به تحولات انجام شده وفادار بمانند، ادامه داد: من از رهبری، رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه، اعضای هیأت دولت، نمایندگان، وزارت کار، سازمان تأمین اجتماعی و صدا و سیما تشکر می‌کنم و معتقدم که مشکلات مردم بدون توجه به سلامت قابل حل نیست و همه باید کمک کنیم تا این طرح به سرانجام برسد و متأسفانه باید بگویم که افرادی که خود را ارزشی می‌دانند به تخریب این طرح می‌پردازند و من امیدوارم که دولت آینده کارآمدتر، چابک‌تر کار را آغاز کند.

وزیر بهداشت از رئیس‌جمهور 2 مطالبه حوزه سلامت را خواستار شد و گفت: برای ادامه طرح تحول سلامت در مرحله اول باید مدیریت این بخش یکپارچه باشد و در صورتیکه نتوانیم صندوق‌های بیمه را تجمیع کنیم، ادامه طرح شدنی نیست؛ چرا که برخی با تلاش‌هایشان اقدامات ما را از بین می‌برند و هر چه ما می‌بافیم را پنبه می‌کنند.

وی افزود: از طرفی منابع‌مان هم باید پایدار باشد چرا که گره زدن منابع سلامت به پول نفت مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کند؛ چرا که همه مردم با این حوزه سر و کار دارند.

وزیر بهداشت ادامه داد: بخشی از تلاش‌های ما به وسیله گروه‌های دیگر که مدام مداخله کرده بی ثمر می‌شود و به نظرم باید طرح تحول سلامت منابعش‌ پایدار بماند.

هاشمی با بیان اینکه برخی‌ از افراد در فضای مجازی با حرف‌هایی گرفتاری‌هایی را برایمان ایجاد کردند، تصریح کرد: برخی از افراد در فضای سنگین رسانه‌ای هر روز مشکلاتی را ایجاد می‌کنند اما همانطور که قبلاً گفتم تولیت‌ و پایداری منابع باید در طرح تحول انجام شود و انسجام و وحدت ملی مهم‌ترین مطالبه مردم است.

وی گفت: وحدت، انسجام ملی و برطرف کردن مشکلات مردم یکی از تأکیدات رهبری معظم محسوب می‌شود و من امیدوارم وعده‌هایی که در طرح تحول داده شده به ثمر برسد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: