سوران؛ پنجره‌ای به زوایای مغفول تاریخ انقلاب

بررسی تازه‌ترین سریال شبکه یک که برداشتی آزاد از کتاب «عصرهای کریسکان» است

سوران؛ پنجره‌ای به زوایای مغفول تاریخ انقلاب

۱۳ تير ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۱

بازخوانی وقایع تاریخ معاصر در قالب ادبیات و هنرهای نمایشی و تصویری سال‌هاست به‌عنوان نقشه راهی برای آشنایی نسل جوان با رخداد‌های دوران انقلاب و دفاع مقدس، مورد توجه قرار گرفته و سرمایه‌‌گذاری‌های نسبتا قابل‌توجهی در این زمینه انجام‌شده که حالا سال‌ها پس از طرح جدی این موضوع رفته‌رفته به بار می‌نشیند و نمونه‌هایی از آن در قالب رمان، خاطره، فیلم و مجموعه تلویزیونی در معرض نگاه و قضاوت مخاطبان عام و همچنین صاحب‌نظران و منتقدان قرار می‌گیرد.

پیوند «ترش و شیرین» دو خانواده

نگاهی به سریال تازه شبکه تماشا

پیوند «ترش و شیرین» دو خانواده

۱۲ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۳

نصرت خانم با بازی مریم امیرجلالی، زن قوی و مستقلی است که پس از درگذشت همسرش بار زندگی فرزندانش را به دوش می‌کشد و سعی دارد با زحمت و تلاش نان حلال بر سفره خود و خانواده‌اش ببرد. او ترشی درست می‌کند و هر روز بساط ترشی‌های‌شان را پشت ماشین می‌فروشد. دیدار اتفاقی او با یک مرد میانسال به اسم جهان و پدرش زندگی‌اش را دگرگون می‌کند و باعث می‌شود وارد ماجراهای تازه شود. مرد میانسال با بازی حمید لولایی که مردی متول است درهای جدیدی را در زندگی نصرت و فرزندانش می‌گشاید و البته باعث دردسرهایی هم می‌شود.

«بن‌بست یلدا» در جشنواره فیلم‌های سینمایی

«بن‌بست یلدا» در جشنواره فیلم‌های سینمایی

۱۱ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۷

در دومین هفته از تابستان با فیلم‌های سینمایی شبکه‌های پنج، کودک و امید همراه باشید. فیلم‌های سینمایی، تلویزیونی و انیمیشنی «بن‌بست هوشنگ»، «بن‌بست یلدا»، «اکازیون» و «بارون با بارون فرق داره» از امروز از شبکه‌های مختلف سیما پخش می‌شود.

دم زندگی گرم

نگاهی به بازی‌ها در سریال «سوران»

دم زندگی گرم

۱۱ تير ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۸

تریلر جاسوسی «سوران»، سریال جدید سروش محمدزاده و سومین مجموعه او پس از سیاوش، هم‌بازی و نوار‌ زرد۲، در سنت‌شکنی آشکاری این‌بار از توسل به ستاره‌ها و سرمایه‌گذاری روی جذابیت آنان اجتناب کرده. در این سریال چهره‌های گمنام یا کمترشناخته‌شده، در مسیر ستاره‌شدن گام برمی‌دارند.

بازپرس به تلویزیون رسید

بازپرس به تلویزیون رسید

۱۰ تير ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۹

خانه‌ای حدود دوطبقه حوالی آزادگان. بازیگران در تکاپوی نوبت گریم و صحبت هستند. وقفه‌ای میان ضبط افتاده و می‌توان گشت و گذار بازیگران بسیاری را دید. آنهایی که نوبت ضبط‌شان نیست در طبقه اول نشسته‌اند و صحبت می‌کنند و گپ‌وگفت‌شان گل انداخته. اینجا فقط یکی از حدود ۱۰۰ لوکیشنی است که سریال بازپرس برای نهایی کردن این مجموعه به آن قدم گذاشته‌است.

رویای گنجشک‌ها، روایت مهربانی‌ها

رویای گنجشک‌ها، روایت مهربانی‌ها

۰۶ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۵

راما قویدل که کارگردانی سریال‌هایی همچون «گمشده»، بخش‌های پایانی سری اول عملیات ۱۲۵، شب می‌گذرد، یک لحظه دیرتر و... را در کارنامه دارد، این روزها سریال تلویزیونی «رویای گنجشک‌ها» ساخته او از شبکه تماشا پخش می‌شود. او با کارگردانی این اثر سعی کرد یک اثر مخاطب‌پسند را روانه آنتن کند.

مبارز مثل مصطفی

«جام‌جم» از پشت صحنه سریال «فراری» که به زندگی شهید مدافع حرم مصطفی صدرزاده پرداخته گزارش می‌دهد

مبارز مثل مصطفی

۰۶ تير ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۰

بعضی شخصیت‌ها حتی بعد از رحلت از این دنیا، ماندگارند و بازهم دست دیگران را می‌گیرند. درست مثل شهدا. روزگاری شهید صدرزاده گفته بود: «دعا کنید شهید شوم تا دستم برای کار فرهنگی باز شود.» دست شهید صدرزاده را حالا می‌توان در ساخت بسیاری از کارهای حوزه تلویزیون دید. مثل سریال «فراری» که بخش مهمی از شخصیت خود را از همین شهید وام گرفته است.

اصحاب کهف به روایت سلحشور

اصحاب کهف به روایت سلحشور

۰۵ تير ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۳

یکی از قصه‌های جذاب قرآن که به مجموعه تلویزیونی تبدیل شده است، مجموعه مردان آنجلس بر اساس سوره کهف است. این مجموعه که هم اکنون از شبکه آی فیلم بازپخش می‌شود را می‌توان یکی از نخستین قصه‌های قرآنی دانست که تبدیل به سریال شد و بسیار هم مورد توجه قرار گرفت. زنده‌یاد فرج‌ا... سلحشور این مجموعه را که روایتگر داستان تاریخی اصحاب کهف بود در دهه ۷۰ برای مخاطبان شبکه یک ساخت.

روایت دغدغه‌های ۵ همکلاسی

روایت دغدغه‌های ۵ همکلاسی

۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۳

این شب‌ها مجموعه تلویزیونی «آسمان همیشه ابری نیست» از شبکه آی‌فیلم روانه آنتن شده که اواخر دهه ۸۰ تهیه و روانه آنتن شد. این مجموعه به کارگردانی سعید عالم‌زاده، نویسندگی احمد خداکریم و تهیه‌کنندگی امیرهوشنگ پوررحمانی تولید شده است. این مجموعه روایتگر زندگی و دغدغه‌های پنج دوست و همکلاسی است که هر یک به فراخور زندگی‌شان با مسائل و مشکلاتی مواجه هستند. دخترانی که در برهه حساس نوجوانی، روزهای تلخ و شیرینی را تجربه می‌کنند؛ روزهایی که گاه با قهر و آشتی و گاه با اشک و لبخند سپری می‌شود.

چالش‌های ۵ پزشک موفق

نگاهی به سریال «بیمارستان» که به‌زودی از شبکه ۲ پخش می‌شود

چالش‌های ۵ پزشک موفق

۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۷

وقتی صحبت از قاب تلویزیون می‌شود، تولید محتوا برای همه مخاطبان و سلیقه‌ها اهمیت بسیاری پیدا می‌کند؛ یعنی هر سلیقه‌ای با هر انتخابی که قرار است داشته باشد، بتواند با باز کردن کانال‌های مختلف تلویزیون، به برنامه مناسب خود دست پیدا کند. از همین‌رو باید دوبله فیلم‌ها و سریال‌های موفق برای تلویزیون را، یک گام مثبت در جهت همین انتخاب‌های متنوع دانست.

قبلی۳بعدی