مودت و رحمت، اصل مهم روابط همسران

ریشه‌یابی چالش‌های زندگی مشترک امروزی از زبان دکتر زهرا روح‌اللهی امیری

مودت و رحمت، اصل مهم روابط همسران

۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۲

«یکى از روشن‌ترین جلوه‌گاه‌ها و موارد خودنمایى مودت و رحمت، جامعه کوچک خانواده است، چون زن و شوهر در محبت و مودت ملازم یکدیگرند و این دو با هم و مخصوصا زن، فرزندان کوچک‌تر را رحم مى‌کنند، چون در آنها ضعف و عجز مشاهده مى‌کنند و مى‌بینند که طفل صغیرشان نمى‌تواند حوائج ضرورى زندگى خود را تأمین کند، لذا آن محبت و مودت وادارشان مى‌کند به این‌که در حفظ و حراست و تغذیه، لباس، منزل و تربیت او بکوشند و اگر این رحمت نبود، نسل به کلى منقطع مى‌شد و هرگز نوع بشر دوام نمى‌یافت.» این بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر ایشان با جمع اقشار بانوان است.

عاشقانه‌ای از جنس پدر و دختری

اهمیت برپایی جشن تکلیف دختران نوجوان با حضور رهبر انقلاب در چه بود

عاشقانه‌ای از جنس پدر و دختری

۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۲

این دومین دیدار با بانوان بود؛‌ دیدار نخست با اقشار مختلف بانوان و دیدار دوم دیدار پدر و فرزندی .

جشنی وارداتی که با فرهنگ ما همخوانی ندارد

قلب‌هایی که برای ما نمی‌تپد!

۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۲

هر چیزی برای خودش هویت و ریشه‌هایی دارد‌. جشن‌ها و مراسم‌ها هم برای خودشان هویت دارند و از یک پس‌زمینه فکری و فرهنگی تغذیه می‌شوند و به‌دنبال رواج یک فرهنگ، ‌عقیده و سبک زندگی خاص هستند. در این بین برخی جشن‌ها و مراسم‌ها ریشه‌های عمیق ملی و مذهبی دارند؛ جشن‌هایی همچون اعیاد فطر، قربان و غدیر با ریشه‌های مذهبی یا جشن عید نوروز که ریشه‌ای ملی دارد و فلسفه‌های فراوانی در ورای آن وجود دارد. بعضی جشن‌ها و مراسم‌ها اما نه ریشه‌های ملی دارد و نه مذهبی بلکه ریشه‌هایش نگاه تجاری و بازاری است و در پیوست‌های فرهنگی آن به تلاش برای تغییر فرهنگ، نگاه و سبک زندگی دیگر جوامع بر‌می‌خوریم. جشن‌ها و مراسم‌هایی همچون ولنتاین!

سرخس؛ گیاه اکسیژن ساز

سرخس؛ گیاه اکسیژن ساز

۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۶

گیاه سرخس یک گیاه آپارتمانی تصفیه‌کننده هواست که به نور متوسط رو به بالا احتیاج دارد اما این نور باید حتما غیرمستقیم باشد. در کل شرایط نگهداری این گیاه تقریبا آسان است. سرخس با برگ‌های شمشیری قادر است فرمالدهید موجود در هوا را از بین ببرد. گیاه سرخس رطوبت‌ساز است و هوای خشک را که برای پوست مضر است، از بین می‌برد. نگهداری ساده و کم دردسر بودن آن، باعث شده انتخابی بسیار مناسب برای فضای داخلی منازل و ادارات باشد. این گیاه که در اصل متعلق به مناطق گرمسیری جنوب آمریکاست، با برگ‌های سبز رنگ خود، آرامشی وصف نشدنی به محیط می‌بخشد که نظیر آن را در کمتر گیاهی می‌بینیم.

دیوارشویی را آسان کنیم!

دیوارشویی را آسان کنیم!

۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۶

با نزدیک شدن به عید، ‌فصل خانه‌تکانی و بشور و بساب‌های خانگی هم آغاز می‌شود. یکی از پردردسرترین بخش خانه‌تکانی مربوط به شست‌وشوی دیوارهای خانه است.

اعجاب و عظمت رزمندگان در «لشکر خوبان»

اعجاب و عظمت رزمندگان در «لشکر خوبان»

۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۴

دفاع‌مقدس را می‌توان روایتی فشرده و شگفت از تاریخ قرن‌ها ایمان و دلیری مردم ایران‌زمین دانست. مردم پاک‌‌نهاد و شریفی که با پیروزی انقلاب اسلامی پرچم استیلا بر سرنوشت و مقدرات خودشان را بر فراز بام‌ جهان برافراشتند، اما دنیای غرق در تباهی و فساد مادی‌گری آن روزگار، چنین رفتاری را برنتافت. این بود که در زیر نقاب کشور عراق، به مقابله با آن برخاست. آن وقت بود که همین راست‌‌قامتان صبور و همین مسلمانان و مردمان این تنها کشور شیعه در جهان، کربلایی دیگر آفریدند که چشم تاریخ را خیره کرد.

حضور پرصلابت زن ایرانی در بزنگاه‌های تاریخ

نگاهی به نقش و جایگاه زنان در پیروزی انقلاب اسلامی و تعالی ایران بعد از انقلاب

حضور پرصلابت زن ایرانی در بزنگاه‌های تاریخ

۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۵

زن ایرانی در طول تاریخ کهن این سرزمین هیچ‌گاه بی‌تفاوت نبوده و در تمامی بزنگاه‌ها حضوری موثر داشته است. از حضور در نهضت مشروطه گرفته تا انقلاب توتون و تنباکو که در عمل انقلابی زنانه بود و به دربار ناصری هم راه پیدا کرد و زنان درباری همراه با تمام مردم در کوچه و بازار، ‌قلیان‌ها را شکستند و با این نهضت همراه شدند.

قوانین حمایتی از بانوان، جامع و قابل اجرا نیست

گفت‌وگو با بانوی داروساز، محقق و بسیجی برگزیده کنگره ملی زنان تاثیرگذار

قوانین حمایتی از بانوان، جامع و قابل اجرا نیست

۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۹

نعیمه مجیدی‌ذوالبنین، یک بانوی جوان دهه ‌شصتی و از برگزیدگان کنگره ملی زنان تاثیرگذار است. وی اصالتا اهل آذربایجان‌شرقی است و از یک خانواده مذهبی، انقلابی و علمی به‌شمار می‌رود. مادرش معلم بازنشسته پرورشی و قرآن و پدرش استاد بازنشسته دانشگاه است.

مراقب کلید و پریز اتاق کودکان باشیم

نکاتی برای پیشگیری از برق گرفتگی و شوک الکتریکی در کودکان

مراقب کلید و پریز اتاق کودکان باشیم

۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۰

هر چند تا شش ماهگی کودک بهتر است در اتاق خواب والدین بخوابد اما از یک سنی به بعد بهتر است اتاق خواب کودکان خود را جدا کنیم اما کودک هنوز نسبت به خیلی چیزها آگاهی ندارد و نمی تواند به‌خوبی از خودش مراقبت کند و این مسأله ایجاب می‌کند حتما نکات ایمنی را برای اتاق خواب کودکان رعایت کنیم.

ظرفیت دیپلماسی عمومی برای خدمت به زن ایرانی

واکاوی دستاوردهای کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار در گفت‌وگو با دکتر ثمانه اکوان، کارشناس ارشد مسائل اروپا و آمریکا

ظرفیت دیپلماسی عمومی برای خدمت به زن ایرانی

۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۹

وقتی کار بزرگی انجام می‌شود، ابتدا مخالفان و معاندان سکوت می‌کنند و پس از مدتی در مقام تخریب برمی‌آیند. هجمه‌ رسانه‌ای به کنگره بین‌المللی «بانوان تاثیرگذار» نشان می‌دهد که این رویداد به اهداف خود رسیده و نقش مهمی در تحول دیپلماسی عمومی کشور ایفا کرده است.

قبلی۸بعدی