• ماجرای رقابت بامباردییر با غول‌های هواپیماساز بزرگ جهان

  مهمان ناخوانده‌ای به‌نام ایرباس ای220

  پس از آن‌که آلمانی‌ها نخستین هواپیمای جت را در سال 1318/ 1939 برای نیروی هوایی این کشور ساختند، تا زمان به خدمت درآمدن هواپیمای کامت به‌عنوان جت مسافربری در سال 1331/ 1952 از سوی انگلیسی‌ها، شرکت‌های هواپیماسازی بسیاری با هدف طراحی و گسترش ناوگان هواپیماهای مسافربری جهان، پا به عرصه جدید هوایی گذاشتند.

  • دانش
 • جام‌جم در گفت‌وگو با کارشناسان، علل و راهکارهای حل معضل قطعی پیاپی برق را بررسی می‌کند

  نقشه فرار از خاموشی

  تابستان امسال همچون سال‌های نه‌چندان دور دهه‌های 60 و 70، بسیاری از شهرهای ایران با مشکل قطع برق در ساعات اوج مصرف روبه‌رو هستند. قطعی برق معضلی است که علاوه بر از کار انداختن سیستم‌های اداری، بانکی و صنعتی، دستگاه‌های تهویه را در اوج گرمای تابستان از کار می‌اندازد و گذراندن این ساعت‌ها را آزاردهنده‌تر می‌سازد.

  • دانش
 • زمان تقریبی این کشف: 2025 تا 2050 میلادی است

  کشف سیاره قابل سکونت

  مدتی پیش دانشمندان در پی یک همکاری بین‌المللی توانستند سیاره فراخورشیدی زمین‌مانندی با نام GJ 536 را کشف کنند. این سیاره فراخورشیدی، بزرگ‌تر از زمین و البته کوچک‌تر از دیگر سیاره‌های بزرگ منظومه شمسی مانند اورانوس و نپتون است.

  • دانش
 • چرا فناوری‌های دیجیتال شنیداری در سال‌های اخیر رشد بالایی داشته و مورد استقبال مردم واقع شده است؟

  شنیدن کی بود مانند خواندن؟!

  همان‌طور که فناوری‌های شناخته‌شده در جهان روز به روز در حال توسعه است و هر روز با رویکرد جدیدی عرضه می‌شود، انواع محتوای در دسترس افراد مانند محتواهای نوشتاری، شنیداری یا دیداری و روش انتقال آنها نیز هر روز متفاوت از گذشته شده و دربرگیری آن بیشتر می‌شود. در سال‌های اخیر محتوای صوتی محبوبیت زیادی در بسیاری از جوامع پیدا کرده است و منابع آن روزبه‌روز غنی‌تر می‌شود.

  • دانش
 • سیم‌کارت‌های به نام‌ خودتان را پیگیری کنید

  اگر می‌خواهید بدانید چه تعداد سیم‌کارت به نام شماست یا از سایر سرویس‌های مخابراتی که با کد ملی شما ثبت شده مطلع شوید، می‌توانید با استفاده از سامانه‌ای که رگولاتوری راه‌اندازی کرده به این کار اقدام کنید، تا از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری شود.

 • دانشمندان، بازوی فرد معلولی را وادار به احساس لمس و حرکت کردند

  معجزه فناوری برای معلولان

  دانشمندان برای اولین بار با تحریک یک ناحیه از مغز از طریق ارائه کوچکی از الکترودها، حس طبیعی را در بازوی یک فرد معلول ایجاد کردند. فرد معلول دارای ضایعه نخاعی گردنی بود و نه‌تنها نمی‌توانست اندام خود را حرکت دهد، بلکه حتی قادر به حس آن نیز نبود.

 • با اکتشافات دارویی تأثیرگذاری آشنا شوید که مسیر پزشکی و سرنوشت بشریت را تغییر دادند

  10 داروی سرنوشت‌ساز

  کمتر از صد سال پیش وجود بسیاری از داروهایی که امروزه در همه داروخانه‌ها به آسانی پیدا می‌شود و بهبود بیماریمان با مصرف آنها کاملا بدیهی فرض می‌شود، رویایی دست‌نیافتنی به نظر می‌رسید. همچون سایر رشته‌های علمی، برخی از پیشرفت‌ها در این زمینه با آزمایش و خطا و پذیرفتن ریسک بالا در شرایطی حاصل شده است که دانشمندان به‌دنبال کشف راه‌حل‌های کاملا جدید برای حل مشکلات درمانی بوده‌اند.

 • روزی یک عدد پرتقال بخورید تا کور نشوید!

  پژوهشی جدید که با ۲ هزارشرکت کننده استرالیایی انجام شده نشان می دهد، خوردن روزانه یک پرتقال از ابتلا به بیماری های چشمی که به کوری منجر می شود، جلوگیری می کند.