• درمان سکته قلبی بدون جراحی

  محققان نوعی درمان جدید برای سکته قلبی و از بین بردن لخته خون در رگ ها ابداع کرده‌اند که نیاز به جراحی را از بین می‌برد.

  • دانش
 • خودرویی با سقف خورشیدی +تصاویر

  خودرویی برقی در آلمان ساخته شده که برای تهویه آن از نوعی خزه ایسلندی استفاده می شود و روی آن با پنل های خورشیدی پوشیده شده که انرژی مورد نیاز حرکت وسیله نقلیه را فراهم می کنند.

 • جام‌جم ابعاد پیچیده پروژه ابردزدی توسط برخی کشورها را بررسی می‌کند

  ابرها چگونه ایران را دور می‌زنند

  تغییر عامدانه اقلیم و مهندسی آب و هوا برنامه‌ای است که به نظر می‌رسد برخی مراکز علمی روی آن تمرکز کرده‌اند. منظور از مهندسی آب و هوا دخالت بزرگ مقیاس و تعمدی انسان در سامانه اقلیم زمین است. مهندسی اقلیم در مقیاس بزرگ با تزریق مواد‌شیمیایی به لایه استراتوسفر جو زمین امکان‌پذیر است.

 • بارش شهابی برساوشی بامداد 22مرداد به اوج می‌رسد

  شهاب‌های آسمان تابستان

  در میان بیشتر از 60بارش شهابی که در روزهای مختلف سال به اوج می‌رسند، تقریبا می‌توان بارش شهابی‌ای را که در شب‌های 21 و 22 مرداد هر سال به اوج می‌رسد پرمخاطب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین شهاب‌باران سال دانست. علت را باید در تعطیلات تابستانی جست!

 • کارایی هواپیمای ای‌تی‌آر از سیاست تا اقتصاد

  تحریم‌های متنوع پیرامون موضوع بهره‌گیری از انرژی هسته‌ای که با هر روشی صنعت هوانوردی کشور را مورد حمله قرار می‌دادند، باعث ایجاد ضعف‌های فراوان در سیستم حمل و نقل هوایی ایران شده بود. تحویل ندادن قطعات یدکی و ارائه خدمات فنی در کنار اجتناب از فروش هواپیمای جدید به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی از جمله مهم‌ترین مواردی بودند که با مرور زمان عمر ناوگان هوایی فعال در کشور را بالاتر می‌برد.

 • 10 نکته مهمی که برای نگهداری از خودروهای اتوماتیک و توربو باید بدانید

  اصول رانندگی با خودروهای روز

  با پیشرفت هرچه بیشتر علم، مسلما فناوری به کار رفته در انواع ابزارها از جمله وسایل نقلیه و خودرو نیز پیچیدگی چشمگیری خواهد داشت. از این رو به ضرس قاطع می‌توان گفت ساختار، فناوری و پیچیدگی خودروهای امروزی چیزی فراتر از خودروهای دو یا چند دهه پیش است.

 • واکاوی علمی ماجرای برش پوست با لبه تیز کاغذ

  حتما برایتان پیش آمده وقتی مشغول انجام کاری هستید و با کاغذ سر و کار دارید، ناگهان کاغذ دستتان را بِبُرد! این اتفاقی است که کاملا غیر منتظره رخ می‌دهد. احساس خود را موقعی که سعی می‌کردید از سُر‌خوردن و فرو رفتن لبه تیز کاغذ در پوست و گوشت دستتان جلوگیری کنید، به خاطر دارید؟! درد شدیدی است که در جریانش حس می‌کنید هوشیاری‌تان کم می‌شود.

  • دانش
 • محققان دانشگاه صنعتی شریف دستگاهی برای هدایت امواج صوتی طراحی کرده‌اند

  هدایت صدا به منطقه خاص

  تصور عمومی از بلندگو دستگاهی است که صدا را تقویت می‌کند و در محیطی نسبتا وسیع به گوش همه می‌رساند. بنابراین اگر بلندگویی ببینیم که صدا از آن به شیوه‌ای متفاوت به گوش می‌رسد، قاعدتا انتظار اولیه ما از بلندگو به هم می‌ریزد!

  • دانش
 • ماجرای نظریه بازی‌ها و ضمانت بقا یا حذف یک موجود زنده از طبیعت

  ذهن زیبای تکامل

  فیلم «ذهن زیبا» از آن دسته فیلم‌هایی است که چند بار از صدا و سیما پخش شده و به شیوه هالیوودی داستان ریاضیدان مشهور، جان نَش (2015ـ 1928) را روایت می‌کند. در صحنه‌ای از این فیلم، راسل کرو، در نقش جان نَش، نسخه‌ای گیج‌کننده از تعادل نَش را بیان می‌کند. با توجه به این‌که این فیلم سال ۲۰۰۱ ساخته شد، احتمالا نخستین باری که به تماشای آن نشستم به قبل از دبیرستان بازمی‌گردد و از این‌رو در آن زمان به هیچ‌وجه از بحث تعادل نَش در آن فیلم سر در نیاوردم. بعدها در میانه دوره دکتری بود که به اهمیت این تعادل در تکامل پی‌بردم!

  • دانش
 • فناوری را تولید می‌کنیم اما از خارج واردش می‌کنند!

  با به ثمررسیدن انقلاب اسلامی و خروج بسیاری از کارشناسان غربی از ارکان گوناگون کشور از یک سو و آغاز جنگ تحمیلی از سوی دیگر، در کنار شرایط خاص فرهنگی حاکم بر دانشگاه‌ها که منجر به انقلاب فرهنگی شد، ضرورت تشکیل نهادی با الگوی مشابه جهاد‌سازندگی در حوزه علم و فرهنگ قوت گرفت. از این رو بود که در 16 مرداد 1359، تشکیل جهاد دانشگاهی به‌عنوان بازوی کمکی ستاد انقلاب فرهنگی در اسلامی کردن فضای دانشگاه‌ها به تصویب ستاد عالی انقلاب فرهنگی رسید.