• قصه های نفت

  چرا کودتایی که در 25 مرداد 1332 شکست خورد، سه روز بعد پیروز شد؟

  از روزی که نفت در ایران کشف شد قدرت های بیگانه و در راس آنها انگلیس به طُرق مختلف با دسیسه های گوناگون سعی در غارت این ثروت ملی ایرانیان داشتند از «بارون جولیوس دو رویتر» اولین کسی که در زمان ناصرالدین شاه از این شاه قاجاری امتیاز بهره برداری نفت ایران را گرفته تا «ویلیام نکس دارسی» و داستان های «سید جیکاک» و معرفی نفت به عنوان مایع بدبو و متعفن تا به امروز که تبلغ می کنند و صنعت هسته ای را مضر و بی حاصل می دانند جز ضعیف و عقب نگه داشتن ما و دست اندازی به منابع ایران برای منافع خودشان چیزی در سر نداشتند.

 • عبرت های تاریخی 28 مرداد

  رویداد 28 مرداد 1332 از دو جنبه مداخلات خارجی و زمینه و بستر داخلی قابل بررسی است. واقعیت آن است که توطئه علیه نهضت ملی ایران از سوی انگلستان و آمریکا ابدا اتفاق بعیدی به نظر نمی‌رسید. به هرحال انگلستان منافع خود را در فرآیند نهضت ملی ایران از دست داده و در دادگاه بین‌المللی لاهه هم به در بسته خورده بود.

 • مخالفت مجلس با مصوبه «رانت‌آور» دولت

  رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهور، برخی مفاد مصوبه «اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات» هیئت دولت را مغایر با قانون اعلام کرد.

  • مجلس
 • تحریم ... تحریم ... تحریم

  وثوق‌الدوله نماد مزدوری، نفوذی و خیانت به مملکت

  هیچ کشوری شکست نخورد مگر به واسطه خیانت خائنین و سرسپردگی اتباع داخلی. بیگانگان با نفوذ در بین مسئولین یک کشور، آنها را به خدمت گرفته و اهداف شوم خود را پیگیری کرده و خواسته‌های نامشروع خود را دنبال می نمایند. نفوذ، قصه پر غصه این مملکت است. این کشور خسارات بسیاری از عناصر نفوذی خورده است.

 • مرداد ماه و کودتا ، مرداد ماه و سقوط ....

  یکی از اتفاقات تلخ تاریخ معاصر ایران قطعا کودتای 28 مرداد 1332 و سرنگونی دولت قانونی دکتر مصدق و پایان نخست وزیری و شروع تبعید اوست . پرداختن به وقایع 28 مرداد 1332 خود مجالی مُوَسع میطلبد، اما از باب اطلاع و عبرت آموزی از تاریخ و به کار بستن آن در زندگی امروز خوب است از پس پرده اتفاقات آن روزها که بدون شک تا به امروز ادامه داشته و دارد بیشتر بدانیم جایی که نقطه سر آغاز اقداماتی شوم بر علیه این مرز و بوم است .

 • چند روایت خواندنی از شعبان جعفری، یکی از مهره‌های کودتای بیست و هشت مرداد

  الکی الکی سیاسی شدم

  وقتی به میانه مرداد سیاه 1332 سفر می‌کنیم، به اسم‌های ریز و درشتی برخورد می‌‌کنیم. البته بخشی از این اسم‌ها، به واسطه این‌که درگیر کار سیاست و حزب‌بازی و مبارزه و ... بودند، اما بعضی از اسم‌ها جزو کنشگران سیاسی و اجتماعی محسوب نمی‌شدند. شعبان جعفری، از این دست کنشگرانی بود که بیشتر یک داش‌مشتی و پهلوان و باستانی‌کار، به مفهوم خاص جنوب شهری‌اش، محسوب می‌شد.

 • در گفت وگو با جام جم آنلاین مطرح شد

  جریان سلطنت طلب همچنان خط سینما رکس را تعقیب می کند! / آتش سلطنت طلبی در رکس آبادان

  یک کارشناس سیاسی گفت: آتش زدن سینما رکس آبادان بر خلاف میل و تصور رژیم پهلوی، نقش یک کاتالیزور را در حرکت مردم برای سرنگونی دیکتاتوری شاه ایفا کرد و جریان پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تسریع بخشید.

 • منصوری در گفت و گو با جام جم آنلاین مطرح کرد:

  شاه، 48 ساعت قبل از غائله سینما رکس آبادان چه گفت؟! چه کسی اولین بار از پشت پرده سوزاندن آبادانی‌ها سخن گفت

  مشاور رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی پس از گذشت 40 سال به بازخوانی و بررسی پشت پرده های آتش زدن سینما رکس آبادان و عوامل دخیل در این فاجعه پرداخت.

 • محمدصادق کوشکی در گفت وگو با جام جم آنلاین مطرح کرد:

  از خالی بدون تانکرهای آتش نشانی تا رابطه «گوزن ها» با آتش سوزی سینما رکس آبادان!

  کارشناس مسایل سیاسی با بیان اینکه آتش زدن سینما رکس با توجه به اسناد و مدارک موجود نمی توانست اقدامی برخاسته از مردم انقلابی ایران باشد، به نقش سرکوبگر دستگاه اطلاعاتی ساواک پرداخت.