گفت‌وگوی جام‌جم با مسعود نجابتی هنرمند عرصه تجسمی

جای هنر انقلابی وسط میدان است

طراحی نشان حرم حضرت معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران و بخش‌های مختلف حرم رضوی، ازجمله آثار ماندگار مسعود نجابتی است. او مدیر انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس، مدیر انجمن هنرهای تجسمی بنیاد روایت فتح، عضو انجمن خوشنویسان ایران، انجمن گرافیست‌‌های ایران و انجمن بین‌المللی تایپوگرافی است.

مروری بر یازدهمین دوسالانه کاریکاتور

کارتونیست های 73 کشور در تهران

آثار کارتونیست های ایران و 72 کشور دیگر در یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران به نمایش گذاشته شده است.

خرید نقاشی داوینچی توسط ولیعهد عربستان

منابع خبری می‌گویند که ولیعهد عربستان که طی‎هفته‎های اخیر ژست ضد فساد گرفته است، ماه گذشته با پرداخت بیش از ۴۵۰ میلیون دلار یکی از آثار نقاشی لئوناردو داوینچی را خریداری کرده است.

هم‌اندیشی نقش و نقش‌بند در فرهنگستان هنر

سخنرانان هم‌اندیشی «نقش و نقش‌بند» که به بررسی آثار و احوال «غیاث‌الدین علی نقش‌بند یزدی» اختصاص دارد، مقالاتشان را روز دوشنبه 13 آذر ارائه می‌کنند.

تالار اسفرجانی گشایش یافت / 24 آذر ؛ افتتاح گالری فرمانفرماییان

تالار دائمی زنده یاد استاد علی اسفرجانی با حضور دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران، دکتر محمد سریر رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران، خانواده اسفرجانی و جمعی از مسئولان موزه ها و هنرمندان، عصر پنجشنبه 9 آذر در باغ موزه نگارستان، افتتاح شد.

جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران افتتاح شد

ویژگی خاص فرهنگ به روایت سرسنگی

اولین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران با حضور دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی، دکتر محمدعلی زارع چاهوکی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی و جمعی از مسئولان پردیس ها و دانشکده ها و دانشجویان دانشگاه تهران، شنبه 4 آذر در باشگاه دانشجویان این دانشگاه افتتاح شد.

برگزاری آیین تجلیل از حیدر عباسی هنرمندِ معلم، شاعر، مترجم و نقاش

مراسم بزرگداشت و تبیین اندیشه های استاد حیدر عباسی(پیش کنگره سراسری «باریشماز») در تالار شهید بهشتی شهر مراغه برگزار شد.

نگاه هنری، اجتماعی و انتقادی به یک «واقعیت مبهم»

نشست تخصصی «واقعیت مبهم» در حاشیه برگزاری نمایشگاهی به همین نام با حضور دکتر سارا شریعتی، متخصص جامعه شناسی و از اساتید دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، دکتر مینو خانی، پروهشگر در زمینه هنر و از مدرسان دانشگاه آزاد، واحد تهران شمال و نزار موسوی نیا، نقاش عصر دیروز در گالری فرمانفرما برگزار شد.

اختصاص 400 سازه تبلیغی شهرداری تهران به ترویج فرهنگ وقف

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران از اختصاص 400 سازه تبلیغاتی به تبلیغ و ترویج سنت حسنه وقف خبر داد.

جزئیات برگزاری جشنواره ملی عکاسی «ماسار» تشریح شد

نشست خبری اولین جشنواره ملی عکاسی «ماسار» با حضور دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و دکتر زارع چاهوکی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران امروز یکشنبه 21 آبان 1396در تالار امیرکبیر دانشگاه تهران برگزار شد.

اختصاصی جام جم آنلاین

مردی که در موتور خانه گنج پیدا کرد/متفاوت ترین سرایدار ایران را بشناسید + عکس

علیخان عبدالهی، 54 ساله است؛ یک مرد سرایدار ، اهل ولایت اروزگان افغانستان و ساکن تهران. قسمت او و خانواده اش از جنگی که سال ها در افغانستان روی سرشان سایه کرده ، مهاجرت بوده؛ مهاجرتی اجباری و از ترس جان. سفری که او را به تهران رسانده، به ساختمانی 5 طبقه و آجری زیر پل کریمخان. علیخان 26 سال از عمرش را در این ساختمان سرایداری کرده ؛ او همینجا در موتورخانه همین ساختمان گنج پیدا کرده، ارزشمند ترین گنج زندگی اش را.

واقعیت مبهم روی دیوار «فرمانفرما»

نمایشگاه «واقعیت مبهم» که در برگیرنده آثار حضور چند نسل از نقاشان و مجسمه­ سازان بزرگ ایران است در گالری فرمانفرما برگزار می شود.

صادق تبریزی در گفت و گو با جام جم آنلاین روایت کرد

کلاهبرداری از سهراب سپهری، تناولی، زنده رودی و شرکاء

نام هایی همچون سهراب سپهری، پرویز تناولی، فرامرز پیل آرام، زنده رودی و ... در بازار هنر ایران و خاورمیانه هم شناخته شده است و هم پولساز!

تشکر رسمی لالیگا از دختر نقاش با استعداد ایرانی +عکس

صفحه رسمی لالیگا در توئیتر از فاطمه حمامی دختر نقاش ایرانی تجلیل کرد.

نقاشی دیواری یک هنر جمعی

سیدمحسن علوی نژاد، در دومین روز همایش علمی و پژوهشی چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران با تاکید بر اینکه ما می توانیم دیوارها و محیط‌های مناسبی را برای خلق اثر هنری شکل دهیم، گفت: هنر نقاشی دیواری یک هنر جمعی است که باید به آن توجه شود.

در همایش علمی و پژوهشی چهارمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران مطرح شد

ایرج اسکندری : نباید از نقش نقاشی دیواری در شهر غافل شویم

ایرج اسکندری، دبیر شورای سیاست گذاری چهارمین دوسالانه دیوارنگاری گفت: هنرمندانی که در خصوص آثار خود حرف دارند به دنبال تاثیر گذار بودن کارهای هنری خود هستند به همین منظور هم نباید از نقش نقاشی دیواری در شهر غافل شویم.

«نورعالم» عکاس بنگلادشی:

فریاد مردم مظلوم میانمار را به گوش دنیا برسانیم/ حوزه هنری به عکس‌های مستند به عنوان دانش بین‌المللی نگاه می‌کند

نورعالم، هنرمند عکاس اهل بنگلادش که خالق بخشی از عکس‌های نمایشگاه «مرز تنهایی» است، گفت: از همه کشورهای جهان می‌خواهم همانند ایران پا در میدان کمک‌رسانی به مردم مسلمان میانمار بگذارند. بیایید فریاد مردم مظلوم میانمار را به دنیا برسانیم.

بزرگان هنر ایران در لندن

برای اولین بار حراج خانه کریستیز، آثار مدرن و معاصر خاورمیانه را در «شو روم» خود در لندن به نمایش و سپس حراج می‌گذارد. در این حراج آثار 12 هنرمند ایرانی چکش خواهد خورد.

انتقاد خوشنویس مشهور دنبال پول بودن گالری دارها

پیشکسوت خوشنویسی معتقدست این روزها گالری ها مشغول روزمره گی اقتصادی و مدیریت سلیقه ای شده اند و با وجود اینهمه هنرمند، اکثر گالری ها دنبال افراد و هنرمندان پول‌ساز هستند.

اختصاصی جام جم آنلاین

نقاشی های دیواری دختر سنگفروش

تصویر قبل و بعد یک دیوار نقاشی شده ، چند روزی است که در فضای مجازی و گروه های تلگرامی دست به دست می شود؛ تصویری که ما را به لنگرود می رساند؛ به شهری ساحلی در 363 کیلومتری تهران. به دختری دهه هفتادی که به زبان رنگ ها آشناست.

قبلی۲بعدی