نگاه بین‌المللی با هدف اقتدار ملی 

گفت‌وگو با یکی از همکاران شهید فخری‌زاده:

نگاه بین‌المللی با هدف اقتدار ملی 

۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۲ | نظر

دستاوردهای هسته‌ای ایران، کشورهای سلطه‌گر و انحصارطلب را بر آن داشت تا فشارهای مضاعف سیاسی و اقتصادی کلانی را به نظام جمهوری اسلامی ایران وارد کنند تا به این ترتیب پیشرفت‌های این عرصه متوقف شود.

دانشمندی که مرعوب  غرب نبود

ناگفته‌های یکی از همرزمان شهید فخری‌زاده در گفت‌وگو با «جام‌جم»

دانشمندی که مرعوب  غرب نبود

۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۱ | نظر

«هر ملتی به آمریکا اعتماد کرد، ضربه خورد؛ حتی آن کسانی که دوست آمریکا بودند.» این جمله یکی از صدها دفعه‌ای است که مقام معظم رهبری درخصوص اعتماد به دولت‌های آمریکایی و اروپایی هشدار دادند و دولت‌ها و متعاقبا مردم را از سرانجام این مسأله آگاه کردند.

میدان‌دار هسته‌ای

میدان‌دار هسته‌ای

۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۸ | نظر

سال‌های زیادی است که ایران سربلند به همت جوانان برومندش تلاش بی‌وقفه‌ای را برای دستیابی به فناوری‌های مختلف آغاز کرده و بحمدا... توانسته است در صنایع مختلف ازجمله علوم و فنون پزشکی، هسته‌ای، نظامی و ... پیشگام باشد و به استقلال برسد.

رهرو مصمم

در ستایش همراهی مجاهدانه همسر شهید فخری‌زاده

رهرو مصمم

۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۸ | نظر

یکی از بانوان خوش‌ذوق درخصوص جنگ شعری سروده است که می‌گوید «هر سربازی در جیب‌هایش، موهایش و بین دکمه‌های یونیفورمش زنی را به میدان جنگ می‌برد. آمار کشته‌های جنگ غلط است؛ هر گلوله دو نفر را از پای در می‌آورد سرباز و زنی که چشم به راه اوست»؛ شاید در نگاه اول به نظر می‌رسد ذکر این تعابیر احساسی برازنده ویژه‌نامه‌ای که به‌مناسبت گرامیداشت دانشمند شهید محسن فخری زاده منتشر می‌شود، نباشد اما اگر با اندکی اغماض به موضوع جنگ، شهدا و زندگی خانواده شهدا پس از فراق عزیزان‌شان نظری بیندازیم متوجه می‌شویم این عبارات نه فقط احساسی نیست بلکه جان کلام و روایتی شفاف از زندگی واقعی مادران و همسران شهداست که همیشه با اضطراب شهادت عزیزان‌شان زندگی می‌کنند. این حقیقت در جای جای سخنان خانواده شهدا دیده می‌شود و ذکر خاطره شهره پیرانی، همسر دانشمند شهید داریوش رضایی‌نژاد در این خصوص خالی از لطف نیست. وی در دلنوشته‌ای برای خانواده شهدای هسته‌ای به ماجرای لرزش دست‌های خود و همسر شهید فخری‌زاده اشاره کرده و می‌نویسد: «دعوت کرده بودند برای افطار. من و خانم فخری‌زاده سر یک میز بودیم. ایشان محبت داشتند برای من برنج کشیدند. دست‌شان می‌لرزید. گفتم حاج‌خانم من سر ترور داریوش لرزش دست گرفتم. شما چرا دست‌تان می‌لرزد. گفتند شما راحت شدید. ما هرروز ترور می‌شویم. هرروز آماده ترور هستیم. حاج خانم امروز راحت شد.

فخر هسته‌ای مُهر پایان بر خط سازش

فخر هسته‌ای مُهر پایان بر خط سازش

۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۷ | نظر

 روزهای سیاه کرونایی، کشور را در بر گرفته بود و جهان یکی از تلخ‌ترین حوادث را در پهنه گیتی می‌گذراند و محققان در پی این بودند که راهکار و فرمولی را برای گذر از این بحران پیدا کنند.

فخری‌زاده درست می‌گفت

فخری‌زاده درست می‌گفت

۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۶ | نظر

تفاوت شهید فخری‌زاده با سایر متفکران فلسفه علم در ایران نگاه ایشان به بنیان‌های علمی جهان و مبانی آن بود. وی معتقد بود با وجود عقبه تمدنی و علمی در تاریخ ایران به‌ویژه دوران شکوه اسلامی و حتی خلافت صفویه، میزان شکاف علمی گذشته و حال جای علامت سؤال بزرگ دارد.

تقدیم نشان درجه یک نصر به دانشمند شهید

تقدیم نشان درجه یک نصر به دانشمند شهید

۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۴ | نظر

سردار سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با حضور در منزل دانشمند شهید محسن فخری‌زاده و دیدار با خانواده این شهید، نشان درجه یک نصر را که اهدایی و مزین به امضای رهبر معظم انقلاب است، به ایشان تقدیم کرد.

۲ دستور رهبری در پی ترور شهید محسن

لزوم مجازات قطعی عاملان و آمران جنایت و پیگیری تلاش علمی و فنی شهید

۲ دستور رهبری در پی ترور شهید محسن

۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۴ | نظر

 حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در پیامی با تبریک و تسلیت شهادت و فقدان دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی جناب آقای محسن فخری‌زاده، بر مجازات قطعی عاملان و آمران این جنایت و همچنین لزوم پیگیری تلاش علمی و فنی این شهید تأکید کردند.

کم‌آبی یک ابرچالش برای کشور است

عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

کم‌آبی یک ابرچالش برای کشور است

۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۶ | نظر

عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: برای حفظ منابع آبی و خاکی کشور که باعث کاهش روند بیابان‌زایی شود، می توان هم با کاشت درختان مرتبط و هم توسعه کشاورزی اقدام کرد.