jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۸۹۴۵۶   ۰۴ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۱:۵۸

چین مأموریت فضایی بلندپروازانه به ماه را به منظور نمونه‌برداری از خاک و بازگردانی آن‌ها به زمین آغاز کرد. اگر این مأموریت با موفقیت انجام شود، برای اولین بار پس از نزدیک به نیم قرن نمونه خاک ماه به زمین آورده می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو، فضاپیمای Chang'e 5 شب گذشته سوار بر راکت لانگ مارچ۵ از مرکز فضایی «ون‌چانگ» در استان هاینان به فضا پرتاب شد. مأموریت این فضاپیما نمونه‌برداری از خاک ماه و بازگردانی آن‌ها به زمین در اواسط ماه دسامبر است. نمونه‌برداری از خاک ماه و بازگردانی آن‌ها به زمین پس از مأموریت لونا ۲۴ اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۶ رخ نداده است.
Chang'e 5 پس از رسیدن به ماه مأموریتی سخت و پیچیده در پیش خواهد داشت. این فضاپیمای ۸ تنی حدوداً ۴ روز دیگر در مدار ماه قرار خواهد گرفت و سپس دو ماژول (ماه نشین رباتیک و ماژول پرواز) را برای نمونه‌برداری به سطح ماه ارسال خواهد کرد. ماه نشین در منطقه‌ای آتشفشانی به نام Mons Rümker در «اقیانوس طوفان‌ها» فرود می‌آید که پیشتر در سال ۱۹۶۹ توسط مأموریت آپولو۱۲ ناسا مورد بررسی قرار گرفت.
 
آغاز مأموریت بلندپروازانه چین برای نمونه‌برداری از ماه با پرتاب فضاپیمای Chang'e 5+عکس

ماه‌نشین فضاپیمای Chang'e 5 بوسیله دوربین‌ها، رادار زمین‌نفوذ و طیف‌سنج سطح ماه را مطالعه می‌کند، اما مهم‌ترین مأموریت آن جمع‌آوری حدود ۲ کیلوگرم از خاک ماه خواهد بود که برخی از آن‌ها از عمق تقریباً ۲ متری برداشته خواهند شد. ماه‌نشین سپس نمونه‌های جمع‌آوری شده را به ماژول پرواز انتقال خواهد داد. این ماژول سپس در مدار ماه به کپسول بازگشت متصل شده و در تاریخ ۱۶ یا ۱۷ دسامبر (۲۶ یا ۲۷ آذر) به زمین می‌رسد.
منطقه Mons Rümker ماه دارای سنگ‌هایی متعلق به ۱.۲ میلیارد سال گذشته است و مطالعه آن‌ها به محققان کمک می‌کند تا از تاریخچه ماه و همچنین نحوه فرگشت زمین و منظومه شمسی اطلاعات بیشتری کسب کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.