jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۸۶۳۴۳   ۲۰ آبان ۱۳۹۹  |  ۲۱:۲۴

این روزها اختلافات بین روسیه و ایالات متحده از هر زمان دیگری پس از پایان دوران جنگ سرد بیشتر شده و بخش زیادی از این اختلافات خود را به شکل رقابت در زمینه ی تسلیحات نظامی نشان داده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روزیاتو، اگر چه پس از دوران جنگ سرد و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، دیگر روسیه انسجام سابق نظامی خود را از دست داد و توان رقابت با ایالات متحده را نداشت اما از زمان روی کار آمدن ولادیمیر پوتین در این کشور، بار دیگر اختلافات و رقابت بین دو کشور شروع شده و با رویارویی های دو کشور در درگیری های نظامی گوشه و کنار جهان از جمله سوریه و اوکراین بار دیگر وارد دورانی شبیه دوران جنگ سرد شده ایم.
 
با تمامی تانک های موجود در ارتش روسیه آشنا شوید+عکس

اگر چه در کل ایالات متحده کشور قدرتمندتری از لحاظ نظامی و اقتصادی به شمار می آید اما دستکم از لحاظ نظامی، روسیه در چند سال اخیر، و به ویژه از دوره ی دوم ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، توانسته بار دیگر قدرت روسیه را به رخ کشیده و حتی در برخی تجهیزات نظامی پیشرفته نیز گوی سبقت را از ایالات متحده برباید. بدون شک در زمینه ی ساخت موشک های بالستیک قاره پیما و تانک، روسیه از ایالات متحده پیشی گرفته و در زمینه ی هواپیماهای جنگی نیز شانه به شانه ی این کشور پیش می رود. در این میان همواره ارتش روسیه و صنعت نظامی این کشور به خاطر تولید تانک های مستحکم، پرهیبت و بزرگ و البته خوفناک معروف بوده و هر ساله تانک های جدیدی در این کشور معرفی می شود.
 
با تمامی تانک های موجود در ارتش روسیه آشنا شوید+عکس

در آخرین رونمایی خود، مسکو از یک تانک تی۱۴ آرماتا رونمایی کرده است که توجه بسیاری از کارشناسان نظامی را در غرب به خود جلب کرده و گفته می شود که این تانک می تواند به راحتی تانک آبرامز آمریکایی را از میدان به در کند. بر اساس اطلاعات منتشر شده این تانک یک توپ۱۲۵ میلیمتری بدون خان داشته و در سال های آینده نیز می تواند به یک توپ ۱۵۲ میلیمتری مجهز شود که توانایی پرتاب گلوله های هسته ای با توان انفجاری محدود را داشته باشد. با این وجود تانک آرماتا تی۱۴ فعلا آماده ی نبرد نخواهد بود که این موضوع به این معنی است که طرح های دیگر مانند T-72B3 و T-80U دستکم تا چند سال آینده همچنان بخش زیادی از ناوگان ۲.۷۰۰ دستگاه تانک ارتش روسیه را به خود اختصاص خواهند داد. در ادامه ی این مطلب قصد داریم شما را با تانک های پیشرفته ای که در حال حاضر ارتش روسیه در اختیار دارد آشنا کنیم. با ما همراه باشید.
 
با تمامی تانک های موجود در ارتش روسیه آشنا شوید+عکس

تانک مدل T-34 که اولین نمونه از آن در سال های دهه ی ۱۹۴۰ با یک توپ ۸۵ میلیمتری رونمایی شد. با این وجود نمونه های جدید این مدل در حال حاضر با نام T-34-85 تنها در موزه ها یافت می شود و تعداد کمی نیز توسط جدایی طلبان اوکراینی مورد حمایت مسکو در مناقشات چند سال اخیر این گروه ها با نیروهای نظامی اوکراین مورد استفاده قرار گرفته گرفته است.
 
با تمامی تانک های موجود در ارتش روسیه آشنا شوید+عکس

تانک تی-۵۵ اولین بار در دهه ی ۱۹۵۰ معرفی شد و توپی ۱۰۰ میلیمتری و سرعتی در حدود حداکثر ۳۰-۳۴ مایل بر ساعت دارد. این تانک نیز مانند دیگر تانک های ارتش روسیه در طول سالیان گذشته بارها روزآمد شده است. با این وجود تانک تی-۵۵ دیگر یک تانک فعال به شمار نیامده و در حدود ۲.۸۰۰ دستگاه از آن ها در حالت ذخیره قرار دارند.
 
با تمامی تانک های موجود در ارتش روسیه آشنا شوید+عکس

تانک تی-۶۲ در سال ۱۹۶۱ با یک توپ ۱۱۵ میلیمتری و سرعت حداکثری ۳۱ مایل بر ساعت رونمایی شد. اگر چه این تانک نیز دیگر در ارتش این کشور فعال نیست اما حدود ۲.۵۰۰ دستگاه از آن ها در ارتش روسیه در حالت ذخیره قرار دارند.
 
با تمامی تانک های موجود در ارتش روسیه آشنا شوید+عکس

تانک تی۶۴ در اوایل دهه ی ۱۹۶۰ معرفی شد و دارای توپ ۱۲۵ میلیمتری و حداکثر سرعت ۲۷ تا ۳۴ مایل در ساعت است که بر اساس مدل آن متفاوت خواهد بود. این تانک نیز اکنون فعال نبوده و حدود ۲.۰۰۰ دستگاه از آن ها در حالت ذخیره و آماده باش قرار دارند.
 
با تمامی تانک های موجود در ارتش روسیه آشنا شوید+عکس

تولید تانک T-90A در سال ۱۹۹۲ آغاز شد و با توپ ۱۲۵ میلیمتری بدون خان ۲A46M معرفی گردید. اکنون در ارتش روسیه حدود ۳۵۰ دستگاه از این تانک در حالت فعال و ۲۰۰ دستگاه دیگر نیز در حالت ذخیره و رزرو قرار دارند.
 
با تمامی تانک های موجود در ارتش روسیه آشنا شوید+عکس

تانک T-80U در سال ۱۹۸۵ وارد خدمت شد و نسخه ی پیشرفته ی تانک تی-۸۰ به شمار می آید که در سال ۱۹۷۶ رونمایی شده بود. این تانک یک سیستم موشکی ضد تانک ۹M119 دارد که می تواند با استفاده از توپ ۱۲۵ میلیمتری خود تانک های مهاجم را مورد هدف قرار دهد. ارتش روسیه در حال حاضر ۴۵۰ دستگاه از این تانک را در حالت فعال و ۳.۰۰۰ دستگاه نیز در حالت رزور دارد.
 
با تمامی تانک های موجود در ارتش روسیه آشنا شوید+عکس

تانک های T-72B3 مدل پیشرفته تانک های تی-۷۲ به شمار می آیند که تولید آن ها از سال ۲۰۱۳ آغاز شد. این تانک ها نیز به سیستم ضد تانک مجهز بوده و در کل ۱.۹۰۰ دستگاه از تانک های تی-۷۲ در حالت فعال و ۷.۰۰۰ دستگاه نیز در حالت رزرو قرار دارند.
 
با تمامی تانک های موجود در ارتش روسیه آشنا شوید+عکس

تانک تی۱۴ آرماتا با توپ بسیار سریع ۱۲۵ میلیمتری خود می تواند موشک های هدایت شده لیزری را تا ۷.۴ کیلومتر نیز شلیک کند. این در حالی است که برد توپ اصلی تانک آبرامز M1A2 SEP V3 متعلق به ایالات متحده تنها حدود ۲.۴ مایل است.
تانک تی۱۴ آرماتا همچنین دارای سیستم کنترل از راه دور برجک است که به خدمه امکان می دهد در مکان های بسیار ایمن تری از تانک استقرار یابند. بر اساس ادعاها این تانک تا تبدیل شدن به یک تانک بدون سرنشین فاصله ی چندانی ندارد که از راه دور کنترل خواهد شد. بدین ترتیب این تانک از این لحاظ از هر تانک غربی مجهزتر و پیشرفته تر است. ارتش روسیه امید دارد که این تانک را جزیی از یک خودرو نظامی بزرگتر تبدیل کند که تعمیر و نگهداری و لجستیک آن راحت تر باشد. البته گفته شده که به دلیل هزینه ی تولید بالا ممکن است تانک تی۱۴ آرماتا هیچ گاه به مرحله ی تولید انبوه نرسد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو