jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۸۶۳۴۱   ۲۰ آبان ۱۳۹۹  |  ۲۰:۴۸

یک توپ جدید، سریع و سبک برای نصب بر روی خودروهای نظامی ارتش ایالات متحده ساخته شده که می تواند بزودی وارد سرویس شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روزیاتو، سیستم پرتاب گلوله ۴۰ میلیمتری که ساخت کمپانی BAE Systems است به منظور افزایش قدرت آتش خودروهای نظامی کنونی ارتش این کشور طراحی شده که توانایی مقابله با تهدیدها و اهداف بزرگ و کوچک را برای این واحدهای نظامی امکانپذیر می سازد. این توپ جدید بسیار قدرتمندتر و مرگبارتر از نمونه های قدیمی و دیگر مسلسل های سنگین متعارف است که بر روی خودروهای نظامی سوار می شوند. توپ سبک جدید قابلیت نصب شدن بر روی خودروهای زرهی کنونی ارتش ایالات متحده مانند ام۲ بردلی، خودروی تهاجمی استرایکر و دیگر خودروهای زرهی آینده ای که از برنامه سیستم های تهاجمی نسل جدید ارتش ایالات متحده بیرون خواهند آمد را دارا می باشد.
 
توپ ۴۰ میلیمتری قدرتمند و جدید آمریکایی که از هلی‌کوپتر تا تانک را نابود می‌سازد+عکس

در حال حاضر، خودرو زرهی بردلی که در دهه ۱۹۸۰ طراحی و ساخته شد از یک توپ خودکار شبه مسلسل ۲۵ میلیمتری که برای از بین بردن نیروهای پیاده و خودروهای زرهی سبک مناسب است استفاده می کند در حالی که خودرو زرهی استرایکر یک مسلسل کالیبر ۵۰ ام ۲ را سوار بر خود می بیند. این مسلسل نیز برای هدف قرار دادن خودروهای سبک زرهی از پهلوها و نیروهای پیاده مناسب بوده اما توانایی نفوذ در زره جلویی این خودروهای زرهی را ندارد. قدرت نمایی روسیه در بالتیک، سوریه و کریمه، مقامات ارتش ایالات متحده را به این فکر انداخته که آیا خودروهای زرهی این کشور هنوز نیز می توانند ادعای برتری بر نمونه های مشابه روسی را داشته باشند یا خیر. در سال ۱۹۸۵، مسلسل ام ۲۵۲ خودروی زرهی ام ۲ بردلی می توانست به راحتی بر یک خودرو تهاجمی بی ام پی- ۲ اتحاد جماهیر شوروی غلبه کند.
 
توپ ۴۰ میلیمتری قدرتمند و جدید آمریکایی که از هلی‌کوپتر تا تانک را نابود می‌سازد+عکس
خودروی زرهی ام ۲ بردلی
 
اکنون پس از ۳۳ سال، ارتش ایالات متحده هنوز هم از همان خودروهای زرهی بردلی با همان تسلیحات قدیمی استفاده می کند اما نیروهای زمینی روسیه در طول این مدت از مجموعه خودروهای زرهی جدید و مدرنی سود برده اند که از جدیدترین آن ها می توان به خودرو تهاجمی تی ۱۵، خودروهای سبک تهاجمی کورگانتس-۲۵ و خودرو ترابری زرهی چرخدار بومرنگ اشاره کرد. رونمایی از خودروهای زرهی و تهاجمی جدید در ارتش روسیه به اندازه ای جدی گرفته شده که ارتش ایالات متحده نیز به سرعت برنامه هایی را برای روزآمدسازی خودروهای استرایکر مستقر در اروپا با استفاده از سلاح ها و توپ های سنگین تر راه اندازی کرده است. بعد از دو سال برنامه توسعه این خودروها بیش از نیمی از این ناوگان توانسته به استاندارد جدید «درَگوون» (dragoon) برسد که مسلسل های این خودروها را برداشته و آن ها را با یک توپ ۳۰ میلیمتری بسیار قدرتمند و سریع جایگزین می کند.
 
توپ ۴۰ میلیمتری قدرتمند و جدید آمریکایی که از هلی‌کوپتر تا تانک را نابود می‌سازد+عکس
خودروی زرهی استرایکر درگوون با توپ جدید ۳۰ میلیمتری
 
در همین حین، نمی توان با اطمینان ادعا کرد که توپ ۲۵ میلیمتری خودرو زرهی بردلی هنوز هم می تواند از زره جلویی خودروهای روسی همتراز خود عبور نماید. در طی سه دهه، مهندسان روسی وقت زیادی برای تقویت زره خودروهای زرهی خود داشته اند تا دیگر آسیب پذیری سابق را در برابر توپ سابقاً قدرتمند خودروهای تهاجمی آمریکایی نداشته باشند. اخیراً ارتش ایالات متحده خودروهای استرایکر خود را با نام «درگوون» به یک توپ جدید ۳۰ میلیمتری مجهز کرده و برای آزمایش های بیشتر در میدان نبرد به واحدهای زمینی خود در اروپا تحویل داده است. کمپانی BAE Systems سال های زیادی بر روی این توپ ۴۰ میلیمتری جدید تحقیق کرده و قرار است آن را در اختیار ارتش های بریتانیا و فرانسه نیز قرار دهد و اعلام کرده که این سیستم تقریباً در مرحله نهایی توسعه به سر می برد. این کمپانی ادعا کرده که سیستم جدید قدرتی ۴ برابر توپ های ۳۰ میلیمتری داشته و توانایی نفوذ در زره های خودروهای زرهی سبک با قطر بیش از ۱۰ سانتیمتر را نیز خواهد داشت.
 
توپ ۴۰ میلیمتری قدرتمند و جدید آمریکایی که از هلی‌کوپتر تا تانک را نابود می‌سازد+عکس

این توپ قدرتمند همچنین توانایی نفوذ در بتنی به قطر تا ۱۹ سانتیمتر را در فاصله حدود یک مایلی نیز دارا می باشد. توپ ۴۰ میلیمتری جدید دارای گلوله های خاص با قدرت نفوذ در زره برای درگیر شدن با خودروهای سبک زرهی دشمن، گلوله هایی برای ایجاد انفجار در ساختمان های و دیگر اهداف ثابت و گلوله هایی با خاصیت انفجاری برای از بین بردن نیروهای پیاده دشمن که در سنگرها یا پشت موانع پناه گرفته اند، هلی کوپترها، پهپادها و دیگر تجهیزات نظامی پرنده و همچنین برای اختلال ایجاد کردن در تجهیزات دیده بانی و سنسورهای قابل مشاهده روی تانک های بزرگ می باشد.
 
توپ ۴۰ میلیمتری قدرتمند و جدید آمریکایی که از هلی‌کوپتر تا تانک را نابود می‌سازد+عکس

مهمات جدید این توپ از یک تکنولوژی جدید به نام «غلاف تلسکوپی» (case telescoping) نیز استفاده می کند که برخلاف گلوله ها و مهمات های معمول به طور کامل در درون یک غلاف قرار گرفته است که اطراف آن را خرج پرتابی پر می کند. در نتیجه گلوله توپ و پوکه آن بسیار کوچکتر بوده و می توان تعداد بیشتری از این گلوله ها را در فضایی مشخص نگهداری کرد. برنامه خودروهای تهاجمی نسل جدید ارتش ایالات متحده قصد دارد خودروهای نظامی زرهی جدیدی تولید کند که بتوان آن ها را جایگزین خودروهای ام ۲ بردلی کرد و این هدف برای اواسط دهه ۲۰۲۰ تعیین شده است. سیستم تغذیه گلوله در حالت برجک بدون سرنشین می تواند بین ۷۰ تا ۱۰۰ گلوله را به صورت خودکار در توپ ۴۰ میلیمتری فوق جای گذاری کند.
 
توپ ۴۰ میلیمتری قدرتمند و جدید آمریکایی که از هلی‌کوپتر تا تانک را نابود می‌سازد+عکس
گلوله های غلافدار
 
سیستم تغذیه دستی که به وسیله یک اپراتور انسانی عمل خواهد کرد نیز می تواند در درون خودرو قرار گرفته و سیستم های مختلفی در این زمینه در حال بررسی است. سیستم تغذیه درست مانند یک دستگاه تحویل خودکار نوشیدنی عمل می کند و می تواند انواع مختلفی از گلوله ها که از قبل در آن ذخیره شده را در درون توپ مذکور جای دهد. همچنین این سیستم تغذیه در طول تمام دروه عملیات محل ذخیره سازی انواع مهمات را در درون انبار دستگاه شناسایی می کند. این توپ می تواند قبل از این که دشمن دست به آتش متقابل بزند بیش از ۱۲ گلوله را به سمت آن شلیک نماید. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این توپ این است که می تواند در زوایای بسیار بلند نیز شلیک داشته باشد که استفاده از آن در فضاهای شهری را نیز ممکن می سازد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو