jamejamonline
دانش خودرو کد خبر: ۱۲۸۵۱۴۸   ۱۵ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۲:۲۲

پس از جابجایی رکورد پایکس پیک، فولکس واگن در نظر دارد رکوردهای دیگر را هم بهبود ببخشد. شکستن رکورد 41.6 ثانیه ای نیک هیدفیلد که با خودروی فرمول یک در مسابقه اتومبیلرانی Goodwood ثبت شده، هدف بعدی ژرمن ها است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو، اوایل تیرماه سال 97 بود که فولکس واگن I.D. R با رکورد شکنی در رقابت های پایکس پیک نام خود را بر سر زبان ها انداخت. بعد از آن آقای Ollie Marriage یکی از دست اندرکاران نشریه تاپ گیر فرصت پیدا کرد که به عنوان سومین فرد در جهان، با این سوپر اتومبیل برقی از نزدیک ملاقات نموده و بر پشت فرمان آن بنشیند.
 
جنگنده زمینی؛ سرعت پیچیدن فولکس واگن I.D. R می تواند باعث بیهوشی راننده شود+عکس

به گفته آقای مَریج، آورده جدید فولکس واگن عملکرد خارق العاده ای داشته و به طور غیر قابل وصفی هیجان انگیز است. با توجه به ایرودینامیک پیشرفته و هندلینگ استثنایی، این خودرو گویی به زمین چسبیده و می تواند با سرعت های بسیار بالایی پیچ های تند را پشت سر بگذارد، عاملی که یکی از ارکان اصلی رکوردشکنی I.D. R در پایکس پیک بود.
 
جنگنده زمینی؛ سرعت پیچیدن فولکس واگن I.D. R می تواند باعث بیهوشی راننده شود+عکس

اما نکته جالب توجه اینکه توانایی فولکس واگن I.D. R در عبور از پیچ ها با سرعت زیاد به حدی بالاست که آقای مریج آن را بیهوش کننده توصیف کرده است. وی در بررسی I.D. R با اشاره به این موضوع به حس عجیبی که پس از عبور از پیچ و چالشی که مغزش با آن روبرو شده، پرداخته است.
راننده تست فولکس واگن یعنی آقای دیتر دِپینگ (Dieter Depping) از این پدیده با نام G-LOC یاد کرده است. G-LOC زمانی رخ می دهد که فرد در معرض نیروی g بسیار بالا قرار گرفته و هوشیاری خود را از دست دهد.
 
جنگنده زمینی؛ سرعت پیچیدن فولکس واگن I.D. R می تواند باعث بیهوشی راننده شود+عکس

بد نیست اشاره کنیم فولکس واگن I.D. R نیروی خود را از دو موتور الکتریکی دریافت می کند. این دو موتور در مجموع توانایی تولید 670 اسب بخار قدرت و 650 نیوتن متر گشتاور را دارند. اگر چه این ارقام تقریبا هم تراز و یا حتی کمتر از برخی اتومبیل های اسپرت و سوپر اسپرت هستند، اما فراموس نکنیم که I.D. R بسیار سبک تر بوده و تنها 1100 کیلوگرم وزن دارد.
علاوه بر این به دلیل بهره گیری از پکیج ایرودینامیک پیشرفته، این خودرو نیروی رو به پایین (downforce) بیشتری در مقایسه با یک اتومبیل مسابقه ای کلاس LMP1 تولید می کند. میزان این نیرو حتی از وزن 1100 کیلوگرمی خودرو نیز بیشتر برآورد شده است.
 
جنگنده زمینی؛ سرعت پیچیدن فولکس واگن I.D. R می تواند باعث بیهوشی راننده شود+عکس

راکت زمینی ژرمن ها برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در ساعت تنها به 2.25 ثانیه زمان نیاز دارد که رکوردی استثنایی به شمار می رود. همچنین در صورت ترمزگیری با سرعت های بالا، ممکن است راننده متحمل فشاری تا 5G شود.
ناگفته نماند پس از جابجایی رکورد پایکس پیک، فولکس واگن در نظر دارد رکوردهای دیگر را هم بهبود ببخشد. شکستن رکورد 41.6 ثانیه ای نیک هیدفیلد که با خودروی فرمول یک در مسابقه اتومبیلرانی Goodwood ثبت شده، هدف بعدی ژرمن ها است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.