jamejamonline
فرهنگی معارف و اندیشه کد خبر: ۱۲۸۲۷۴۵ ۰۴ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۰:۰۸

شهادت امام حسن عسکری علیه السلام تسلیت باد

میراث امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ برای شیعیان

با وجود دستگیری های پی در پی امام توسط حاکمیت جور و ظلم و خفقان سیاسی اما امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ میراث پربار و گهر باری را برای شیعیان بر جای نهادند.پرداختن به مباحث اعتقادی و علمی امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ بسیار گسترده می باشد که شامل مجموعه روایاتی در مباحث توحید، نبوت ، مباحث فقهی، دعا و... می باشد.

به گزارش جام جم آنلاین، آنچه از حضرت امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ به دست ما رسیده ، مجموعه ای از روایات است که می توان آن ها را در عناوین چندی از جمله تفسیر، مباحث حلال و حرام، مکاتبات سیاسی ، احادیث و.. دسته بندی نمود. 

میراث امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ برای شیعیان
1.تفسیر:
از قرن چهارم هجری تا به امروز ، فقیهان و محدثان در میزان صحت انتساب تفسیر منسوب به امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ اختلاف کرده اند.
آنچه که معلوم و یقینی است این است که حضرت امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ در عرصه تفسیر قرآن کریم، مجموعه ای از روایات صحیحه را از خود به جا گذاشته اند و بخشی از این روایات در منابع و مصادری که امروز در دست ما است یافت می شود. ( حیاة الامام الحسن العسکری ، ص 95) 
نمونه ای از تفسیر:
سفیان بن محمد بن صیفی روایت می کند که : به حضرت امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ نامه ای نوشته و در آن از معنای کلمه « ولیجه » در کلام خداوند متعال : « ... وَ لَم یَتَّخِذوا مِن دُونِ اللهِ و لا رَسولِهِ وَ لا المُومِنینَ وَلیجَه ...» ؛ و غیر از خدا و فرستاده او و مومنان ، محرم اسراری نگرفته اند... سوال کردم و در دل گفتم : چه کسی مقام مومن را تا آن اندازه بالا می بیند که به آنجا راه پیدا کند ( که هم ردیف خدا و پیامبر بیاید )؟
جواب از امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ : « ولیجه کسی است که مردم تو را به جای ولی امر خود بگیرند ، تو نیز در دل تعجب کردی که این مومنان چه کسانی هستند که در این مرتبه جای گرفته اند؟بدان که آنان پیشوایانی هستند که به خداوند متعال ایمان دارند و آن پیشوایان ما هستیم. (اصول کافی ،ج1، ص508) 
2. رساله منقبت:
گفته شده است این رساله مشتمل بر بیان قسمت عمده مسائل حلال و حرام می باشد. علامه مجلسی این رساله را از امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ نقل نموده و گفته است: در سال 255 ه.ق نامه ای از امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ صادر شده است که ترجمه آ« « رساله منقبت » است، ین کتاب بیشتر حلال ها و حرام ها را در بردارد. این همان رساله ای است که ابن شهرآشوب در کتاب مناقب و بیاضی در کتاب الصراط المستقیم نیز آن را نقل کرده اند.
3. مکاتبات با رجال و شخصیت های مهم که از حضرت امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ و حضرت امام هادی ـ علیه السلام ـ صادر گردیده است.
4. مجموعه ای از سفارشات ، نامه ها و توقیعاتی که از جانب آن حضرت به شیعیان صادر گردیده است؛ حضرت امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ پدبده صادر نمودن توقیع از جانب امام با مهر و امضاء و خط خود آن حضرت خطاب به کسانی که مورد نظر آن حضرت بوده اند مانند وکلا یا پیروان خاص را وسیله ای برای آمادگی عمومی برای دوران غیبت قرار داده بودند . چنان که حضرت امام هادی و امام حسن عسکری ـ علیهم السلام ـ با دوریی گزیدن از دیدار مردم همین قصد را داشته و مردم را برای دوران غیبت امام مهدی ـ علیه السلام ـ آماده می کردند.
نمونه ای از نامه های گهربار امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ:
ـ نامه امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ به اسحاق نیشابوری: این نامه از نامه های درخشان اهل بیت ـ علیهم السلام ـ با هدف موعظه و اصلاح فراگیر صادر شده است. متن نامه در کتاب بحارالانوار جلد 50/ صفحه 319 الی 322 نقل شده است.

میراث امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ برای شیعیان
ـ نامه امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ به اهالی قم و آبه ( شهری در نزدیکی ساوه ) :
این نامه حکایت از میزان لطف و محبت امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ با این مومنان نیک دارد که سخت دیندار بودند ، حضرت امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ بر پدران و گذشتگان این مردم رحمت فرستادند .همچنین به روابط استواری که از قدیم بین آن مردم و ائمه ـ علیهم السلام ـ پابرجا بوده و مبتنی بر ایمان آنان به رسالت اهل بیت ـ علیهم السلام ـ و اهداف بلند آنان می باشد اشاره دارند. روابطی که هرگز بر اساس هوی و هوس و عواطف برقرار نگردیده است. امام ـ علیه السلام ـ با تاکید بر این نکته که روح و این درک پربار را در آن مردم بیشتر و بیشتر می فرمودند.( حیاه الامام الحسن العسکری ، ص 79) 
نامه امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ به عبدالله بیهقی ، نامه ایشان به دوستان ، نامه به شیعیان از جمله اسنادی می باشند که حاوی مضامین عالی و پیام های کاربردی هستند.
5. احادیث و کلمات گهرباری که در عرصه های مختلف و به صورت پراکنده از آن حضرت صادر گردیده که خود مجموعه علمی بزرگی را تشکیل می دهد و جای بحث ، تحقیق و تحلیل بسیاری دارد.
6. راوی روایات از اجداد طاهرینشان :
امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ از امام موسی بن جعفر ـ علیهم السلام ـ نقل فرمودند: « یک فقیه که یکی از یتیمان ما را که از ما جدا افتاده است با آموزش آنچه بدان محتاج است نجات دهد برای ابلیس از هزار عابد سخت تر و گرانتر می نماید ، چرا که همه همت عابد فقط نجات دادن نفس خود است، اما فقیه به همراه نجات دادن نفس خود به نجات دادن بندگان خدا نیز می اندیشد تا آنان را از دست شیطان و اتباع او رهایی بخشد. به همین جهت است که وی در نزد خداوند از هزار عابد و هزار زن عابد بافضیلت تر است. ( احتجاج ، جلد 1 ، ص 8) 
امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ می فرمایند: اگر بعد از غیبت قائم ـ عجل الله تعالی فرجه ـ دانشمندانی نبودند که مردم را به سوی او دعوت نموده ، به سوی او راهنمایی کرده، با حجج و براهین خداوند از دین او دفاع نموده، بندگان ضعیف خداوند را از دام شیطان و پیروان گردن کش او نجات داده ، آنان را از دام های نواصب برهانند، هر آینه کسی باقی نمی ماند مگر اینکه از دین خدا مرتد می شد، اما آنانند که همچون ناخدایی که سکان کشتی را در دست می گیرد زمام دل های شیعیان ضعیف را در دست دارند . آنان کسانی هستند که در نزد خدا از برترین افراد می باشند.( احتجاج ، جلد 1 ، ص 8) 
با وجود دستگیری های پی در پی امام توسط حاکمیت جور و ظلم و خفقان سیاسی اما امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ میراث پربار و گهر باری را برای شیعیان بر جای نهادند.پرداختن به مباحث اعتقادی و علمی امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ بسیار گسترده می باشد که شامل مجموعه روایاتی در مباحث توحید، نبوت ، مباحث فقهی، دعا و... می باشد.

نگارنده: ز. فیاضی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

ما چرا هنوز زنده‌ایم؟

ما چرا هنوز زنده‌ایم؟

عصر پنجشنبه است. بخار سوپ شلغم، فضای خانه را پر کرده است. جعبه ابزار وسط است. سه‌چهارتا کار کوچک خرده ریزه در خانه باید انجام بدهم. رگلاژ کردن در کابینت‌ها.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر