jamejamonline
استان ها تهران کد خبر: ۱۲۸۲۳۷۶ ۰۲ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۵:۰۴

رئیس اداره ژئودینامیک سازمان نقشه‌برداری گفت: در زلزله اخیر تهران در گسل مُشا، یک زمین‌لرزه اصلی و ۳ پس لرزه در طول ۴ ماه رخ داد که به مرور زمان باعث تخلیه انرژی این قسمت گسل شد.

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین و به نقل از خبرگزاری همشهری آنلاین به نقل از مهر، حمیدرضا نانکلی، رئیس اداره ژئودینامیک سازمان نقشه‌برداری گفت: توجه به نقشه پراکندگی و تراکم زلزله‌ها در ۶ ماه اول سال در کشور نشان می‌دهد که بیشتر زمین لرزه‌ها در مرز بین دو صفحه عربی در جنوب کشور و صفحه اورآسیا در شمال شرق کشور اتفاق افتاده است که از آن به عنوان خط درزه یا راندگی اصلی زاگرس نام برده می‌شود. منطقه فرورانشی مکران نیز جایی که تغییر شکل از حالت فشارشی و کوه زایی به فرورانشی انجام می‌شود، مکان زلزله‌های آرام یا خاموش کشور است.
انرژی قسمت شرقی گسل مشا تخلیه شد | دیگر زلزله تهران را تهدید نمی‌کند؟
وی بیان داشت: در ناحیه جنوب شرق کشور به‌ویژه کرمان نیز چون برخورد سه صفحه هند، اورآسیا و عربی به وقوع می‌پیوندد تراکم تنش بیشتر است. در منطقه شمال غربی نیز گسل تبریز وجود دارد که در آنجا تجمع تنش و پراکندگی زمین لرزه‌ها وجود دارد.
این مقام مسئول با اشاره به گسل‌های تهران گفت: در پهنه البرز نیز گسل مشا و گسل شمال تهران وجود دارد که در سال‌های گذشته سابقه زلزله داشته اند. به طور کلی طبق آمار مرکز لرزه نگاری، در هر ماه ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ زمین لرزه در کشور داریم که در نوار زاگرس، البرز و جنوب شرق ایران و … پخش می‌شوند.
۵ زمین لرزه در تهران رخ داد
نانکلی در زمینه تعداد زلزله‌های تهران در بهار و تابستان ۹۹، گفت: در ۶ ماه امسال در منطقه البرز، ۵ زمین لرزه با بزرگای بالای ۴.۵ داشتیم و همچنین حدود ۲۰ زمین لرزه نیز با بزرگای بین ۴ تا ۴.۵ اتفاق افتاده است.
وی با تشریح زلزله اردیبهشت ماه گسل مشا، بیان داشت: گسل مشا به سه قسمت شرقی، مرکزی و غربی تقسیم می‌شود در قسمت شرقی این گسل در ۱۹ اردیبهشت زمین لرزه‌ای با بزرگای ۵ در مقیاس امواج پیکری رخ داد، بعد از آن در نزدیک همان کانون در تاریخ ۷ خرداد یک پس لرزه با بزرگای ۴ و در ۲۰ شهریور یک پس لرزه دیگر با بزرگای ۳ و در نهایت در ۱۲ مهر، آخرین پس لرزه با بزرگای ۲.۷ ریشتر به وقوع پیوست.
تخلیه انرژی گسل مشا پس از ۴ ماه
رئیس اداره ژئو دینامیک سازمان نقشه‌برداری ادامه داد: در زلزله اخیر در قسمت شرقی گسل مشا، یک زمین لرزه اصلی و سه پس لرزه در طول ۴ ماه رخ داد که اینها به مرور زمان باعث تخلیه انرژی این قسمت گسل شدند و در این فواصل زمانی، پس‌لرزه‌های کوچک‌تر از ۱.۸ تا ۲.۵ نیز رخ داده است. بنابراین در یک بازه ۴ ماهه، سه پس لرزه ۴، ۳ و ۲.۷ ریشتر به وقوع پیوسته است.
نانکلی افزود: با این سه پس‌لرزه، انرژی‌هایی که در قسمت شرقی گسل مشا ذخیره شده بود، آزاد شد و انرژی کمی در آن باقی مانده است. بعد از تمام شدن سیکل حرکات پس لرزه‌ها، وارد حرکت‌های بین‌لرزه‌ای می‌شویم و گسل در حالت تجمع تنش قرار می‌گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: