jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۲۸۲۰۳۹ ۳۰ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۹:۱۵

76 سال پیش، شاهکار نظامی مهندسی آلمان نازی، یعنی موشک پیشرفته V2 برای نخستین بار به خاک انگلستان اصابت کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از زومیت، 76 سال پیش در روز (۲۶ جولای ۱۹۴۴)، موشک بالستیک وی2 آلمان به خاک انگلستان اصابت کرد. موشک V2 در زمان خود شاهکار مهندسی به‌حساب می‌آمد و به‌ جرئت می‌توان گفت که تکنولوژی به‌کار رفته در طراحی این موشک بسیار فراتر از دانش زمان خود بود. این موشک پیشرفته اولین موشک بالستیک ساخت بشر به‌حساب می‌آید که قادر بود از جو زمین خارج شود و بدون استفاده از سوخت و با قوانین بالستیکی، مسیر خود طی کند و سپس با ورود مجدد به جو زمین، به سمت هدف خود ادامه‌ی مسیر دهد.
آلمان در برنامه‌های سِری خود، دستور ساخت سلاح‌های دوربرد برای از بین بردن زیرساخت‌های استراتژیک دشمن را از سال ۱۹۳۹ به‌صورت جدی پی گرفته بود و طولانی شدن جنگ در یک جبهه‌ی گسترده که شامل شمال آفریقا، جبهه‌ی شرق در مبارزه با شوروی و جبهه‌ی غرب در مبارزه با انگلستان و متحدانش بود، لزوم این نوع سلاح‌ها را برای آلمانی‌ها بعد از سال ۱۹۴۲ بیشتر کرده بود. با این هدف آلمان‌ها نخست موفق به ساخت موشک وی1  شدند. موشک وی1 بیشتر شبیه یک هواپیمای جت بدون سرنشین بود که با پرواز در ارتفاع پایین، به هدف خود اصابت می‌کرد. این موشک قادر به حمل ۸۵۰ کیلوگرم مواد منفجره بود؛ ولی مشکل اصلی آن سر و صدای زیاد و ارتفاع پایین آن بود که باعث می‌شد هدف قرار دادن آن توسط هواپیما‌ها و توپ‌های ضد هوایی دشمن امکان‌پذیر شود.
 
کوتاه درباره موشک وی2 آلمان نازی+عکس
موشک وی1

موشک وی1 به‌عنوان یک سلاح جنگی پیشرفته، ترس بر اندام متفقین انداخته بود؛ ولی به خاطر محدودیت‌هایش، نمی‌توانست انتظارات آلمان را برآورده کند. در کنار طراحی موشک وی1  ، آلمان‌ها به کمک دانشمند موشکی خود فن براون که یکی از اعضای ارشد اس‌اس بود، طراحی موشک سری وی2  را نیز پیش بردند. در سال ۱۹۴۲ اولین آزمایش موفق از موشک  وی2 ثبت شد. جاسوسان انگلیسی و آمریکایی به‌سرعت گزارشات خود را به لندن ارسال کردند و غرب متوجه وجود سلاحی فوق سری شد که قادر بود از خاک آلمان، اهداف دور از دسترس را هدف قرار دهد. متفقین بعد از اطلاع از وجود این نوع سلاح، از سال ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۵ بمباران شدیدی را در مناطقی که فکر می‌کردند آلمان‌ها در آنجا اقدام به ساخت این سلاح می‌کنند، انجام دادند تا روند ساخت آن را با وقفه روبرو کنند.
 
کوتاه درباره موشک وی2 آلمان نازی+عکس
موشک وی2

آلمانی‌ها حدود ۶ هزار موشک وی2 ساختند ولی تنها توانستند از نیمی از آن‌ها برای اهدافی در انگلستان، هلند و فرانسه استفاده کنند. شاید این موشک به دلیل این موضوع که دیر آماده‌ی بهره‌برداری شد، نتوانست به آلمان‌ها در خلال جنگ جهانی دوم کمک بزرگی کند؛ ولی بعد از جنگ و زمانی که طرح‌ها و نمونه‌های آن در اختیار نیروهای شوروی و آمریکایی قرار گرفت، فصل جدیدی را آغاز کرد. فون براون دانشمند موشکی آلمان که این موشک‌ها حاصل نبوغ مهندسی او به‌حساب می‌آیند، بعد از شکست آلمان‌ها به همراه تمام تجهیزات و طرح‌های موشک‌ وی2 به آمریکا منتقل و تبدیل به دانشمند موشکی آن‌ها شد.
 
کوتاه درباره موشک وی2 آلمان نازی+عکس
موشک وی2

افسانه اکتشاف فضا با همین موشک تبدیل به واقعیت شد؛ جایی که آمریکایی‌ها اولین عکس‌های خود را از فضا در سال ۱۹۴۶ با موشک وی2 آلمان که به فضا ارسال شده بود، گرفتند. این مهم حدود ۱۱ سال قبل از اسپوتنیک انجام شد. اسپوتنیک در سال ۱۹۵۷ توسط مهندسان روسی به‌عنوان اولین ماهواره‌ی ساخته بشر به فضا ارسال شد. موشک وی2 با وجود اینکه با اهداف نظامی ساخته شده بود؛ ولی بیشتر از آنکه در خدمت اهداف نظامی در جنگ جهانی دوم قرار بگیرد، به شروع و گسترش دانش فضایی کمک کرد؛ چرا که راه را برای خروج از جو برای بشر باز کرده و نقطه عطفی بود که در آن افسانه‌ای بوی واقعیت می‌گرفت.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: