jamejamonline
استان ها البرز کد خبر: ۱۲۸۱۷۰۲ ۲۹ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۵:۳۹

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از کشف ۶۸ هزار تن مواد مخدر توسط سگ‌های مواد یاب در کشور خبر داد.

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین و به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرج، سردار مجید کریمی ضمن در  مراسم بازدید از مرکز نگهداری و آموزش سگ‌های پلیس در استان البرز با تبریک هفته نیروی انتظامی، اظهارداشت: از تشکیل مرکز سگ‌های کارآزموده پلیس حدود 20 سال می‌گذرد.
 
سگ‌های موادیاب ناجا ۶۸ هزار تن موادمخدر کشف کردند/
وی با اشاره به اینکه "مرکز سگ‌های کارآزموده پلیس با کمک سازمان ملل تشکیل شد" افزود: در اوایل کار هیچ دانشی در این زمینه نداشتیم و با کمک سازمان ملل و کشورهایی که به ما سگ واگذار کردند کار را شروع و دانش بومی خود را پیدا و ایجاد کردیم.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با اشاره به اینکه "با کمک و همت همکاران در بخش‌های مختلف اعم‌ از کلینیک‌ دامپزشکی، بخش ساخت‌‌وساز و میدان‌های کار،   این مرکز توسعه داده شد" بیان‌کرد: در حال حاضر  مرکز "سپکا‌" بزرگترین مرکز از نظر استاندارد‌ها و سگ‌های عملیاتی در خاورمیانه است.

سردار کریمی با بیان اینکه "دانش بومی که به دست‌ آوردیم کمک کرد تا حدی به بخش تکثیر سگ‌ها ورود کردیم" تصریح کرد: دانش بومی خود را با کمک بخشی از شرکت‌های دانش بنیان به‌ روی نژاد ایرانی سگ‌ها به کار گرفتیم تا  بتوانیم به طور کامل کار تکثیر را انجام دهیم.
وی عنوان کرد: این سگ‌ها  از بنادر تا اماکنی مانند راه‌آهن‌ها و فرودگاه‌ها بر اساس هدف‌‌گذاری‌‌هایی که شده و نقاطی که به عنوان مسیر عبور  مواد مخدر از آن استفاده می‌شود به کارگیری می‌شود.
سردار کریمی با بیان اینکه "در سال 98 بیش از 68 هزار کیلوگرم انواع مواد مخدر توسط سگ‌های مواد یاب کشف شده است" خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون  نیز  48 هزار کیلوگرم  انواع مواد مخدر  کشف کردند.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با بیان اینکه "این سگ‌‌ها قابلیت کشف یک گرم تا چند تن مواد مخدر را دارند" گفت: امروزه به عنوان یک ابزار‌ مفید و کارآمد در اختیار پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه هدف ما تشکیل مرکز سگ‌های مواد یاب بود، خاطرنشان کرد: به مرور زمان با افزایش دانش، سگ‌های زنده‌‌یاب را هم دارا هستیم‌.
کریمی افزود: نمونه ای دیگر از سگ‌‌ها، سگ‌های مواد منفجره‌یاب و سلاح‌ و مهمات یاب هستند که با دانش بومی این‌ سگ‌ها را آموزش دادیم و درحال حاضر در حال استفاده از این نوع سگ‌ها هستیم.
وی تصریح کرد: امسال به یک دستاورد جدیدی رسیدیم که  "سگ محافظ و بدرقه متهم" است و اگر متهم قصد فرار داشته باشد این سگ‌ به گونه‌ای آموزش دیده است که می‌تواند از فراد متهم جلوگیری کند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: