jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۲۸۱۶۰۶   ۲۹ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۱:۱۵

در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به عجایب جنگ جهانی دوم ازجمله اختراعات، سلاح‌های عجیب و ناگفته‌های تاریخی داشته باشیم؛ جنگی که سرنوشت بشر را تغییر داد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از زومیت، اگر نگاهی به تاریخ جهان بیندازیم با جنگ‌های بی‌شماری روبه‌رو خواهیم شد؛ جنگ‌هایی که اگر اتفاق نمی‌افتادند یا نتیجه نبردها تغییر می‌یافت، سرنوشت بشر تغییر داده می‌شد و در دنیای متفاوتی زندگی می‌کردیم. بشر همواره به‌دنبال سلطه‌گری بر انسان‌ها و اراضی خارج از قلمروی خود بوده است و حتی پیشرفت علم نیز نتوانست افساری برای جهان‌خواهی فرمان‌روایان بسازد.
درواقع علم در رسیدن فرمان‌روایان به اهدافشان سرعت نیز بخشیده است. زمانی‌که مغول‌ها به جنگ با خوارزمشاهیان پرداختند، دیوارهای بلند شهرهای خوارزمشاهیان مانند سدی در برابر مغول‌ها ایستادگی کردند؛ اما علم تولید منجنیق‌ توانست به سپاه مغول‌ها برای فتح شهرهای آن زمان کمک فراوانی کند.
منجنیق‌ها دستگاه‌هایی برای پرتاب سنگ‌های بزرگ به دژها و دیوارهای بلند بودند تا فتح شهری مستحکم، امکان‌پذیر شود. این دستگاه‌ها به حالتی بودند که امکان جداسازی قطعات آن‌ها برای حمل ساده‌تر وجود داشت و هنگام استفاده از آن‌ها، افرادی آموزش‌دیده شروع به نصب و راه‌اندازی منجنیق‌ها می‌کردند؛ اما استفاده از منجنیق‌ها به افرادی باهوش در زمینه ریاضی نیاز داشت تا مختصات دقیق برای پرتاب سنگ‌ها را بررسی کنند.
 
عجایب جنگ جهانی دوم، از توپ گوستاو تا زیردریایی سورکوف؛ قسمت اول+عکس

درواقع فتح شهرهای بزرگ توسط مغول‌ها با استفاده از علوم و فنون مختلف نیز صورت می‌گرفت و تنها در استفاده از ارتشی بزرگ یا تکنیک و تاکتیک‌های نظامی خلاصه نمی‌شد. در حقیقت اگر نگاهی به جنگ‌ها و تاریخچه‌ی آن‌ها بیندازیم شاید به جنگجویان دلیر و فرماندهان باهوشی بربخوریم؛ اما اکتفا به نبوغ نظامی و شجاعت نیروها تنها به کاهش تعداد کشته‌ها ختم می‌شود و برای پیروزی باید از علم روز نیز استفاده کرد.
آنچه باعث شد سپاه هخامنشیان دنیا را به زانو درآورد برتری ایرانیان در ذوب فلزات و ساخت سلاح و ادوات جنگی برتر نسبت به دشمنانشان بود. درواقع علم ایرانیان بود که دشمنانشان را شکست می‌داد.
اگر علم به فرمان‌روایان در تولید تسلیحات توانمند کمک نمی‌کرد؛ شاید جنگ‌ها شکل دیگری به خود می‌گرفتند
بشر جنگ‌های بسیاری به خود دیده است و تجربیات تلخ و شیرین فراوانی دارد؛ اما بزرگ‌ترین و مهم‌ترین جنگ صورت گرفته را می‌توان جنگ جهانی دوم دانست؛ جنگی که بشر از هرچه داشت برای نبرد با یکدیگر استفاده کرد و به مرگ بیش از ۶۰ میلیون نفر ختم شد.
در حقیقت درکنار سربازانی که در میدان جنگ به نبرد می‌پرداختند، دانشمندانی نیز بودند که در آزمایشگاه‌ها به‌دنبال ساخت ادوات توانمندتر و سلاح‌های قدرتمندتر برای شکست سریع‌تر دشمن بودند. شاید بزرگ‌ترین دستاورد دانشمندان در جنگ جهانی دوم را نیز بتوان موفقیت پروژه منهتن دانست که به ساخت بمب اتم ختم شد.
عجایب جنگ جهانی دوم به نبردها یا فتح مناطق و سرزمین‌ها خلاصه نمی‌شود؛ اتفاقاتی در این جنگ رخ داد که زمینه‌ساز تحولاتی بزرگ بر زندگی بشریت بودند. چندی پیش موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس با موفقیت به فضا پرتاب شد؛ اما می‌دانید اگر جنگ جهانی دوم صورت نمی‌گرفت، بشر به تکنولوژی ساخت موشک بالستیک نمی‌رسید؟
 
عجایب جنگ جهانی دوم، از توپ گوستاو تا زیردریایی سورکوف؛ قسمت اول+عکس

ایده ساخت موشک بالستیک توسط دانشمندان آلمان نازی مطرح شد و بعد از جنگ جهانی دوم توسط قدرت‌های نوظهور دنیا تکمیل شد. شوروی و ایالات متحده درکنار جنگ سرد، سرمایه‌گذاری بسیاری روی صنعت موشک و موشک‌سازی انجام دادند و حتی ایده ارسال انسان به فضا نیز شکل گرفت.
ساخت موشک تنها ایده رشد یافته و از عجایب جنگ جهانی دوم نبود و هزاران ایده ازجمله جنگنده‌هایی با موتور جت عنوان شدند. در ادامه نگاهی به سلاح‌ها و اختراعات جالب و در برخی موارد عجیب خواهیم داشت؛ اما بهتر است کمی در مورد جنگ جهانی دوم و ناگفته‌های آن صحبت کنیم.

نگاهی به تاریخچه جنگ جهانی دوم
جنگ جهانی دوم در  یکم سپتامبر ۱۹۳۹ (نهم شهریور ۱۳۱۸) با حمله آلمان نازی به رهبری آدولف هیتلر به لهستان شروع شد. ارتش منسجم و سازمان‌دیده‌ی آلمان نازی از تاکتیکی جنگی به‌نام بلیتسکریگ یا حمله برق آسا استفاده می‌کرد و با استفاده از چنین تاکتیک نظامی توانست به سرعت لهستان را از پای درآورد.
شاید بتوان از عجایب جنگ جهانی دوم تاکتیک‌ها و تکنیک‌های ارتش نازی را عنوان کرد. بلیتسکریگ درواقع پیروزی در کوتاه‌ترین زمان ممکن تعریف شده بود و شامل ۷ مرحله می‌شد:
. حمله غافل‌گیرانه
. استقرار نیروهای تسلیحاتی کوبنده که در دل دشمن ترس وارد شود
. استفاده از بمب افکن‌های شیرجه زن برای ازبین‌بردن فرودگاه‌ها
. بمباران پناه‌گاه‌های غیرنظامی برای ایجاد هرج‌و‌مرج و ترس و وحشت
. ورود تانک‌ها به مناطق جنگی
. ورود پیاده نظام
. اشغال پایتخت دشمن
 
عجایب جنگ جهانی دوم، از توپ گوستاو تا زیردریایی سورکوف؛ قسمت اول+عکس

دنیا با اعلان جنگ آلمان نازی به لهستان، شوکه شد. با وجود اینکه فرانسه و بریتانیا به آلمان اعلان جنگ دادند؛ اما سرعت عمل پایین و اقدامات سطحی باعث شد که لهستان سقوط کند. در سال ۱۹۴۰ آلمان نازی توانست دانمارک، نروژ، بلژیک، هلند و فرانسه را اشغال کند.
در این بین، نیروی بریتانیا شکست سختی در نبرد دانکرک خورده بود و در حال تخلیه نیروهای خود از خاک فرانسه بود. آلمان نازی ضربات سنگینی به بریتانیا در دو نبرد بلیتس و بریتین زد. این دو نبرد را شاید بتوان از بزرگ‌ترین نبردهای هوایی تاریخ دانست.
مقامات ارتش آلمان نازی می‌خواستند با تضعیف قدرت دفاعی بریتانیا ازطریق حملات مکرر هوایی، شرایطی فراهم شود که بتوانند نیروی پیاده نظام را در خاک بریتانیا مستقر کنند. بااین‌حال، آلمان با وجود ضربات سنگین به بریتانیا نتوانست به اهداف خود برسد.
در ژوئن ۱۹۴۱ ارتش آلمان نازی به شوروی اعلان جنگ کرد و عملیاتی به‌نام بارباروسا آغاز شد. هدف آلمان نازی، پیروزی و فتح شوروی در کمترین زمان ممکن بود؛ اما آنچه فرماندهان ارتش آلمان نازی برآورد نکرده بودند، زمستان کشنده این کشور بود. با وجود اینکه ارتش آلمان نازی انتظار داشت قبل شروع زمستان، شهرهای شوروی را یکی پس از دیگری فتح کند؛ اما در کمال ناباوری و از عجایب جنگ جهانی دوم ارتش آلمان نازی در زمستانی سخت زمین‌گیر شد.
با این‌حال، صحنه نبرد تنها کشورهای اروپایی نبودند. در دسامبر سال ۱۹۴۱ ارتش ژاپن به آمریکا حمله‌ای غافل‌گیرانه کرد. هواپیماهای ژاپنی توانستند با حمله‌ای برق آسا پرل هاربر را بمباران کنند و به ناوها و کشتی‌های جنگی ایالات متحده خسارات سنگینی وارد کنند. درحالی‌که ارتش ژاپن متقاعد شده بود که نیروی دریایی آمریکا برای مدتی طولانی ناکارآمد شده است، به‌دنبال فتح کشورهای آسیای شرقی رفت؛ البته برای مدتی می‌شد که ژاپن وارد جنگ با چین شده بود.
دنیا به عمق تاریکی فرو می‌رفت. ایتالیا، آلمان و ژاپن با پیوستن به یکدیگر قوای متحدین را تشکیل دادند. در این بین بریتانیا، شوروی و آمریکا نیز مجبور به اتحادی اجباری برای نبرد با متحدین شدند؛ اتحادی که پس از شکست آلمان نازی از بین رفت.
نبردهای گسترده‌ای آغاز شد که نتیجه هر نبرد به کشته شدن سربازان و آواره شدن میلیون‌ها نفر ختم شد. در ژوئن ۱۹۴۴ متفقین یکی از تاریخی‌ترین نبردهای جنگ جهانی دوم به‌نام نرماندی را آغاز کردند. این نبرد که عملیات اورلرد نیز شناخته می‌شود به آزادسازی فرانسه ختم شد. نیروهای متفقین با پیاده‌سازی سربازان در کرانه نرماندی، بزرگ‌ترین عملیات آبی خاکی را رقم زدند.
در این بین ارتش شوروی نیز از سمت شرق آلمان به پیشروی ادامه داد و توانست برلین، پایتخت آلمان را فتح کند. در مه ۱۹۴۵ آلمان نازی تسلیم شد و هیتلر به گفته‌ی منابع تاریخی در پناه‌گاه خودکشی کرد.
 
عجایب جنگ جهانی دوم، از توپ گوستاو تا زیردریایی سورکوف؛ قسمت اول+عکس

با این‌حال جنگ جهانی دوم هنوز به پایان نرسیده بود. در ۶ اوت ۱۹۴۵ ارتش آمریکا بمب اتمی را در هیروشیمای ژاپن منفجر کرد. ژاپن در ۱۵ اوت ۱۹۴۵ با تلفاتی سنگین تسلیم شد؛ تلفاتی که سال‌ها به دلیل تشعشعات رادیواکتیوی دو بمب اتمی ادامه داشت. از اتفاقات و عجایب جنگ جهانی دوم می‌توان به دو بمب اتمی هیروشیما و ناکازاکی اشاره کرد و کمتر کسی انتظار وقوع چنین حادثه تلخی را داشت.
جنگ جهانی دوم را می‌توان بزرگ‌ترین جنگ تاریخ بشریت از جنبه‌های مختلف دانست. پهناوری میادین نبرد این جنگ شامل کشورهای اروپایی، حوزه‌ی اقیانوس آرام، حوزه‌ی اقیانوس اطلس، چین، کشورهای جنوب شرق آسیا، مدیترانه و شمال آفریقا می‌شد. گفته می‌شود که بیش از ۶۰ میلیون نفر طی جنگ جهانی دوم کشته شدند. 
پایان جنگ جهانی دوم، آغازی بر ظهور دو قدرت جدید ایالات متحده و شوروی بود؛ ظهور قدرت‌هایی که انتظار می‌رفت به جنگی اتمی و پایان دنیا ختم شود.

ناگفته‌ها و عجایب جنگ جهانی دوم
ناگفته‌ها از عجایب جنگ جهانی دوم بسیار است و اتفاقاتی وجود دارد که شاید کمتر کسی در مورد آن‌ها اطلاعاتی داشته باشد. می‌خواهیم به برخی از آن‌ها بپردازیم.
. از پسرانی که در سال ۱۹۲۳ در شوروی به دنیا آمده بودند، تنها ۲۰ درصد از جنگ جهانی دوم جان سالم به در بردند.
. نیروهای متفقین بین سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ بیش از ۳/۴ میلیون تن بمب بر سر نیروهای متحدین ریختند.
. بزرگ‌ترین دختر شاه جرج چهارم بریتانیا، الیزابت به‌عنوان مکانیک و راننده در جنگ جهانی دوم خدمت کرد. وی بعدها به حکومت رسید و هم‌اکنون به‌عنوان ملکه بریتانیا شناخته می‌شود.
. تعداد تلفات نظامی و غیرنظامی شوروی در نبرد استالینگراد از مجموع تلفات آمریکا و بریتانیا در کل جنگ جهانی دوم بیشتر بود.
. از عجایب جنگ جهانی دوم شاید بتوان واکنش جالب ارتش آمریکا به استفاده از نام خوراکی لذت‌بخش همبرگر اشاره کرد. ارتش آمریکا به دلیل اینکه همبرگر شبیه به کلمات آلمانی بود، نام دیگری (استیک آزادی یا Liberty Steak) برای آن انتخاب کرده بودند.
 
عجایب جنگ جهانی دوم، از توپ گوستاو تا زیردریایی سورکوف؛ قسمت اول+عکس

. زمانی‌که ژاپن به پرل هاربر حمله کرد، مخفف نام نیروی دریایی ایالات متحده CINCUS بود که Sink us (ما را غرق کنید) تلفظ می‌شد. نام قطار شخصی هیتلر نیز Amerika بود و لشکر چهل و پنجم پیاده نظام ایالات متحده سمبلی از سواستیکا یا صلیب شکسته روی شانه خود حمل می‌کردند. جالب است بدانید هرسه این موارد در جنگ جهانی دوم تغییر داده شده یا حذف شدند.
. بیش از ۲۰ هزار بمب افکن نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم سقوط کرده و منهدم شدند.
. هیتلر ۸۴ نفر از ژنرال‌های خود را کشت. از عجایب جنگ جهانی دوم می‌توان به شکاک بودن هیتلر اشاره کرد. دلیل هیتلر برای انجام چنین کاری دست داشتن ژنرال‌ها برای سوءقصد علیه وی بود.
 
عجایب جنگ جهانی دوم، از توپ گوستاو تا زیردریایی سورکوف؛ قسمت اول+عکس

. هنری فورد و هیتلر رفاقتی صمیمی داشتند. روی میز هر یک عکسی بود که از ملاقات با یکدیگر به ثبت رسانده بودند.
. زمانی‌که نیروهای متفقین به رود راین رسیدند، پیروزی عقب راندن و شکست نیروهای آلمان نازی را با ادرار در رود راین جشن گرفتند.
. به ازای هر سربازی که در جنگ جهانی دوم کشته شد، سه یا چهار سرباز زخمی شدند. درواقع از عجایب جنگ جهانی دوم می‌توان به تلفات سنگین آن اشاره کرد؛ به نحوی که گفته می‌شود بیش از نیمی از گشته‌شدگان را غیرنظامیان تشکیل می‌دادند.
 
عجایب جنگ جهانی دوم، از توپ گوستاو تا زیردریایی سورکوف؛ قسمت اول+عکس

. ویلیام پاتریک هیتلر، پسر برادر ناتنی آدولف هیتلر در ارتش ایالات متحده خدمت کرد و علیه نیروهای آلمان نازی جنگید.
. در جنگ جهانی دوم، بزرگ‌ترین حلقه جاسوسی ارتش ژاپن در مکزیک قرار داشت. درحالی‌که انتظار می‌رفت ژاپنی‌ها گروه‌های جاسوسی بزرگی را در دل خاک آمریکا تأسیس کنند؛ اما از عجایب جنگ جهانی دوم می‌توان به هدایت جاسوسان ژاپنی از خارج از خاک ایالات متحده اشاره کرد.
. اولین بمب نیروهای متفقین در برلین به باغ وحش آن برخورد کرد و موجب کشته شدن تنها فیل این باغ وحش شد.
 
عجایب جنگ جهانی دوم، از توپ گوستاو تا زیردریایی سورکوف؛ قسمت اول+عکس

. خلبان ژاپنی، هیرویوشی نیشیزاوا بیش از ۸۰ هواپیمای آمریکایی را نابود کرد.
. تنها ۱۵ درصد از اسیران آلمانی توانستند از زندان‌های شوروی جان سالم به در ببرند.
. تعداد کشته‌شدگان چینی به دست ژاپنی‌ها در جنگ جهانی دوم از تعداد یهودیان کشته‌شده به دست سربازان آلمان نازی بیشتر بود.
 
عجایب جنگ جهانی دوم، از توپ گوستاو تا زیردریایی سورکوف؛ قسمت اول+عکس

. نیلر بور، فیزیک‌دان برجسته‌ی دانمارکی بود. هیتلر می‌خواست از دانش بور برای تولید بمب اتمی استفاده کند؛ اما بور پس از حمله آلمان به دانمارک از خانه خود فرار کرد. جالب است بدانید بور پس از فرار دوباره به خانه بازگشت تا بطری پر از آب سنگین را بردارد.
. زیردریایی U 120 آلمان نازی به دلیل نقص فنی در سرویس بهداشتی، غرق شد.
. اولین گروه از نیروهای متحدین که در نبرد نرماندی دستگیر شدند، کره‌ای بودند. ژاپنی‌ها آن‌ها را وادار کرده بودند که برایشان بجنگند. کره‌ای‌ها به دست روس‌ها اسیر شدند و روس‌ها از آن‌ها به‌عنوان سرباز برای نبرد با آلمان نازی استفاده کردند. پس از اسارت به دست سربازان آلمان نازی، این بار کره‌ای‌ها برای نبرد در برابر نیروهای متفقین به خدمت گرفته شدند.
 
عجایب جنگ جهانی دوم، از توپ گوستاو تا زیردریایی سورکوف؛ قسمت اول+عکس
عجایب جنگ جهانی دوم، از توپ گوستاو تا زیردریایی سورکوف؛ قسمت اول+عکس

. سلام نازی‌ها براساس سلام فاشیست‌های ایتالیایی طراحی شده بود. جالب است بدانید سلام فاشیست‌های ایتالیایی نیز درواقع تداعی‌گر نوعی سلام نظامی در زمان روم باستان بود.
. یک سوم از ژنرال‌های آلمانی در حملات هوایی متفقین کشته شدند.
. در صورتی که آمریکا می‌خواست سومین بمب اتم را به ژاپن بزند، توکیو میزبان بمب اتم بعدی می‌شد.
ادامه دارد...
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو