jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۲۸۱۵۸۵ ۲۹ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۰:۵۷

شی مرموزی که در اوایل سال 2013 از روسیه به فضا پرتاب شد پس از انجام چند مانور پیچیده این سؤال را مطرح کرد که آیا روسیه در حال توسعه‌ی نوعی سلاح مخفی فضایی است؟

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از زومیت، ماهواره‌ی کنجکاوی، شی 2014-28E را که در اردیبهشت ماه سال 93( سال 2013 میلادی)  به فضا پرتاب شد، شناسایی کرده است. این شی همراه با سه ماهواره‌ی ارتباطی که به نظر می‌رسید برای ملحق شدن به ماهواره‌های نظامی قبلی پرتاب شده‌اند در مدار قرار گرفته بود، آمریکایی‌ها آن را به عنوان زباله‌ی فضایی در نظر گرفته بودند، اگرچه روسیه هیچگاه رسما پرتاب آن را اعلام نکرد. تحرکات عجیب این شی که توسط منجمان آماتور در ایالات متحده و روسیه رویت شده بود تردیدهای زیادی را در مورد ماهیت آن به وجود آورده بود. این شی مرموز مانند یک هواپیمای بی موتور پرواز بسیار دقیقی را انجام داده و بین ماهواره‌های روسی حرکت کرده است و سپس دوباره به جای اصلی خود باز گشته است؛ این حرکات پیچیده باعث شده ایالات متحده آن را دوباره طبقه بندی و ماهواره در نظر بگیرد، اگرچه هنوز کسی واقعاً نمی‌داند این شی چه کاری انجام می‌دهد. برخی تصور می‌کنند وسیله‌ای برای تمیزکردن آشغال‌های فضایی بوده که ممکن است به ماهواره‌ها آسیب برساند و برخی دیگر احتمال می‌دهند فضاپیمایی برای تعمیر یا سوخت‌گیری ماهواره‌های موجود باشد اگرچه احتمال سومی هم وجود دارد و آن این است که این وسیله ممکن است سلاحی ضد ماهواره‌ای باشد.
 
آیا روسیه سلاحی فضایی در مدار زمین قرار داده است+عکس

در خلال جنگ سرد شوروی سابق پروژه‌ای با نام Istrebitel Sputnikov یا قاتل ماهواره را توسعه می‌داد که پس از فروپاشی آن کشور در دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی مسکوت ماند با این حال مقامات نظامی روسیه اعلام کرده‌اند که اگر روابط این کشور با ایالات متحده رو به وخامت برود ممکن است پروژه‌ی IS را دوباره احیا کنند. تحریم‌های  غرب از ابتدای سال 2013 و فشاری که بر روسیه به علت دخالت در بحران اوکراین وارد می‌شد ممکن بود بار دیگر این کشور را تشویق به شروع تحقیق و توسعه‌ی سلاح فضایی مسکوت مانده‌ی خود کرده باشد.
 
آیا روسیه سلاحی فضایی در مدار زمین قرار داده است+عکس

هدف گیری گسترده و از بین بردن ماهواره‌های کشورهای دیگر قابلیتی کلیدی برای امنیت ملی هر کشوری به شمار می‌رود، اما روسیه تنها کشور شناخته شده‌ قادر به توسعه‌ی این فناوری نظامی نیست، در سال ۲۰۰۷ میلادی چین یکی از ماهواره‌های هواشناسی خود را نابود کرد و سال بعد نیز آمریکا یکی از فضاپیماهای قدیمی خود را منفجر کرد. اگرچه ماهواره‌هایی با قابلیت مانور بالا پتانسیل به کارگیری برای اهداف نظامی را دارند اما این کارایی صرفاً به معنای آن نیست که آن‌ها سلاح‌هایی فضایی هستند، اگرچه متخصصان امنیتی عقیده دارند پرتاب این نوع از اشیاء به فضا می‌تواند بیشتر از یک هدف داشته باشد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: