jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۲۸۱۵۰۸   ۲۹ مهر ۱۳۹۹  |  ۰۸:۰۳

این برنامه هنوز با نقاط ابهام زیادی روبروست، ابهاماتی در زمینه موتور، رادار و هوش مصنوعی

 به گزارش جام جم آنلاین به نقل از کانال NAVY FORCE، برنامه NGAD یا جنگنده برتر هوایی آینده ایالات متحده آمریکا، برنامه ای برای جایگزینی با جنگنده اف22 است.این برنامه شامل یک نسخه جنگنده چند منظوره تهاجمی نیز می شود که البته همچنان در حاله ای از ابهام مانده و احتمال می رود این طرح برای جایگزینی با جنگنده اف 15 باشد.
 
کوتاه درباره برنامهNGAD یا جنگنده برتر هوایی آینده ایالات متحده آمریکا+عکس
تصویر کانسبت احتمالی بر نامه NGAD

برنامه NGAD در بازه زمانی نامشخصی آغاز شده و طبق برآوردها بین سال های 2019 تا 2020 میلادی بودجه ای بالغ بر 21 میلیارد دلار  دریافت کرده است؛ در برنامه بودجه سال 2021 بودجه ای معادل 1 میلیارد دلار نیز دیگر برای این برنامه در نظر گرفته شده که احتمال داده می شود مربوط به ساخت پرتوتایپ بعدی این جنگنده باشد، تاکنون یک پرتوتایپ از این جنگنده ساخته شده و در مرحله تست قرار دارد.
از طرفی برنامه 25 ساله FX همچنان در جریان است و خبری از لغو آن نیست، به همین جهت درباره پروژه ساخت این جنگنده فرضیات زیادی وجود دارد.
در ابتدا سنای آمریکا می خواست نیروی دریایی ایالات متحده را هم وارد برنامه FX کند تا یک جنگنده نسل ششم برای هر دو بازوی  ارتش آمریکا استفاده شود، اما این امر در سال گذشته میلادی با مخالفت شدید نیروی دریایی آمریکا مواجه شد و سرانجام نیروی دریایی بودجه لازم برای برنامه F/A-XX خود را که پروژه ای برای جایگزینی جنگنده سوپر هورنت خواهد بود، به دست آورد. 
با وجود شروع تست و پرواز اولین پرتوتایپ برنامه NGAD، این برنامه دست کم تا 10 الی 15 سال آینده همچنان در دست توسعه خواهد ماند؛همچنین اولین پرتوتایپ برنامه F/A-XX نیز برای بعد از 2035 میلادی و  برنامه FX برای اوایل 2030 در نظر گرفته شده است.
 
کوتاه درباره برنامهNGAD یا جنگنده برتر هوایی آینده ایالات متحده آمریکا+عکس
 
اما سوال اینجاست که چرا  برنامه NGAD دست کم در شرایط فعلی به عنوان یک جنگنده نسل ششم در نظر گرفته نمی شود؟
داستان به پیش نیازها برمی گردد، تاکنون به صورت قطعی  فاکتورهای یک جنگنده نسل ششم تعریف نشده است و حتی طبق نزدیک ترین تعاریف منطبق بر برخی از پهپادها مثل پهپاد وینگ من، موسکیتو و ...  که قرار است پا به عرصه بگذارند، حتی هنوز پرواز هم نکرده اند.

نکته آخر اینکه ایالات متحده دیگر آن ایالات متحده دهه 90 میلادی نیست، این کشور در حال حاضر وابستگی های بسیار فراوانی دارد و حتی در کوچکترین مسائل مثل تعمیر، نگهداری و ارتقای شناورهای خود به چندین متحد درجه 1 خود وابسته است؛ بنابراین تا تکمیل بخش های مبهم  و فراوان برنامه NGAD از جمله موتور، رادار و هوش مصنوعی همچنان سوالات زیادی پا برجا خواهد ماند.  

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.