jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۲۸۱۲۰۳ ۲۷ مهر ۱۳۹۹  |  ۲۰:۳۳

هویزه، به عنوان تفنگی تک تیرانداز ضد مواد یا آنتی متریال شناخته می شود که هدف اصلی آن، نفوذ به سنگرهای تقویت شده یا بدنه زره پوش هاست اما دقت نمونه ایرانی از خانواده ام 82 آمریکایی نیز بیشتر است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از سرویس دفاع و امنیت مشرق، در جریان شانزدهمین نمایشگاه تجهیزات ایمنی و پلیسی موسوم به ایپاس  در سال 96، غرفه متعلق به صنایع دفاعی کشورمان شاهد رونمایی از یک سری محصولات جدید در حوزه سلاح های سبک بود که در میان این محصولات یک سلاح تک تیرانداز سنگین جدید که شباهتی جالب به خانواده سلام مشهور M82 دارد، بیش از دیگران نگاه ها را به سمت خود جلب می کرد و نشان می داد طراحی و ساخت نمونه های اولیه اسلحه های سبک در طی سالهای اخیر، با جهشی قابل توجه در کشورمان همراه بوده و نوید آنرا می دهد که در آینده ای نزدیک، کم کم شاهد خروج کلاشینکف ها و ژ-3 های قدیمی از سازمان رزم یگانهای اصلی سپاه و ارتش باشیم.

هویزه؛ تک تیرانداز سنگین ایرانی
یکی از این سلاح های جدید، یک محصول نیمه اتوماتیک بود که برای شلیک گلوله های کالیبر 99*12.7 میلی متری توسعه پیدا کرده است. از نظر ظاهری، شباهت زیادی میان هویزه و ام 82 آمریکایی وجود دارد؛ سلاحی که از سال 1982 میلادی وارد خط تولید شده و در این سالها به دلیل حمله کشورهای فرامنطقه به همسایگان ما و بخشی دیگر به دلیل خریدهای برخی از همسایگان ایران، در خاورمیانه بسیار دیده شده است. خانواده این سلاح که در چندین مدل توسعه پیدا کرده است مشتری های زیادی در دنیا دارد که از آن جمله می توان به برزیل ، شیلی، کانادا، پاکستان، کویت، مصر، ترکیه، کره جنوبی، امارات، عربستان، قطر و عراق اشاره کرد.
 
«هویزه»؛ تک تیرانداز سنگین ایرانی/ برادران «مصاف» برای تجهیز یگان‌های ویژه آمدند +عکس
سلاح تک تیرانداز هویزه در پایین و صیاد در بالا
 
این نوع از سلاح ها به عنوان تفنگ های تک تیرانداز ضد مواد یا آنتی متریال شناخته می شوند که هدف اصلی آنها، نفوذ به سنگرهای تقویت شده و یا بدنه زره پوش ها است. البته کاملا مشخص است که در صورت برخورد گلوله هایی در این اندازه به انسان چه اتفاقی رخ خواهد داد!
سرعت دهانه این گلوله های سلاح هویزه در حدود 830 متر بر ثانیه و طول لوله این سلاح 74 سانتی متر است. طول کلی سلاح 146 سانتی متر و برد آن در حدود 1500 متر است. وزن این سلاح بدون دو پایه و دوربین و با خشاب خالی، در حدود 13 کیلو و 200 گرم است. این عدد برای اسلحه ام 82 آ1 با لوله ای در همین اندازه 14 کیلوگرم است. اسلحه تک تیرانداز هویزه با خشاب 5 تیری مسلح می شود. بر روی سلاح نیز ریل نصب سامانه های اپتیکی تعبیه شده که نصب و تغییر دوربین ها را بسیار ساده تر و در زمان کمتر ممکن می کند.
اما یک نکته جالب در مورد سلاح هویزه ، دقت این سلاح است. عدد دقت این سلاح 1.5 MOA اعلام شده است. این عدد به این معناست که گلوله های این سلاح در فاصله 1500 متری، می تواند در دایره ای به قطر تنها 60 سانتی متر به هدف بخورد. جالب اینجاست که این عدد MOA برای اسلحه ام 107 آمریکایی که جدیدترین مدل از خانواده ام 82 محسوب می شود در حدود 3 اعلام شده است!

مدل های کوچک شده اسلحه مصاف  
در این نمایشگاه شاهد رونمایی از سه مدل از تفنگ مصاف بودیم؛ سلاحی هجومی که در سال 95 برای اولین بار رونمایی شد. اسلحه ای مدرن با خصوصیاتی شبیه به اسلحه هجومی HK  416 ساخت آلمان که بیشتر برای نیروهای ویژه ساخته شده است. طرح کلی این سلاح بر اساس پلتفورم خانواده ام 16، ام 4 یا اچ کا 416 است. این اسلحه بدون خشاب وزنی در حدود 3 کیلوگرم دارد. وزن فجر 224 بدون خشاب 3 کیلو و 200 گرم، این عدد برای کلاشنیکوف روسی 3 کیلو و 470 گرم و برای ژ-3 آلمانی بیش از 4 کیلو است.
این اسلحه با گلوله های 45*5.56 میلی متری مسلح شده و از خشاب های 20 یا 30 تیری استفاده می کند. مکانیزم آن فشار غیر مستقیم گاز باروت است و نواخت تیر سلاح در حدود 700 الی 1025 گلوله در دقیقه و برد موثر آن در حدود 350 متر است. سرعت دهانه گلوله نیز بین 850 الی 950 متر بر ثانیه اعلام شده.
 
«هویزه»؛ تک تیرانداز سنگین ایرانی/ برادران «مصاف» برای تجهیز یگان‌های ویژه آمدند +عکس
دو مدل از مصاف - به عدم تغییر طول لوله دقت کنید؛ هرچند اندازه کلی سلاح پایین، کاهش پیدا کرده
«هویزه»؛ تک تیرانداز سنگین ایرانی/ برادران «مصاف» برای تجهیز یگان‌های ویژه آمدند +عکس
مصاف با لوله کوتاه شده
 
در تصاویر مربوط به نمایشگاه، شاهد وجود سه قبضه مختلف از سلاح های سری مصاف بودیم. یک مدل از این سلاح، گونه استاندارد آن است که بیشتر برای یگان های معمولی پیاده نظام توسعه پیدا کرده، گونه کارابین یا کوچک شده این سلاح نیز در این نمایشگاه حضور داشت که البته لوله آن کوتاه نشده بلکه قنداق جمع شونده ای برای آن تعبیه شده بود که طول کلی سلاح را کاهش می دهد. یک مدل دیگر از این سلاح نیز در ایپاس 2017 دیده شد که مشخصا دارای لوله کوتاه تری بود. این دو مدل کوتاه شده بسته به نوع نیازها بیشتر در یگان های عملیات ویژه ارتش، سپاه و ناجا توان استفاده دارند. در حقیقت این رویه توسعه مدل های سبک تر و کوتاه تر در اکثر دنیا باب شده است تا نیازهای یگان های عملیات ویژه را نیز تامین کند.
با این اوصاف به نظر می رسد برنامه ریزی صورت گرفته برای اسلحه مصاف، جدی تر از بسیاری طرح های مشابه باشد و نوع طراحی و ساخت نمونه های مختلف آن نشان می دهد می توان این محصول را به عنوان یکی از کاندیداهای اصلی جهت تجهیز یگانهای مختلف نیروهای مسلح ایران باشد؛ موضوعی که با توجه به تهدیدات مختلف منطقه ای و ضرورت ارتقاء تجهیزات یگانهای سرپنجه، از اهمیتی بیش از گذشته برخوردار باشد.


ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: