jamejamonline
فرهنگی معارف و اندیشه کد خبر: ۱۲۸۰۵۴۱ ۲۵ مهر ۱۳۹۹  |  ۰۸:۵۳

از زمانی که معاویه غاصبانه بر خلافت اسلامی دست یافت لحظه ای از فکر نابودی امام بیرون نرفت . او امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ را بزرگترین مانع سر راه خود می دید چون هر لحظه بیم آن را داشت که امام با ساماندهی نیروهای خود، او را از اریکه قدرت به زیر کشاند ، پیوسته در پی ترور شخصیت او بود .

به گزارش جام جم آنلاین، از زمانی که معاویه غاصبانه بر خلافت اسلامی دست یافت لحظه ای از فکر نابودی امام بیرون نرفت . او امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ را بزرگترین مانع سر راه خود می دید چون هر لحظه بیم آن را داشت که امام با ساماندهی نیروهای خود، او را از اریکه قدرت به زیر کشاند ، پیوسته در پی ترور شخصیت او بود .

توطئه قتل امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ
از این رو در ده سالی که امام در مدینه بودند، موجب آزار و اذیت امام را فراهم کرده بود. خود او نیز در جلسات متعدد در مدینه سعی در ترور شخصیت امام داشت که در هر نوبت به نحوی خود و یارانش سرافکنده و در برابر منطق قوی امام ، ذلیلانه عقی نشینی می کردند.
سرانجام برای جانشینی یزید که خلاف قرارداد صلح بود، نقشه ترور امام را طراحی کرد، اگر چه تا آن روز در چند نوبت دست به چنین کاری زده ولی به نتیجه نرسیده بود.
معاویه برای برداشتن امام ا ز سر راه خود ، پنهانی با جعده دختر اشعث بن قیس ( همسر امام ) تماس گرفت و پیشنهاد قتل امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ را به وسیله زهر داد. او نیز با وعده هایی که معاویه داده بود فریب خورد و دس به این جنایت هولناک زد.
مسمومیت و دوران بیماری
در اواخر سال پنجاه هجری ، امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ مبتلا به بیماری لاعلاجی شدند که به گفته تمام مورخان شیعه و سنی ، ناشی از یک مسمومیت بسیار قوی و کشنده بود.
این دوره بسیار سخت که سه یا چهل روز و یا دوماه به طول انجامید ، عمر شریف امام را آرام آرام رو به پایان برد؛ زیرا معاویه با وعده های فراوانی که به جعده دختر اشعث بن قیس داده بود، امام را در یک روز بسیار گرم در حالِ روزه و هنگام افطار ، به وسیله زهری که در شیر ریخته بود ، مسموم و به شهادت رساند .

توطئه قتل امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ
عامل مسمومیت
تمام مورخان شیعه و سنی مرگ امام را طبیعی ندانسته اند و هر یک از آنها در بخش زندگی امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ به این مسئله اشاره کرده است که امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ در چندنوبت مسموم شد اما در آخرین نوبت زهر آنقدر کشنده بود که آن حضرت جان سالم به در نبُرد . همه موارد به غیر از مورد آخر که در مدینه صورت گرفته است ، روشن نیست که در کجا بوده است ؛ آیا در مدینه یا در شام که برخی بر آن می باشند.
قطب راوندی در مناقب از امام صادق ـ علیه السلام ـ از پدرانش نقل می کند که امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ برای اهل بیت خود نقل کرده بود که من به وسیله زهر از دنیا خواهم رفت همان گونه که رسول خدا به همبن وسیله از دنیا رفتند . عرض شد: چه کسی چنین کاری خواهد کرد؟ فرمود: همسرم جعده دختر اشعث بن قیس ، زیرا معاویه در پنهانی ، زهر به او می رساند و از او می خواهد که آن را به من بخوراند . عرض شد: او را از منزل خود بیرون و از خودت دور کن. فرمود : چگونه او را بیرون کنم در حالی که هنوز خطایی از او سر نزده است و اگر هم او را بیرون کنم ، نمی کشد مرا جز او ، ضمنا نزد مردم نیز عذرش پذیرفته خواهد بود.
سفارش های امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ به امام حسین علیه السلام:
ـ مرا به سوی رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ ببرید.
ـ برای فرزندانم جتنشین و پدر باش
ـ کنار رسول خدادفن کنید
ـ پرهیز از درگیری و خونریزی
ـ عدم تعقیب قاتل و قصاص
ـ تاکید بر جانشینی امام حسین ـ علیه السلام ـ

نگارنده: ز. فیاضی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

آنها که ستم را برنمی‌تابند...

آنها که ستم را برنمی‌تابند...

«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا ا... عَلَیهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ ینْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلا» در میان مؤمنان، مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند، صادقانه ایستادند. بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند) و بعضی دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. (احزاب/23)

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر