jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۲۸۰۳۳۰ ۲۳ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۹:۴۹

این پهپاد ساخت ترکیه بوده و آذربایجان یکی از کاربران آن است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از کانال جنگاوران، پهپاد تی بی2 ترکیه یکی از پهپادهای در خدمت ارتش آذربایجان است. بر اساس ادعای منابع آذربایجانی پهپاد تی بی2 ترکی طی درگیریهای اخیر در منطقه قره باغ تاکنون یک میلیارد دلار به ارمنستان خسارت وارد کرده است.
 
آماری از پهپاد تی بی2 در جنگ قره باغ+عکس
 
در تصویر بالا موارد ادعایی آذری ها شامل انهدام 84 عدد تانک، 27 عدد نفربر زرهی، 5 عددسیستم راداری، 25 فروند لانچر راکت توپخانه ای، 18 عدد سامانه پدافند هوایی از جمله دو سامانه اس300، 32  فروند هویتزر، 155 عدد خودرو و یک عدد سیستم جنگ الکترونیک بوده است؛ البته باید توجه داشت که بدون شک این میزان خسارت تنها مربوط به شکار های پهپاد تی بی2 نبوده، بلکه برخی از خسارتها توسط پهپادهای انتحاری اسرائیلی مثل پهپاد هارپی انجام شده است؛ ولی در هر صورت  عمده این خسارات توسط  پهپادتی بی2 به ارمنستان وارد شده است، زیرا  این پهپاد تنها پهپاد مسلح آذریست که البته توسط  خود ترکها هدایت می شود، نه آذریها و بقیه پهپادهای آذربایجان با کلاهک جنگی انتحاری بوده و ساخت اسرائیل است.
 
آماری از پهپاد تی بی2 در جنگ قره باغ+عکس
پهپاد تی بی2 ترکیه
 
پهپاد تی بی2 ترکیه حدود یک سالی می شود که با شکار چندین سامانه پدافندی پانتسیر در سوریه، لیبی و درگیری های اخیر در قره باغ اسم و رسمی برای خودش درست کرده توسط شرکت بایکار ترکیه ساخته شده است، هدف از ساخت آن نیز، تولید یک پهپاد مسلح با هزینه عملیاتی کم بوده است.
این پهپاد از یک موتور پیستونی 100 اسب بخاری روتکس 912 ساخت اتریش (که اکثر پهپادهای ایرانی از جمله شاهد هم مجهز به همین موتور هستند) استفاده می کند.
همچنین این پهپاد می تواند تا 4 بمب هدایت لیزری MAM را حمل کند که این بمب نیز به عنوان یک سلاح هدایت شوندۀ مخصوص پهپادها در ترکیه طراحی شده است.
 
آماری از پهپاد تی بی2 در جنگ قره باغ+عکس
بمب هدایت لیزری MAM-L
 
بمب هدایت لیزری MAM-L در دو نسخۀ تریموباریک و ضدتانک ساخته شده و بسته به مدل تا 10 کیلومتر هم برد دارد.
 
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: