jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۲۸۰۲۲۲   ۲۳ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۲:۴۶

از زمان شروع تجاوز سعودی به یمن در بهار ۲۰۱۵ تا اواسط تابستان ۲۰۱۷، هواپیماهای آمریکایی حداقل ۹ هزار نوبت به هواپیماهای این ائتلاف ناقص و شکست خورده، سوخت‌رسانی مستقیم کرده‌اند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از سرویس دفاع و امنیت مشرق، با گذشت چند سال از حمله ارتش سعودی و امارات به یمن، آنچه بیش از کشته شدن روزانه زنان و کودکان این کشور، باعث توجه کارشناسان و نهادهای بین المللی شده، نحوه منابع تامین اسلحه و حمایت های نظامی و اطلاعاتی از ائتلاف عربستانی بر علیه یمن است. در این چند سال، شاید اگر نیروهای نظامی این ائتلاف شکست خورده خصوصا در بخش هوایی می خواستند به تنهایی و با توان صرف خود وارد عمل شوند، تاکنون با پایان مهمات یا کاهش شدید تعداد پروازهای مورد انجام در منطقه یمن رو به رو می شدند.

اما راز و رمز باقی ماندن این حملات در آسمان یمن چیست؟
 آمریکا از جمله اصلی ترین تامین کننده های سلاح های هواپرتاب برای ارتش سعودی و امارات در سالهای اخیر بوده و در دوره باراک اوباما قراردادهای سنگین تسلیحات در بحث مهمات هواپرتاب با عربستان و امارات متحده عربی به امضاء رسید. در دوره ۸ ساله اوباما چیزی نزدیک به ۱۱۵ میلیارد دلار اسلحه به عربستان سعودی فقط توسط آمریکا فروخته شد. در یک مورد در سال ۲۰۱۳ و در بسته فروش تجهیزات نظامی آمریکا برای عربستان چیزی در حدود ۱۳۰۰ تیر بمب خوشه‌ای CBU-۱۰۵ و حدود ۴ هزار تیر بمب هدایت لیزری و ماهواره‌ای به این کشور فروخته شد. کیت های هدایت لیزری یا ماهواره ای بر روی بمب های غیر هدایت شونده سری مارک ۸۰ ساخت آمریکا نصب می شود.
 
وقتی رسانه‌های غربی قاتلان واقعی مردم یمن را عمدا سانسور می‌کنند/ از « ۹ هزار» بار سوخت‌رسانی آمریکا تا ارسال بمب‌های خوشه‌ای انگلیسی +عکس
باقی مانده مهمات بمب CBU-۱۰۵ در یمن

آمریکایی ها بمب های خوشه ای مثل سری CBU-۵۸ که هر یک از آنها حامل ۶۵۰ بمب کوچک - هر کدام به اندازه یک توپ بیس‌بال است - را هم در اختیار سعودی ها قرار دادند که این تسلیحات با حجم کشتار وسیع و گسترده علیه مردم بی دفاع و غیرنظامی یمن به کار رفته و می رود بدون آنکه جوامع بین المللی و رسانه های غربی، دست به افشاگری یا محکومیت در خصوص آن بزنند.
 
وقتی رسانه‌های غربی قاتلان واقعی مردم یمن را عمدا سانسور می‌کنند/ از « ۹ هزار» بار سوخت‌رسانی آمریکا تا ارسال بمب‌های خوشه‌ای انگلیسی +عکس
پوسته بمب CBU-۵۸ در یمن

تصاویر مستندی از پوسته و بخشی از مهمات عمل نکرده این بمب در نقاط مختلف یمن نیز منتشر شده که هیچ پیگیری و بازخوردی از سوی مجامع بین المللی که حتی از شکار یک سگ در آسیا هم به سادگی نمی گذرند، نداشته است. البته در قرارداد سال ۲۰۱۷ بین دولت ترامپ و حکومت سعودی که بزرگترین قرارداد نظامی تاریخ آمریکا به حساب می آید بخشی از قرارداد به ارزش ۴ میلیارد و ۴۶۰ میلیون دلار، مربوط به فروش ۱۰۴ هزار تیر بمب هدایت ماهواره‌ای و هدایت لیزری مثل مدل های GBU-۳۱، GBU-۳۸ و GBU-۱۲ است.
 
وقتی رسانه‌های غربی قاتلان واقعی مردم یمن را عمدا سانسور می‌کنند/ از « ۹ هزار» بار سوخت‌رسانی آمریکا تا ارسال بمب‌های خوشه‌ای انگلیسی +عکس
سوخت رسانی تانکر آمریکایی به جنگنده سعودی

اما یکی دیگر از کمک های مهم آمریکا به ائتلاف سعودی در جریان حمله به یمن که از نگاه بسیاری کارشناسان و رسانه ها نیز مغفول مانده است، بحث سوخت رسانی هوایی به جنگنده های شرکت کننده در این حملات وحشیانه و کور است. بر اساس اطلاعات موجود، حداقل از زمان شروع این حملات در بهار سال ۲۰۱۵ میلادی تا اواسط تابستان ۲۰۱۷ میلادی، ۹ هزار بار توسط هواپیماهای سوخت رسان آمریکایی به هواپیماهای ائتلاف ناقص و فروشکسته عربی در جریان حمله به یمن، سوخت رسانی مستقیم هوا به هوا صورت گرفته است. البته نکته جالب اینجاست که در این بخش مشتری اصلی و عمده، اماراتی ها بوده اند.

انگلیس؛ مثل همیشه قاتل پشت پرده
از زمان شروع ماجرای حمله ارتش سعودی به یمن وقتی صحبت از حمایت های خارجی از این حمله می شود، بیشتر اوقات انگشت و اسناد افشا شده به طرف دولت آمریکا گرفته می شود، اما با تنها کمی تحقیق و جستجو به نتایج جالبی درباره نقش انگلیس در این جنگ خونین خصوصا در حمایت از عربستان سعودی می رسیم که نشان می دهد آمریکا در این جنایت علیه بشریت، شریک بزرگی داشته است.
بر اساس اطلاعات منتشر شده در روزنامه ایندیپندنت، انگلیس از زمان شروع جنگ در یمن تا اواخر تابستان ۲۰۱۷ میلادی چیزی در حدود ۶ میلیارد پوند درآمد از فروش سلاح به عربستان سعودی بدست آورده است. حداقل در همین مدت زمان مهمات ساخت شده توسط انگلستان در ۸۱ مورد حمله غیر قانونی در یمن توسط عربستان سعودی مورد استفاده قرار گرفته است.
 
وقتی رسانه‌های غربی قاتلان واقعی مردم یمن را عمدا سانسور می‌کنند/ از « ۹ هزار» بار سوخت‌رسانی آمریکا تا ارسال بمب‌های خوشه‌ای انگلیسی +عکس
بقایایی بمب خوشه ای ساخت انگلیس در یمن

یکی از معروف‌ترین بمب‌های غربی که مدارک غیر قابل کتمانی از استفاده آن توسط جنگنده‌های تورنادوی سعودی در یمن به دست آمده، بمب‌های خوشه‌ای BL۷۵۵ است.
هر یک از این بمب‌های انگلیسی به صورت معمول ۱۴۷ بمب کوچک را حمل می کنند که در اصل برای نابودی حجم زیادی از نیروهای پیاده و یا نفوذ به خودروهای زرهی دشمن طراحی شده است اما علیه مردم بی دفاع یمن به کار می رود   .و رسانه های انگلیسی همچون بی بی سی که درباره هر اتفاق کوچکی در دنیا بارها افشاگری و پیگیری می کنند، در این خصوص سکوت کرده اند.

وقتی رسانه‌های غربی قاتلان واقعی مردم یمن را عمدا سانسور می‌کنند/ از « ۹ هزار» بار سوخت‌رسانی آمریکا تا ارسال بمب‌های خوشه‌ای انگلیسی +عکس
جنگنده های تایفون ساخت انگلیس متعلق به نیروی هوایی عربستان  

 
در جریان سفر ولیعهد سعودی به انگلیس در سال 2017 نیز صحبت های بسیار مهمی درباره قرارداد تسلیحات جدید بین دو کشور صورت گرفته که مهم ترین بخش آن را می توان خرید ۴۸ فروند جنگنده تایفون دانست. ارزش کلی این قرارداد تسلیحاتی در حدود ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون پوند است که قطعا بخش زیادی از آن صرف باج دادن به حمایت ها و سکوت انگلیسی ها در قبال کشتار مردم در یمن بوده است.
نکته جالب و به نوعی تاسف بار ماجرا اینجاست که در چند مرحله در آمریکا و بعد از بمباران های منجر به مرگ غیرنظامیان در یمن، کنگره آمریکا موفق شد برای مدتی قراردادهای تسلیحاتی و تحویل جنگ افزار به عربستان سعودی را متوقف کند، اما درباره انگلیس شاهد یک سکوت تقریبا کامل در این باره هستیم.


ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.