jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۲۸۰۱۵۹ ۲۳ مهر ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۰

صبح روز سه شنبه 22 مهر، این پهپاد در خاک ایران سقوط کرد.

 به گزارش جام جم آنلاین به نقل از کانال پارتیزان، پهپاد سقوط کرده، پهپاد انتحاری هاروپ یا هارپی ۲ ساخت رژیم صیونیستی بوده که در خدمت ارتش آذربایجان می باشد.
 
مشخصات پهپاد سقوط کرده در پارس‌آباد مغان اردبیل+عکس
پهپاد انتحاری هاروپ

این پهپاد از مداومت پروازی ۶ ساعت برخوردار بوده و در صورت پرواز مستقیم ۱۰۰۰ کیلومتر برد دارد. طراحی و مواد مورد استفاده در بدنه آن به صورتی است که سطح مقطع راداری کمی داشته و هدف اصلی از طراحی آن سرکوب سیستم های پدافندی و اهداف ارزشمند نیروهای دشمن است.
پهپاد انتحاری هاروپ در صورتی که دچار نقص فنی شود، از سیستم خودکشی استفاده کرده و خودش را منهدم می کند، زیرا دارای ۲۳ کیلوگرم مواد منفجره بوده و سقوط آن می تواند باعث انفجار و تخریبش شود.
 
مشخصات پهپاد سقوط کرده در پارس‌آباد مغان اردبیل+عکس
تصویری از پهپاد سقوط کرده در خاک ایران

در تصاویر پخش شده از پهپاد سقوط کرده مسلما مکانیزم خودکشی یا خود انفجاری پهپاد عمل نکرده است و روی لاشه نیز اثری از اصابت موشک پدافندی به آن نیست. منطقه سقوط نیز تقریبا ۱۰۰ کیلومتر با جبهه نبرد قره باغ فاصله دارد و احتمالا این پهپاد از عمق خاک آذربایجان پرواز کرده تا خود را به هدفش در منطقه قره باغ برساند، اما در میانه راه به دلیل نقص فنی، در خاک ایران سقوط کرده  و یا به دلیل ورود به حریم هوایی ایران،  توسط سیستم های جنگ الکترونیک سرنگون شده است؛ این فرض با توجه به استقرار این سامانه ها در مرزهای شمالی، بعید از ذهن نیست.  
با این حال لاشه سالم پهپاد به همراه موتور و بدنه و اپتیک آن می تواند بهترین فرصت برای مهندسی معکوس این پهپاد باشد!
ضمنا از مردم عزیز این مناطق خواهش می کنیم در حوالی چنین پهپادهایی که به طرز مشکوکی سقوط می کنند، تجمع نکنند؛  زیرا پهپادی مثل هاروپ یک پهپاد انتحاری و حامل ۲۳ کیلوگرم مواد منفجره است و در هر صورت اگر مکانیزم خودکشی این پهپاد عمل کرده و منفجر شود می تواند به افرادی که تجمع کرده اند به شدت آسیب برساند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: