jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۲۷۹۸۲۹ ۲۱ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۱:۲۹

هم زمان با تشدید تنش‌ها با ترکیه

تصميم یونان برای خرید گسترده سلاح+عکس

نخست وزیر یونان از تصمیم این کشور برای خرید هواپیمای جنگنده، ناوچه، بالگرد و همچنین استخدام ۱۵ هزار نیروی جدید خبر داد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، همزمان با تشدید تنش‌ها با ترکیه، نخست وزیر یونان از تصمیم این کشور برای خرید هواپیما‌های جنگی، ناوچه و بالگرد و همچنین استخدام ۱۵ هزار نیروی جدید خبر داد.
در حالی که تنش‌ها میان یونان و ترکیه در شرق مدیترانه افزایش می‌یابد، کریاکوس میتسوتاکیس، خبر افزایش خرید‌های تسلیحاتی و انجام اصلاحات در ارتش یونان را اعلام کرد.
این برنامه که به نظر می‌رسد بلندپروازانه ‌ترین برنامه اصلاحاتی ارتش یونان در حدود دو دهه اخیر باشد، درحالی اعلام شد که این کشور درگیر تنشی روز افزون با ترکیه بر سر منابع هیدروکربن و نفوذ دریایی در آب‌های سواحل دو کشور شده است.
ادامه تنش میان این دو کشور عضو ناتو به سایر قدرت‌های اروپایی نیز کشیده شده و حتی نگرانی‌هایی درباره وقوع درگیری‌های جدی‌تر ایجاد کرده است.
 
تصميم یونان برای خرید گسترده سلاح+عکس

نخست وزیر یونان در سخنرانی خود در شهر شمالی تسالونیکی گفت: یونان ۱۸ هواپیمای جنگنده رافال ساخت فرانسه، چهار ناوچه چند منظوره و چهار بالگرد دریایی خریداری خواهد کرد، علاوه بر آنکه ۱۵ هزار نیروی جدید به استخدام ارتش در خواهند آمد و منابع زیادی به صنایع نظامی و دفاع سایبری اختصاص داده خواهد شد. ارتش یونان به سلاح‌های ضد تانک، اژدر‌های دریایی و موشک‌های جدید نیز مجهز خواهد شد.
به گفته وی، این ابتکار که شامل ارتقای چهار ناوچه کنونی ارتش نیز می‌شود، به گونه‌ای طراحی شده است که به ایجاد هزاران شغل منجر می‌شود.
 
تصميم یونان برای خرید گسترده سلاح+عکس

یک منبع دولتی به خبرگزاری فرانسه گفت: جزئیات بیشتر درباره هزینه‌های این برنامه و اینکه سلاح‌ها از کدام کشور‌ها خریداری می‌شود، روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری اعلام خواهد شد.
گفته می‌شود نخست وزیر یونان این برنامه را پس از آن طراحی کرد که وی در اجلاس سران کشور‌های اروپای جنوبی در کوراسیکا با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، دیدار و گفتگو کرد.
فرانسه بر خلاف دیگر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا و ناتو، در مناقشه یونان و ترکیه به شدت از یونان و همچنین از قبرس حمایت می‌کند.
فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه از این قرارداد تسلیحاتی استقبال کرد و گفت این نخستین بار است که یک کشور اروپایی هواپیمای رافال خریداری می‌کند.
در یک جنگ لفظی که به تدریج خصمانه‌تر شد، مکرون به رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود هشدار داد از خطوط قرمز عبور نکند. مکرون در ادامه کشتی‌های جنگی و جنگنده‌هایی به شرق مدیترانه اعزام کرد.
روز شنبه اردوغان نیز به مکرون گفت سر به سر ترکیه نگذارد و از یونان نیز خواست از انجام دادن اقدامات اشتباهی خودداری کند که کشور‌هایی مانند فرانسه از آن حمایت می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: