jamejamonline
بازار عمومی کد خبر: ۱۲۷۹۶۴۸ ۲۰ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۳:۵۸

اوراکل‌ها برای کامل‌تر شدن عملکرد قرارداد‌های هوشمند بسیار حیاتی هستند. قراردادهای هوشمند به منظور ایجاد Dappها و DAOها برای سازمان‌هایی طراحی می شوند که خواستار دسترسی به اطلاعات دنیای واقعی هستند اما پروتکل زیرساختی بلاکچین، دسترسی به داده‌های جهان خارجی را ممنوع ساخته و بنابراین، اینجاست که اوراکل‌ها به کمک شما می‌آیند.

اوراکل‌ها برای تزریق داده‌های دنیای واقعی به بلاکچین و گسترش دامنه عملکرد قراردادهای هوشمند طراحی شده‌اند.

مقایسه اوراکل بریج (توکنBRG) و اوراکل Band Protocol

امروزه، دو اوراکل وجود دارند که اخیرا عناوین تمام اخبار را در انجمن ترون در بر گرفته‌اند؛ اوراکل Bridge و Band Protocol.

در عین حال که Protocol Band روی بلاکچین BandChain فعالیت دارد، پروتکل بریج در شبکه بلاکچین ترون کار می‌کند. هر دو پروتکل غیرمتمرکز هستند اما برخی تفاوت‌های اساسی نیز میان این دو وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

  • راه‌اندازی

اوراکل Bridge

بریج اولین اوراکل عمومی بلاکچین TRON است که اخیراً راه‌اندازی شده است. این اوراکل در ماه سپتامبر، IEO خود را در پی اعلامیه راه‌اندازی اوراکل Bridge (توکن BRG) در سه ماهه ابتدای سال 2020، برگزار کرد. برخی از برجسته‌ترین متخصصان حوزه رمزارزها در سمت مشاور با تیم این اوراکل همراه شده‌اند. یکی از این مشاوران، میت توکی (Mate Tokay)، هم‌بنیان‌گذار Bitcoin.com و همچنین رهبر این صنعت در زمینه راه حل‌های بلاکچینی می‌باشد.

همچنین، سیدنی ایفرگان (Sydney Ifergan)، از کارشناسان مشهور حوزه رمزارزها و بنیان‌گذار وب‌سایت رسانه‌ای رمزارزی The Currency Analytics، به عنوان یکی دیگر از مشاوران اصلی اوراکل Bridge معرفی شده است.

پروتکل Band

اوراکل Band Protocol در دو نسخه راه‌اندازی شده است. اولین نسخه (Band v1) که در ابتدا و در ماه سپتامبر 2019 بر روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شد، نتوانست علاقه زیادی به خود جلب کند و در این شبکه پذیرفته نشد. توسعه دهندگان این پروتکل پس از آن تصمیم گرفتند نسخه دوم و بهبود یافته اوراکل خود را با نام Band v2، كه در سه ماهه دوم سال 2020 راه‌اندازی شد، عرضه كنند.

پروتكل Band توسط تیمی رو به رشد از توسعه‌دهندگانی جوان و پویا، یعنی سوراویس سریناواکون (Soravis Srinawakoon)، سوراویت سوریاکارن (Sorawit Suriyakarn)، و پل ناتاپاتسیری (Paul Nattapatsiri) تشکیل شده است. نام آقای سریناواکون همچنین، در فهرست Forbes ’30 under 30 نیز لیست شده است.

  • عملکرد بر روی زنجیره

اوراکل Bridge

همانطور که پیش‌تر ذکر شد، اوراکل Bridge بر بلاکچین TRON مبتنی شده و فقط برای تهیه داده‌های واقعی در بلاکچین مذکور فعالیت می‌کند بنابراین، به کمک اوراکل بریج، شما در بلاکچین TRON و قراردادهای هوشمند آن، به منابع اختصاصی داده‌های خارج از زنجیره بیشتری دسترسی خواهید داشت. این امر دسترسی سریعتر و به موقع به داده‌های جهان خارجی از طریق سیستم اوراکل را تضمین می‌کند.

اوراکل Band

اوراکل Band با قابلیت‌های عملکردی میان زنجیره‌ای توسعه یافته است. به زبان ساده، اوراکل Band به یک بلاکچین خاص اختصاص ندارد؛ بلکه برای تهیه داده در چندین بلاکچین مختلف قابل استفاده است. بنابراین، اوراکل Band مجبور است مسیر شلوغ‌تری را نسبت به اوراکلBridge  (توکن بریج) طی کند و این به معنای زمان بیشتر و سرعتی بسیار کمتر در پاسخگویی به درخواست‌ها می‌باشد.

  • پشتیبانی از API

بریج

اکوسیستم اوراکل بریج از طیف گسترده‌ای از منابع داده پشتیبانی می‌کند. این طیف شامل منابع داده عمومی همچون API، عدد رندوم، موتور دانش WolframAlpha، سیستم ذخیره سازی غیرمتمرکز BTFS و غیره و همچنین منابع داده Enterprise می‌باشد.

Band

در حال حاضر، اوراکل Band فقط می‌تواند قیمت رمزارزهای مختلف را وارد بلاکچین ترون نماید و قادر به تزریق اطلاعات دیگر به این بلاکچین نیست.

اوراکل Bridge از طریق توکن BRG فعالیت می‌کند و در مقابل، رمزارز اصلی پروتکل Band، توکن BAND می‌باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: