jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۲۷۹۵۸۲ ۲۰ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۱:۰۲

این راکت یکی از تسلیحاتی است که قابلیت نصب بر روی جنگنده های نیروی هوافضای سپاه را دارد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از کانال وقایع اتفاقیه نظامی، اخیرا پارک ملی هوافضا توسط نیروی هوافضای سپاه افتتاح شد؛ در این پارک ملی هوافضا تجهیزات نیروی هوافضای سپاه اعم از موارد خریداری شده ، ساخته شده و غنیمت گرفته شده به نمایش درآمده است.
 
کوتاه درباره راکت هواپرتاب فدک+عکس
 
از تجهیزات به نمایش در آمده می توان به بمب افکن سوخو 22 فیتر در کنار تسلیحات و تجهیزاتی که تاکنون برای آن تامین شده است، اشاره کرد. در بین تسلیحات به نمایش در آمده برای سوخو 22 شاهد نسخه هدایت لیزری راکت هواپرتاب فدک ( نمونه بومی اس 8 ) می باشیم که جزو مهم ترین دستاورد ( جدیدی ) است که در این پارک به نمایش درآمده است.
راکت های هوا پرتاب جزو تسلیحات اولیه جنگنده ها و بالگردها در امر پشتیبانی زمینی محسوب می شوند، اما به دلیل خطای ذاتی، برد موثر محدودی داشته و برای تاثیرگذاری باید حجم بالایی از آنها را در یک لحظه شلیک کرد، به عنوان مثال راکت 70 میلی متری هایدرا داری حداکثر برد 8 کیلومتر است، اما برد موثر آن کمتر از یک کیلومتر است.
 
کوتاه درباره راکت هواپرتاب فدک+عکس
طی یک دهه گذشته شاهد ساخت و ورود به خدمت کیت های هدایت شونده لیزری برای این راکت ها به عنوان یک گزینه ارزان قیمت هستیم که موجب افزایش قابل توجه توان این راکت ها و در نتیجه توان هواگردهای قابل حمل شده است، چرا که تعداد قابل توجهی از آنها را می توان حمل نمود؛ به عنوان مثال راکت هایدرا با کیت هدایت لیزری طی آزمایش توانسه اهدافی را در 5 کیلومتری مورد هدف قرار بدهد و حالا برخی کشورها در تلاشند تا از این راکت ها برای هدف قرار دادن اهداف هوایی نظیر پهپادها ، بالگردها و حتی موشک های کروز استفاده کنند و به غیر از آن به عنوان یک راکت هدایت لیزری زمین به زمین یا سطح به سطح ( بر روی دریا بر علیه شناورهای تندرو ) نیز مورد بهره برداری قرار گرفته است .

راکت های هدایت لیزری جزو غایبین تسلیحات هواپرتاب کشورمان بوده است، اما حالا در صورت گسترش راکت فدک هدایت لیزری ، شاهد افزایش توان جنگنده ها، بالگردها و پهپادهایمان خواهیم بود، به طوری که بالگردهای سبک مانند سری شاهد که محدودیت وزنی دارند با استفاده از راکت هدایت لیزری توان بیشتری پیدا کرده و در حوزه پهپادها به غیر از پهپادهای بزرگ مانند شاهد 129 و مهاجر و کرار که می توانند تعداد قابل توجهی از راکت ها را با خود حمل کنند، پهپادهای سبک تر و حتی بسیار سبک تر نظیر ابابیل یا مهاجر 4 و... را نیز می توان با نصب این راکت تبدیل به پهپاد رزمی نمود.

به طور کلی گستره استفاده از این نوع راکت قابل توجه است، مهم تفکر و توجه به آن می باشد!

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: