jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۲۷۹۲۷۰ ۱۸ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۱:۵۲

این تانک در واقع ارتقائی بر روی تانک تایپ 59 چینی است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از کانال پارتیزان، الضرار نام یک ارتقاء سنگین بر روی تانک تایپ 59 چین است که توسط شرکت HIT برای نیروی زمینی ارتش پاکستان انجام شده است. 
 
آشنایی با تانک الضرار+عکس

در دهه 90 میلادی بخش زرهی ارتش پاکستان جزو کاربران تانک تایپ 59 چینی بود، خود تانک تایپ 59 در واقع کپی چینی تانک تی-54/55 روسی است؛ این تانک ها بیش از20 سال در خدمت ارتش پاکستان بودند و در برابر طیف وسیع تهدیدات جدید به خصوص تهدیداتی که از طرف گروه طالبان احساس می شد، حفاظت قابل قبولی نداشتند.
الضرار تا امروز در سه نسخه به ارتش پاکستان تحویل  داده شده است؛ نسل اول این تانک صرفا ارتقائی در سطح حفاظت با بلوک زرهی واکنشی، جایگزینی موتور جدید 730 اسب بخاری و توپ 125 میلیمتری به جای موتور و توپ قبلی  بود، همچنین از این نسخه در مجموع 80 عراده  در سال 2004 به ارتش پاکستان تحویل داده شد.
این نسخه از نظر حفاظت مورد قبول کارشناسان ارتش قرار نگرفت؛ بنابراین زمان تحویل نسل دوم الضرار ازسال 2005  آغاز شد. 
نسل دوم دارای بلوک زرهی RHA بر روی پیشانی برجک تانک بود،  فضای پشت این بلوک  به اندازه 110 میلیمتر خالی است (که در اصطلاح نظامی آن را air armour می گویند)، وجود این فضا باعث ایجاد مقاومت در برابر پرتابه های ضد زره   آر پی جی-7 را  می شود، همچنین این نسخه در پشت برجک نیز زره قفسی را برای افزایش حفاظت خود دارد. 
مهم ترین فاکتور ارتقای حفاظت این نسخه، مربوط به کف تانک است که یک بلوک چند تکه به کناره شاسی برای مقابله با تله های انفجاری سبک افزوده شده است؛ البته این افزایش وزن ناشی از  ضافه شدن بلوک های زرهی، وزن تانک را به 42.7 تن رساند.
 
آشنایی با تانک الضرار+عکس

الضرار با موتور 730 اسب بخاری جدید در نسل دوم، دارای 55 کیلومتر در ساعت و 400 کیلومتر بُرد است که بُرد آن با نصب دو مخرن سوخت خارجی در پشت شاسی قابل افزایش است.
در خصوص قدرت آتش نیز، نسل دوم این تانک دو سایت نظارت روزانه و شبانه تردمال برای فرمانده و توپچی دریافت کرد.
توپ جدید 125 میلیمتری نصب شده در این نسخه از الضرار فاقد اتولودر است و یک سیستم کمکی نیمه خودکار برای لودر دارد؛ همچنین از توان شلیک گلوله های انرژی جنبشی با هسته شکافنده اورانیومی ساخت پاکستان برخوردار بوده که توان نفوذ در حدود 600 میلیمتر زره در فاصله 2000 متری را دارد. 
فرمانده تانک نیز یک مجموعه ارتباطی کنترل میدان نبرد بر پایه هدایت ماهواره‌ای جدید را دریافت کرده است.
طی سال های گذشته نسل سوم تانک الضرار هم معرفی شده که در واقع ارتقائی در سطح حفاظت نسل دوم این تانک با اضافه کردن بلوک های زره واکنشی جدید به برجک است.
 
آشنایی با تانک الضرار+عکس

تاکنون در حدود 500 عراده تانک الضرار نسل دوم و نسل دوم ارتقاء یافته تحویل ارتش پاکستان شده است. 
همچنین الضرار تجربه جنگی نیز دارد و در عملیات ضرب عضب در وزیرستان و بلوچستان علیه گروه طالبان حضور پیدا کرد.
طی چندین سال درگیری تنها دو مورد نابودی الضرار قابل اثبات با تصویر وجود دارد که در هر دو مورد تانک بعد از اصابت چندین راکت RPG-7 و یک مورد تله انفجاری منهدم شده است، ولی خدمه آن سالم بوده و موفق به خروج از تانک شده اند.
 
آشنایی با تانک الضرار+عکس
تانک الضرار ، ایالت وزیرستان پاکستان می 2009
 
آشنایی با تانک الضرار+عکس
 
همانطور که در تصویر بالا مشاهده می شود، برخلاف گفته عده ای برجک عوض نشده، بلکه بخشی از بلوک پیشانی به خاطر اصابت، کنده شده و برجک اصلی قابل رویت است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: