jamejamonline
فرهنگی معارف و اندیشه کد خبر: ۱۲۷۹۱۳۸ ۱۷ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۱:۱۸

زيارت اربعين در ميان احاديث شيعه از ارزش والايي برخوردار است تا آن جا که از نشانه‌هاي فرد مومن برشمرده شده است

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از سایت بنیاد مهدویت و آینده پژوهی، زيارت اربعين در ميان احاديث شيعه از ارزش والايي برخوردار است تا آن جا که از نشانه‌هاي فرد مومن برشمرده شده است؛ روز اربعين رابطه مستقيمي با ظهور منتقم سيد الشهدا(ع) دارد.

اربعين؛ روز انتظار ظهور قائم آل محمد(عج)

زينب صارم؛ زيارت اربعين در ميان شيعيان از جايگاهي بسيار والايي برخوردار است. علت تعظيم و بزرگداشت شيعيان نسبت به اربعين امام حسين (ع) را مي‌توان در گفتار و سفارشات اهل بيت ريشه‌يابي کرد.

امام حسن عسكرى (ع) فرموده است: پنج چيز از نشانه‏هاى مؤمن است. گزاردن پنجاه و يك ركعت نماز واجب و نافله، زيارت‏ اربعين، انگشتر در دست راست كردن و پيشانى بر خاك ساييدن و بلند گفتن‏ بسم الله الرحمن الرحيم.

زيارت اربعين از امام جعفر صادق (ع) روايت شده و خواندن آن در روز اربعين مستحب موکد است. شيخ عباس قمي زيارت اربعين را در کتاب ارزشمند مفاتيح الجنان نيز ذکر کرده است.

اربعين روز تجديد اندوه شيعه

روز اربعين براي شيعيان زمان تجديد غم و اندوه براي مصايب سيد الشهدا است؛ اين غم و اندوه در جان شيعيان جريان دارد تا به دست منتقم واقعي آل محمد انتقام خون‌هاي به ناحق ريخته شده در سرزمين کربلا ستانده شود به همين جهت روز اربعين را مي‌توان زمان تجديد عهد با منتقم آل محمد دانست.

سفارشات و دستورات اکيد ائمه مبني بر زيارت امام حسين (ع) در روز اربعين را مي‌توان به سبب بزرگداشت اين غم و اندوه دانست تا از خاطر شيعيان محو نشود که همواره بايد منتظر ظهور قائم آل محمد باشند.

رابطه جلوه‌هاي عزاداري حسيني و انتظار

ميان جلوه‌هاي عزاداري براي امام حسين (ع) و ظهور حضرت صاحب الزمان رابطه مستقيم و تنگاتنگي را مي‌توان يافت. از مهم‌ترين آنان مي‌توان به منتقم بودن حضرت مهدي (عج) اشاره کرد.

سرخي پرچم، سمبل ادامه جنگ

نشانه‌ها و سمبل‌هاي انتظار ظهور حضرت در مظاهر حسيني جلوه‌هاي گوناگون دارد از جمله آن‌که مي‌توان به پرچم سرخ رنگي که در بالاي گنبد در حال اهتزار است اشاره کرد. اهتزاز پرچم سرخ رنگ در قبايل عرب مفهوم خاصي دارد از جمله آن‌که اين جنگ هنوز ادامه دارد و پايان نپذيرفته است.

زيارت اربعين و ياري کردن امام زمان

ياري کردن امام زمان (ع) فقط محدود به انتظار براي ظهور آن حضرت نمي‌شود، بلکه همان طور که در زيارت اربعين به آن اشاره شده است: « قلبي لقلبکم سلم و امري لامرکم متبع و نصرتي لکم معده حتي ياذن الله لکم فمعکم معکم لا مع عدوکم؛ قلب من تسليم قلب شماست و در امور زندگي از اوامر شما تبعيت مي‌کنم و براي ياري دادن شما آماده‌ام تا اين که خداوند به شما اجازه خروج دهد. پس من همراه با شمايم نه همراه با دشمنان شما»

انتظار تنها يک امر قلبي نيست

انتظار ظهور امام زمان تنها منوط به يک امر قلبي نمي‌شود، بلکه اين انتظار بايد همان طور که در زيارت اربعين به آن اشاره شد در عمل شيعيان نيز جلوه پيدا کند.

شيعه‌اي که قلبا تسليم امر امامت است و در شئونات زندگي از اوامر اهل بيت اطاعت کند و نسبت به دشمنان ايشان بيزاري داشته باشد را مي‌توان در جريان ظهور و انتظار فعال دانست. نکته‌اي که در زيارت اربعين به آن اشاره شده اين است که شيعيان همواره براي ياري دادن امام زمان خود بايد آماده باشند.

انتظار به مانند غلطيدن در خون خود

شيعياني که در اين انتظار استقامت مي‌ورزند ولي موفق به درک حضور حضرت نمي‌شوند و مرگ فرصت را از آنان سلب مي‌کند، در احاديث شيعه از آنان به بزرگي ياد مي‌شود. امام صادق (ع) مي‌فرمايد: «اگرکسي از شما بگويد قائم‏ آل‏ محمد را درك كنم او را نصرت خواهم كرد او مانند كسى است كه پيشاروى او شمشير مى‏زند، نه بلكه مانند كسى است كه همراه او شهيد شود.»

همچنين از امام صادق از پدرانش از امير المؤمنين عليهم السّلام روايت شده است كه فرمود: «منتظر امر ما مانند كسى است كه در راه خدا به خون خود درغلطد.»

روايات از ثواب بسيار زياد انتظار حکايت مي‌کند، اما از ثواب و اجرهايي که براي انتظار ذکر شده است مي‌توان دانست که امر انتظار براي ظهور صاحب الزمان کاري سخت و طاقت فرساست و با توجه به زمان غيبت کبري حفظ کردن قلب و عمل از وسوسه‌هاي شيطان کاري سخت و دشوار است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

آنها که ستم را برنمی‌تابند...

آنها که ستم را برنمی‌تابند...

«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا ا... عَلَیهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ ینْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلا» در میان مؤمنان، مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند، صادقانه ایستادند. بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند) و بعضی دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. (احزاب/23)

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر