jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۲۷۹۱۳۵ ۱۷ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۵:۱۸

در روزهای اخیر نیروی دریایی انگلیس اولین تست اژدر اسپیرفش مارک 2 را با موفقیت انجام داده است.

به گزارش جام جم آنلاین، اژدر اسپیرفش مارک 1 پیشرفته ترین اژدر سنگین وزن عملیاتی حال حاضر است که از دهه 90 میلادی در خدمت نیروی دریایی انگلیس می باشد.
اسپیرفش دارای برد +50 کیلومتر و حداکثر سرعت ±130 کیلومتر در ساعت است که باعث می شود اسپیرفش در کنار اژدر تایپ 89 ژاپنی سریعترین اژدرهای عملیاتی جهان باشند.
 
تست اژدر جدید نیروی دریایی انگلیس+عکس

نکته ای که اسپیرفش 2 تنی را از بقیه اژدرهای سنگین وزن عملیاتی متمایز می کند ، حالت هدایت 3 گانه آن و استفاده از موتور واترجت به جای پروانه متحرک است.
اسپیرفش بسته به نظر فرمانده زیردریایی می تواند با هدایت سیمی یا مستقل فعال/غیر فعال سونار شلیک شده یا در حالت سوم پس از شلیک نقش یک مین هوشمند را بازی کند؛ به این معنی که یک زیردریایی انگلیسی می تواند در یک تنگه اقدام به شلیک چند اژدر کرده و از منطقه خارج شود و اژدر نیز پس از طی مسافتی موتور خود را خاموش کرده و تا چند روز (2 تا 5 روز) در انتظار هدف  می نشیند، اگر هدفی توسط سونار اژدر کشف شود، موتور آن مجددا روشن شده و به هدف حمله می کند.
 
تست اژدر جدید نیروی دریایی انگلیس+عکس
 
استفاده از واترجت به جای پروانه متحرک، این اژدر را به یکی از کم صداترین اژدرهای جهان تبدیل کرده است.
و اما در مارک 2 این اژدر نوع سوخت آن تغییر کرده و حداکثر سرعت اژدر به ±150 کیلومتر در ساعت رسیده که آن را تبدیل به سریعترین اژدر جهان می کند.
مارک 2 همچنین از یک هوش مصنوعی و سونار جدید استفاده می کند ، سیم هدایت اژدر هم با یک کابل فیبر نوری تعویض شده و از یک نوع متریال در سازه و چند کلاهک جدید استفاده شده است، در واقع کلاهک به صورت ماژولار طراحی شده و بسته به نوع هدف ، خدمه کلاهک را درون اتاق اژدر بر روی اسپیرفش بارگذاری می کنند.
اسپیرفش بلاک 2  قرار است تا پایان سال2020 عملیاتی شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: