jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۲۷۹۱۳۴ ۱۷ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۴:۱۸

بمب افکن ولکان نیروی هوایی انگلیس در دو رزمایش موفق به شکست شبکه پدافندی آمریکا شد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از کانال پارتیزان، بمب افکن های کلاس وی برای مدت زمان قابل توجهی در طول جنگ سرد مسئول بازدارندگی اتمی برای انگلستان بودند، در صدر این بمب افکن ها، بمب افکن استراتژیک ولکان قرار داشت.
 
روایتی از بمب افکن استراتژیک ولکان+عکس
بمب افکن استراتژیک ولکان و تیم آکروباتیک نیروی هوایی انگلیس
 
برخلاف تصور عمومی، این بمب افکن در زمان خود هواپیمایی موفق با کارنامه قابل قبول بود و در بسیاری از فاکتورهای عملیاتی از بمب افکن های هم دوره خود در شرق و غرب یک پله بالاتر بود .
کارایی ولکان در اوایل دهه 60 میلادی مشخص شد، زمانی که ایالات متحده آمریکا دو رزمایش بزرگ آن زمان را برای سنجش میزان امنیت آسمان خودش در برابر بمب افکن های استراتژیک شوروی به اجرا درآورد.
اولین رزمایش، رزمایش اسکای شیلد 1 بود که در جریان آن بیش از 300 جنگنده ، 250 پست راداری و پدافندی در برابر 310 بمب افکن از سه نوع بمب افکن مختلف مورد آزمایش قرار گرفت؛ اولین بمب افکن، بمب افکن ب-52 بود که قرار بود نقش بمب افکن ارتفاع بالا را بازی کند، دومین بمب افکن، ب47 بود که در نقش ارتفاع پست پدافند ایالات متحده را مورد آزمایش قرار داد و سومین بمب افکن، 8 فروند بمب افکن ولکان بود. تنها پرنده های غیر آمریکایی حاضر در این رزمایش ولکان ها بودند که 4 بمب افکن از اسکاتلند و 4 فروند دیگر از پایگاهی در برمودا برای ورود به حریم هوایی ایالات متحده به هوا برخاستند.
 
روایتی از بمب افکن استراتژیک ولکان+عکس
 
هر 8 ولکان از اسکادران 617ام دامبسترز بودند  و ترکیب ورود این 8 بمب افکن در دو گروه 4 تایی این گونه بود که 3 بمب افکن در ارتفاع متوسط  و یکی در ارتفاع بالا پرواز می کردند.

شبکه پدافندی و دفاع هوایی ایالات متحده موفق به کشف و نابودی مهاجم های ب52 و ب47 با میزان قابل  توجهی شد؛ عمده مهاجمان در شبیه سازی سرنگون شدند، اما وقتی نوبت به ولکان ها رسید، تنها یک ولکان که در ارتفاع بالا پرواز می کرد، کشف و سرنگون میشود؛ در نتیجه 7 ولکان دیگر اهداف خود را بمباران اتمی کرده و به پایگاه خود بازگشتند.

نتیجه برای آمریکایی ها غیر قابل باور بود، بمب افکن ولکان می توانست با عملکردی در حدود 90 درصد از سد دفاع هوایی آمریکا گذر کند، آن هم فقط توسط 8 فروند؛ کاری که خود نیروی هوایی آمریکا با 302 فروند با متحمل شدن تلفات بالای 210 فروند شبیه سازی کرده بود.

روایتی از بمب افکن استراتژیک ولکان+عکس

یک سال بعد مجددا ایالات متحده، انگلستان را برای دور دوم رزمایش و اسکای شیلد 2 دعوت کرد. این بار بیش از 800 جنگنده و 300 پست راداری و پدافندی در رزمایش حضور پیدا کرده و مجددا 8 ولکان از نیروی هوایی انگلیس در رزمایش حاضر شدند.

این بار ایالات متحده از ایرمارشال کنت کراس فرمانده وقت آموزش های تاکتیکی نیروی هوایی انگلیس نیز برای نظارت بر عملکرد رزمایش دعوت کردند. پایان این رزمایش برای آمریکایی ها حتی عجیب تر رزمایش قبلی بود؛این بار دفاع هوایی آمریکا موفق به کشف تنها دو ولکان شد و در مورد دومی جنگنده اف101 در راه ارتفاع گرفتن و رسیدن به ارتفاع و فاصله لازم برای شبیه سازی سرنگونی ولکان کم آورده و ولکان یک جنگنده مافوق صوت را بخاطر داشتن ارتفاع برتر شکست داد.

برای بار دوم در رزمایش که بیش از دوبرابر از رزمایش قبلی بزرگتر بود، 7 ولکان با موفقیت ایالات متحده را  به صورت شبیه سازی شده بمباران اتمی کردند.

راز موفقیت ولکان توان جنگ الکترونیک و سیستم ناوبری پیشرفته برای آن زمان بود که اجازه می داد این بمب افکن بتواند بر روی شبکه راداری پیش اخطار ایالات متحده اخلال ایجاد کند؛ همچنین از نظر تاکتیکی ، پرواز یک بمب افکن در ارتفاع بالا تمام توجه شبکه دفاعی و پدافندی را به خود جلب می کرد؛ در نتیجه 3 بمب افکن دیگر ماموریت اصلی را انجام می دادند.

حضور و عملکرد ولکان در دو رزمایش اسکای شیلد 1 و 2 برای بیش از 50 سال محرمانه نگهداشته شد، ولی در چند سال اخیر به همراه داستان بمب افکن بلک لنکستر از حالت محرمانه خارج شد.

در هر دو رزمایش ولکان از شبه ساز بمب سقوط آزاد اتمی استفاده کرد و توانست وارد حریم هوایی دشمن شود.

در همان بازه زمانی انگلیس در حال طراحی موشک کروز تهاجمی اتمی بلو استیل با برد 1000 کیلومتر و سرعت 3 ماخ برای تهاجم اتمی خارج از شبکه های پدافندی بود، بلو استیل در سال 1963 به صورت رسمی وارد خدمت شد.

روایتی از بمب افکن استراتژیک ولکان+عکس

یک ولکان از اسکادران 619ام دامبسترز مسلح به کروز تهاجمی اتمی بلو استیل

 این موشک به یک کلاهک اتمی 1 مگاتنی مسلح بود و تا اوایل دهه 70 در خدمت نیروی هوایی انگلیس باقی ماند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: