صنایع دفاعی ترکیه همچنان در بسیاری از پروژه های اصلی دفاعی خود با مشکل تامین سیستم پیشران بومی دست به گریبان است.
کد خبر: ۱۲۷۹۱۳۰
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از سرویس دفاع و امنیت مشرق، صنایع دفاعی ترکیه با وجود پیشرفت های خوب در سال های گذشته هنوز در یکی از بخش های بسیار مهم و استراتژیک یعنی سیستم پیشران دچار مشکل بوده و بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که این مشکلات می تواند حتی به توقف کامل بسیاری از این طرح ها منجر شود. یکی از این طرح ها پروژه تانک آلتای است که ترکیه با الگو برداری از تانک K2 کره جنوبی ساخته است و چندین سال است که به دلیل عدم تامین موتور پروژه به تولید انبوه نرسیده است.
 
پیشران بومی معضل ادامه دار صنایع دفاعی ترکیه+عکس
تانک آلتای
 
بعد از کودتای سال 2016 میلادی طرف های شریک از آلمان و اتریش در این طرح همکاری خود را با طرف ترک قطع کردند و ترکیه هنوز نتوانسته است در این بخش به نقطه مشخصی برسد. یک کنسرسیوم ترکی قطری با نام BMC تلاش ها برای ساخت موتور برای این تانک را آغاز کرده، اما بنا به اعتراف منابع مطلع در ترکیه، در بهترین حالت تا سال 2022 این تلاش ها ثمری نخواهد داشت.
 
پیشران بومی معضل ادامه دار صنایع دفاعی ترکیه+عکس
موشک کروز سری ضد کشتی Atmaca 

در خصوص موشک های کروز مثل سری ضد کشتی Atmaca  و موشک حمله به اهداف زمینی SOM هنوز ترک ها وابسته به موتورهای میکروجت وارداتی از فرانسه هستند و در همین حال به تلاش ها برای توسعه یک موتور بومی برای کروزهای خود هستند.
در بخش هوایی ترکیه چند طرح مهم در دست کار دارد؛ یکی پروژه بالگرد ATAK که به دلیل عدم ارائه اجازه از سمت شرکت آمریکایی برای فروش موتور فرصت صادراتی این بالگرد به پاکستان و فیلیپین از دست ترکیه رفت. ترک ها برای تامین سیستم پیشران هواپیمای نسل 5 بومی خود نیز دچار مشکل بوده و در سال های گذشته به دنبال همکاری مشترک با شرکت های معروفی مثل رویز رویس بوده اند.
 
پیشران بومی معضل ادامه دار صنایع دفاعی ترکیه+عکس
موتور توربوشفت مدل CTS-800A
 
در برنامه بالگرد میان وزن ترابری Gökbey نیز موتور توربوشفت مورد استفاده یعنی مدل CTS-800A ساخت یک شرکت مشترک بین شرکت آمریکایی هانی وال و رویزرویس انگلیس است. مشخص نیست چه زمان ترکیه بتواند از این مشکل رهایی پیدا کرده و طرح های دفاعی خود را به سرانجام برساند.


برچسب ها: ترکیه تانک موشک
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها