jamejamonline
دانش جنگ افزار کد خبر: ۱۲۷۸۶۴۱   ۱۵ مهر ۱۳۹۹  |  ۰۹:۱۳

اندیشکده آمریکایی «شورای آتلانتیک» به گمانه زنی درباره خریدهای نظامی ایران با توجه به خاتمه تحریم های تسلیحاتی پرداخت.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از اسپوتنیک، اندیشکده آمریکایی «شورای آتلانتیک» به گمانه زنی درباره خریدهای نظامی ایران با توجه به خاتمه تحریمهای تسلیحاتی  پرداخت.
با استناد به گفته نویسنده و تحلیل منتشرشده در اندیشکده آمریکایی «شورای آتلانتیک»، ایران توانایی‌های خود برای توسعه سامانه های نظامی و کاستن از خریدهای تجهیزاتی را نشان داده و به همین دلیل خریدهای ایران احتمالا محدود خواهد بود.
 
توانایی ایران در ساخت و توسعه تسلیحات چقدر است؟+عکس
جنگنده جی 17 در اختیار نیروی هوایی پاکستان

ایران به دنبال تغییر کامل ساختار تسلیحاتی نیروهای مسلح خود نیست، بلکه در پی خرید فناوری هدایت شونده و پیشرانه برای بهبود پهپادهای بومی و برنامه های موشکی بالستیک و کروز است.
در زمینه خرید جنگنده نیز در این تحلیل آمده است، با توجه به ارزان تر بودن جنگنده «جی-17» ساخت چین و «سوخو-30 اس ام» احتمالا گزینه ایران این جنگنده چینی خواهد بود. از سویی نگهداری این جنگنده نیز برای ایران راحت تر است. این هواپیما مجهز به موتور  «Klimov RD-33» توربوفن است که این کشور تجربه کار بر روی آن را به دلیل مستقر بودن بر جنگنده های «میگ-29» دارد.
 
توانایی ایران در ساخت و توسعه تسلیحات چقدر است؟+عکس
جنگنده سوخو 22 ایرانی
اندیشکده شورای آتلانتیک همچنین پیش بینی کرد ایران احتمالا موشک های هدایت شونده هوا به هوا همچون «R-77-1 » ساخت روسیه و «PL-15» ساخت چین را خریداری کند. این اندیشکده در آخر به توانمندی نیروهای مسلح ایران در ارتقاء جنگنده های «سوخو-22»  و تجهیز آنها به موشک هایی با برد 1500 کیلومتر اشاره می کند.
شایان ذکر است که چندی قبل اندیشکده آمریکایی «واشنگتن» با اشاره به موفقیت‌های ایران در باز آماد جنگنده سوخو-22 و ساخت موشک‌های «فاتح مبین» نوشت: بازآماد «سوخو-22 فیتر» موهبتی برای ایران است.
این اندیشکده  در ادامه با اشاره به سخنان مقام‌های ایرانی درباره توسعه موشک‌های کروز هوا پایه با برد نزدیک به 1500 کیلومتر برای استفاده  آینده در جنگنده‌های فیتر نوشت: در صورت تحقق این امر، جنگنده‌های ایرانی می‌توانند از پایگاه هوایی بندر عباس اهداف دور دست در سینا، باب المندب و حتی دیگر نقاط را زیر حملات دقیق خود قرار دهند.
البته در برهه کنونی هیچ کدام از موشک‌های کروز هوا پایه  ایران برد 1500 کیلومتر ندارند، هرچند که وزارت دفاع ایران در سال 2015 اعلام کرده که در حال راه اندازی خط تولید موشک سومار» نسخه  روسی «کا اچ 55» است. این سامانه به طور بالقوه به اهداف بیش از 2500 کیلومتر حمله می‌کند، اما برای حمل بر روی جنگنده‌های سوخو 22 فیتر بسیار بزرگ است.
 
توانایی ایران در ساخت و توسعه تسلیحات چقدر است؟+عکس
موشک کروز سومار
جنگنده‌های ایرانی می توانند با موشک ضد کشتی «قادر» تطبیق یابند که برد آن ها بین 200 تا 250 کیلومتر  است. این موشک ضد کشتی بر روی جنگنده‌های «فانتوم ایی» مستقر در پایگاه هوایی بندر عباس نصب شده است.
 اندیشکده واشنگتن  در خاتمه می نویسد: فیترهای جدید ایران تا رسیدن موشک‌های کروز هوا پایه برد بلند تغییر  وضعیت نخواهند داشت، اما در این برهه، ساخت فراوان بالقوه موشک‌های بالستیک دقیق و هدایت شونده چون فاتح مبین که قادر است از زمین و دریا به اهداف حمله کند باعث نگرانی بیشتری نسبت به سوخو فیترهای جدید ایران می شود.
همچنین، اعلام جدیدترین دستاورد نظامی ایران نشان می‌دهد که این کشور می‌تواند در این برهه نیز برنامه موشکی پیشرفته خود را پیش ببرد. اینک دانشمندان ایرانی در حال کار بر روی فناوری‌‌های جدیدی هستند که می‌توانند با آن‌ها تمام موجودیت موشکی این کشور را ارتقاء دهند و در هرگونه مذاکره آینده احتمالی با این کشور این نکات باید  در نظر گرفته شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو